Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1765
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 29 müzisyen gazete okuyor
 
 
Editör'den
 
 
Yayımlanan Sayı : 1042

İstanbul caz doluyor... - 02.07.2010

Sevgili dostlar,

Bir haftayı daha bitirdik ve yılın ikinci yarısına da törenle adım attık.

Havanın iyice ısınacağını düşünsek de yağmurlu günler peşimizi bırakmıyor. Hala deniz mevsimini açamadık biz yaşadığımız şehirde.

Ama müzik dolu günler özellikle İstanbul eksenli olarak devam ediyor olanca hızıyla.

Bunlardan biriside İstanbul Caz Festivali.

Grace Jones, Seal, Tony Bennett, Chick Corea, Imogen Heap gibi birçok önemli isim 17. Uluslararası Caz Festivali'nde İstanbul'da olacak.

Posta kutumuza düşen haberlere göre İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından bu yıl 13. kez Garanti Bankası sponsorluğunda düzenlenen 17. Uluslararası İstanbul Caz Festivali başladı.

Festival, 50’nin üzerinde konser, 300’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçıyla yine İstanbul’u bir caz kentine dönüştürmeye hazırlanıyor. Şehrin çeşitli mekânlarına yayılacak Uluslararası İstanbul Caz Festivali konserlerine bu yıl, Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nin yanı sıra Arkeoloji Müzesi, Aya İrini Müzesi, İstanbul Modern, İstinyePark, Salon, Sepetçiler Kasrı ve The Marmara Esma Sultan ev sahipliği yapacak.

İstanbul Caz Festivali'nin bu yılki yeniliklerinden biri festivalin ilk hafta sonu gerçekleşecek Tünel Şenliği olacak. Festival kapsamında 3 Temmuz Cumartesi günü gerçekleştirilecek

Tünel Şenliği'nde, Tünel ve Galata meydanlarında kurulacak ana sahnelerin yanı sıra bölgedeki birçok farklı mekândaki etkinliklerle, “festival içinde festival” geç saatlere kadar devam edecek. Festivalin gelenekselleşen etkinlikleri Caz Vapuru ve Sokak Konserleri bu yıl da caz coşkusunu İstanbul sokaklarına taşımaya devam edecek.

17. Uluslararası İstanbul Caz Festivali bu akşam The Marmara Esma Sultan’da, Türkiye caz sahnesinin çok önemli isimlerini buluşturan özel bir konserle açılıyor. Vokallerde Sibel Köse, Melis Sökmen ve Feyza Eren, trompette İmer Demirer ve gitarda Neşet Ruacan’ın solist olarak katılacağı açılış konseri tam bir yıldızlar geçidi olacak.

İstanbul Caz Festivali bu yıl bir ilki gerçekleştirerek Tünel’i bir şenlik alanına çeviriyor! Festivalin ilk hafta sonunda, 3 Temmuz Cumartesi akşamı düzenlenecek Tünel Şenliği’yle festival, kentin kültür-sanat yaşamının nabzının attığı Tünel ve Galata bölgesinde “festival içinde festival” yaratacak.

Caz müziğin en ünlü piyanist ve bestecilerinden Chick Corea, “müziğin özgür ruhlarının birleştiği” bir proje olarak tanımladığı yeni grubu Chick Corea Freedom Band’le 7 Temmuz Çarşamba akşamı festivalin ilk Açık Hava konseri için sahnede olacak. WestLB AG sponsorluğunda düzenlenecek Chick Corea Freedom Band konseri saat 21.00’da başlayacak.

Solo çalışmalarıyla olduğu kadar, Origin ve Return To Forever gibi grupları ve klasik müzik ile cazı buluşturduğu projeleriyle de tanınan Chick Corea, 1960’lardan bu yana en ilham verici ve üretken caz müzisyenlerinden biri sayılıyor. 16 Grammy ödüllü usta piyaniste İstanbul konserinde, caz takipçilerinin yakından tanıdığı efsanevi müzisyenler eşlik edecek: Uzun yıllar Miles Davis’le birlikte çalan ve bugün cazın en yetkin isimleri arasında sayılan Kenny Garrett, akustik ve elektrik basın en önemli ustalarından Christian McBride ve 50 yıldır tekniğiyle caza yön veren, bu yıl 85 yaşına giren efsanevi davulcu Roy Haynes…

Etkileyici sesi ve çarpıcı sahne performansıyla tanınan, disco’dan rock’a, 70’lerden günümüze uzanan efsane şarkıcı Grace Jones, Emirates Havayolu sponsorluğunda ilk kez İstanbul’da! Kariyerinin hiçbir döneminde gösterişli tavrı ve görüntüsünden ödün vermeyen, geçtiğimiz yıl çıkardığı son albümü Hurricane ile bir kez daha dünyayı sarsan Grace Jones, 16 Temmuz Cuma akşamı saat 21.00’da Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde.

1950’lerden günümüze gelen bir efsane, cazın unutulmaz seslerinden Tony Bennett, 15 Temmuz Perşembe akşamı tekrarı olmayacak bir konser ile ilk kez İstanbul’da!

Şakir Eczacıbaşı anısına düzenlenen konserde, Tony Bennett, cazseverlere unutulmaz bir gece yaşatacak.

Biri “Yaşam Boyu Başarı” olmak üzere tam 15 Grammy ödülü alan Tony Bennett, her yaş grubundan müzikseverin gönlünü çelen, nesil farkını yok eden bir sanatçı. Caz standartları ve baladlara getirdiği unutulmaz yorumlarla ünlenen İtalyan asıllı Amerikalı caz şarkıcısı,

Bu muhteşem gecede Tony Bennett’tan önce sahnede ünlü caz piyanisti Kerem Görsev olacak. Kerem Görsev Trio gecenin açılışını saat 20.00’de yapacak.

 “Killer”, “Crazy” ve Grammy ödüllü “Kiss From A Rose” gibi unutulmaz hitleriyle günümüz müziğinin yıldız isimlerinden Seal, İstanbul Caz Festivali’nin bu yılkı yıldız konuklarından.

Son albümü Soul ile modern R&B ve soul müziğinin en güçlü seslerinden olduğunu bir kez daha kanıtlayan Seal, Matraş sponsorluğunda 19 Temmuz Pazartesi akşamı saat 21.00’de Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde!

Müzisyen Wainwright Ailesi’nin Rufus Wainwright’tan sonra bir üyesi daha İstanbul Caz Festivali’nde! Kanada’nın folk müzik alanındaki en ünlü isimlerinden Martha Wainwright, efsanevi Fransız şarkıcı Edith Piaf’ın şarkılarını seslendirdiği projesiyle 6 Temmuz Salı gecesi saat 22.00’de Sepetçiler Kasrı’nda.

Edith Piaf’ın şarkılarını 8 yaşından beri dinleyen ve şarkı söyleme stilinde Piaf’ın izlerini taşıyan Wainwright, tutkulu ve romantik yorumlarla seslendirdiği Piaf şarkılarıyla İstanbul Caz Festivali’nin konukları arasında…

Birçok müziksever tarafından heyecanla beklenen, günümüzün en güçlü seslerinden Buika, İstanbul Caz Festivali kapsamında hayranlarıyla buluşacak. Çağdaş İspanyol ve Latin müziğini caz ve flamenkonun melankolisiyle harmanlayan usta şarkıcı Buika, 20 Temmuz Salı gecesi saat 22.00’da Sepetçiler Kasrı’nda sahne alacak.

İstanbul Caz Festivali dinleyicilerinin merakla beklediği isimlerden Lisa Ekdahl, sıcak ve çocuksu vokali, caz, bossa nova ve folk müziğin birleştiği birbirinden güzel şarkılarıyla İstanbul’da!

Etkileyici sesi, folk ve elektronik müziği ustaca birleştiren çalışmaları ve renkli kişiliği ile tanınan Imogen Heap, festivalde geçtiğimiz yıllarda Rufus Wainwright, Antony and the Johnsons, Blonde Redhead, Cocorosie, Kings Of Convenience, Emiliana Torrini gibi isimleri ağırlayan, "Yeni Ozanlar" serisinin bu yılki konuğu olacak.

Basgitarın dünyaca ünlü ismi Stanley Clarke, geçtiğimiz yıl kendisi gibi usta iki basçı Marcus Miller ve Victor Wooten’la verdiği unutulmaz konserin ardından, bu kez kendi grubuyla yine İstanbul Caz Festivali’nin konukları arasında... 8 Temmuz Perşembe akşamı Arkeoloji Müzesi’nin bahçesinde gerçekleştirilecek konserde The Stanley Clarke Band’e festival izleyicisinin yakından tanıdığı ünlü piyanist Hiromi eşlik edecek.

İstanbul Caz Festivali’nin ilk yıllarına damgasını vuran, birbirinden renkli grupların sahne aldığı parti geceleri tekrar hayata geçiyor. Festival, bu yıl İKSV’nin yeni açılan mekânı Salon’da bu ruhu kaldığı yerden devam ettirecek bir seri başlatıyor. Hafta Sonu Partileri, konuklarına funk, soul, Latin ve afro-beat tarzlarının en gözde gruplarıyla neşe ve coşku içinde geçecek geceler yaşatacak. (Program ve ayrıntılı bilgi için: www.iksv.org/caz)

İstanbul’da festivallerin birisi başlayıp ötekisi biterken insanın aklına şu soruda geliyor: Yapılan tüm bu etkinliklerin yoğunluğuna rağmen İstanbul kalitesizleşiyor mu?

AKM Taksim’in ortasında bir hayalet gibi dururken yeni mekanlar yaratma eylemi, samimiyetin neresinde duruyor?

İstanbul bir Dubai ve 70’lerin Lübnan’ı olma yolunda mı?

Caz festivalinde görünmese bile diğer festivallerde ortak bir Osmanlı hayranlığı var mı?

Neden Cumhuriyetin başkenti Ankara’da bu kadar yoğun festivaller düzenlenmiyor?

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı yukarıda sözünü ettiğim (eğer varsa) kalitesizleşmenin taşeronu mu?

İstanbul’daki müzik festivalerinin tümünden Anadolu yarımadasında yaşayan tüm halkımızın yararlanmasını arzu ediyor ve hepinize müzik dolu günler diliyorum.

Ve şimdi Tony Bennett sizler için söylüyor: Stranger Paradise

Esen kalın.Müfit Semih Baylan
Editör

 

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020