Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1765
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 33 müzisyen gazete okuyor
 
 
Editör'den
 
 
Yayımlanan Sayı : 1023

Şef Rıza Akyürek yönetimindeki Trabzon Oda Orkestrası başarılı bir konser gerçekleştirdi… - 07.06.2010

Evet, hem de bir ilk konser için, üç aylık bir hazırlık dönemine rağmen iyi bir konser gerçekleştirdi.

Ama nedense konseri gerçekleştiren, çalacağı ya da enstrümanında basacağı tek bir nota için günlerce prova yapan sanatçının emeği gereken saygı ile karşılanmaz bu ülkede.

Konserin başlama saati davetiyelerde 19.30 diye ilan edilmesine rağmen, söz konusu orkestrayı himayesine alan devletin Trabzon Valisi, büyük bir duyarsızlık örneği sergileyerek tam 26 dakika geç gelmiş, hem konsere çıkmak için hazır olan sanatçıları, hem de salonu dolduran 400’ü aşkın dinleyiciyi bekletmiştir.

Tabii Sayın Valinin neden geç geldiğini sorduğumuzda ise aldığımız yanıt çok ilginçti: Efendim işleri vardı.

O zaman gelmeselerdi efendim.

Himayesine aldığı bir orkestrayı daha ilk konserinde 26 dakika bekleten bir anlayışın ilerleyen günler içinde nasıl davranacağını merak ediyoruz açıkçası.

Bir diğer husus sunucu meselesi:

Dinleyicinin eline program verildikten sonra bir de sunucu ile programın tekrar edilmesinin tanımı yapmayım artık. Ayıp olacak.

Yani benim okuma yazmam olduğu gibi, salondaki tüm dinleyicilerin de okuma yazması vardı. Bunu hangi bürokrat düşünmüşse kendisinden ricam, bir daha yapmasın bunu. Çünkü bürokratlığına yazık olacak.

Gelelim konsere:

Şubat 2010 ayında kurulan ve üç ay kadar kısa bir sürede ilk konserine çıkan Trabzon Valiliği Tevfik Serdar Kültür ve Sanat Merkezi Oda Orkestrası Konseri, 4 Haziran Cuma günü saat 20.00’de dinleyici ile buluştu.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğretim üyelerinden ve aynı zamanda Müzikoloji Bölüm Başkanı olar Yrd. Doç.Dr Rıza Akyürek’in şefliğini yaptığı orkestranın programı bir ilk konser için iyi denebilecek nitelikteydi.

Saat: 20’00’de orkestra elemanlarının yerlerini almasıyla Şef Rıza Akyürek’in yönetiminde başlayan konserde ilk olarak Dimitri Şostakoviç’in From The Jazz Suite olarak bilinen eseri 7 numaralı valsi seslendirildi.

Ardından ünlü İspanyol besteci Georges Bizet’in Carmen Suitinden Prelude, Habanera ve Entr’acte adlı bölümler seslendirildi.

Ünlü tango bestecimiz Necip Celal Andel’in  Tango Chanson diye bildiğimiz “Sevdim Bir Genç Kadını” adlı eseri seslendirildi. Tangonun şan solosu ise Özlem Uzun tarafından yapıldı.

Melih Kibar’ın ünlü Hababam Sınıfı film müziği, orkestra şefi Rıza Akyürek’in orkestra düzenlemesi ile dinleyiciye ulaştı.

Ardından ünlü Arjantinli tango bestecisi ve yorumcusu Carlos Gardel’in çok ünlü ama günümüzde Scent of a Woman (Kadın kokusu) ve Schindler’in Listesi filmleri ile tekrar tanınan tangosu Por Una Cabeza orkestra tarafından başarılı bir şekilde seslendirildi. Orkestra tarafından eser seslendirilirken Eda Seyyar ve Emre Aslan yaptıkları tango ile görsel ziyafet sundular.

Konserin sonuna doğru Erdal Tuğcular’dan Zeybek ve Gafil Gezme Şaşkın adlı yerel eserler sunuldu. Her iki eserinde orkestra düzenlemesi Erdal Tuğcular’a ait.

Konserin son eseri sözleri Fikret Şenes’a ait Memleketim şarkısıydı. Eserin şan solosunu yine Özlem Uzun yaptı.

Şef Rıza Akyürek yönetimindeki Trabzon Valiliği Tevfik Serdar Kültür ve Sanat Merkezi Oda Orkestrası şu isimlerden oluşmaktadır:

1. Kemanlar: Özdeğer Bilgen (Başkemancı), Berna Tankutay (Grup Şefi), Mine Güç, Mehmet Taş, Ezgi Odabaş, Filiz Parlayan, Soner Öztürk, Tuğçe Kakışım, Nazlı Ar, Bahar kolsuz, Gözde Saraç, Nilgün Akbaş.

2. Kemanlar: Nurdan Uray (Grup Şefi), Zeynep Demir, Ayşe Tunç, Sima Satıcı, İrem Karslı, Elif Sevrikaya, Neşe Bahçekapılı, Esra Metin, Havva Adıgüzel, Yeliz Akpınar.

Viyolalar: Serkan Uray (Grup Şefi), Yeşim Kara, Gül Ayçam, Banu Uruçoğlu.

Viyolonseller: Selin Akşan Mutlu (Grup Şefi), Çağla Araz, Altan Bakar, Vahap Yayla, Ahmet Abrur.

Flütler: Raziye Sınıksaran (Orkestra Koordinatörü), Nisa Cinemre.

Oda Orkestrasına gelecek konserlerde başarılar diliyoruz.

Orkestra şefi Sevgili Rıza Akyürek, gençliğinin verdiği duygularla heyecanlı tabi. Bu heyecanı sevgiyle ve saygıyla karşılıyorum. Yönettiği orkestrası ile daha nice konserlere imza atacak kuşkusuz. Ben de heyecanla dinleyeceğim konserlerini. Projelerinden kısaca söz etti bir konuşmamızda. Heyecan duyulmaması mümkün değil tabi. Ama zaman alacak projeler bunlar. Gerçekleşmesi mümkün olmayan projeler değil.

Geçen yıl 10.su gerçekleştirilen Karadeniz Tiyatro Festivali’ne Fransa adına katılan piyanist Michael Lanquentin, “Fazıl Say gibi bir sanatçının yetiştiği ülkenin bu kentinde neden bir operanız yok” demişti sohbetinde.

Oysa opera binamız vardı Sevgili Michael, 1958’de yıkıp yol geçirdik üzerinden.

Umarım Oda Orkestramızın üzerinde de bu tip hesaplar yapılmaz.

Rıza Akyürek ve orkestra arkadaşlarına engin başarılar, nice muhteşem konserler diliyorum.

Çarşamba günü görüşene değin hepinize müzik dolu günler dilerim.

Esen kalın.
Müfit Semih Baylan
Editör

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020