Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1766
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 19 müzisyen gazete okuyor
 
 
Mehmet Akif Ertaş
 
 
Yayımlanan Sayı : 1013

Ödünsüzlük yolunda atılan yeni bir adım... - 20.05.2010

Türkiye’ye özgü, protest ve muhalif müziğin tavizsiz seslerinden birisidir İlkay Akkaya. Bu bağlamda yapılan müziğin kadın seslerinin, söz tavizsizlikten açılacaksa Akkaya’yı yalnız bırakmadıklarını unutmamak gerekir. Onlar da Akkaya gibi, bir grupta seslerini yükseltmeye, sertleştirmeye başlamışlar ve yükselen seslerinin solo performanslarında alçalmaması ve yumuşamaması için çaba harcamışlardır. Bu bağlamda yapılan müziğin erkek sesleri gibi kadın sesleri de oluşturdukları kümede bir başlarına ele alınamazlar. Hepsinin geçtiği aşamalar ve amaçları, hedefleri bellidir ve nettir.

Son albümünü Artvizyon Yapım’dan ‘Gelmedin Diye’ adını vererek çıkaran İlkay Akkaya; bu bağlamdaki müziğe, kümeye, kümenin amaçlarına, hedeflerine ve tavizsizliğe bağlılığının yön değiştirmediğini yeniden gösterdi. Protest ve muhalif müzik, tavizsizliğin basamaklarını; Âşık Mahsuni Şerif, Aşık İhsani gibi isimlerden aldığı ilhamla çıkmıştır. Akkaya’nın bu çalışması, onlara ait bir esere yer vermemişse de, onların ruh ikizi olarak kendisini göstermiştir. Bu bağlamda yorumlanan müzik; deyişlere ve semahlara da sıklıkla yer verirken, ‘Gelmedin Diye’, bu türlere yer vermeyen ancak, onların da ruhunu yaşatan bir albüm olarak dikkatleri çekmekte.

Türküye odaklanırken daha çok, Erzincan ve Sivas’ın dağarcığına kendisini sabitleyen protest ve muhalif müzik, bu albüm sayesinde Trakya’ya da açılmanın mümkün olacağını belleklere kazımıştır. Bu kümenin elemanları gibi Akkaya da türküyü, bir direniş, mücadele sembolü olarak algıladığı için TRT’nin notasyonuna bel bağlama gereği duymamıştır. Ona ve kümenin elemanlarına göre TRT, türküyü kendi resmi kanalından geçirerek ondaki, direniş ve mücadele dinamiklerini sarsmaya çalışmaktadır. Dinamiklerin zeminini sağlamlaştırmak ve bir sarsıntıya engel olmak için, enstrümanlar ve solistler, her notayı ve dizeyi seslendirirlerken mücadelenin ve direnişin önemini vurgulamışlardır. Trakya yöresine ait türküde de bu emeği hissetmek mümkündür.

Protest ve muhalif müzik, milliyetçiliği ve kültürün katışıksız halini onaylamadığı için, başka dillere ve kültürlere onları ‘öteki’leştirmeden bakmasını bilmiştir. Zazaca, Kırmanç, bazen de Lazca, Megrelce ezgiler bu müziğin dağarcığını zenginleştirmiştir. Akkaya’nın yeni albümü, etnisite bağlamında antropolojik bir arkeolojiye girişirken Arapçanın sesini soluğunu duyarak alanında bir ‘ilk’e imza atmıştır. ‘Acılara Tutunmak’ için bir perde aralayan çalışma, beste ve yorumda dejenerasyon yaşatmaması ve Ahmet Kaya’ya hakkının teslim edilmesi bağlamında da ‘ilk’ sıradaki yerini almıştır.

F tipi gibi  travmatik  olayları görmezden gelmeyen albüm, travma analizini tavizsiz bir şekilde gerçekleştiren; Şükrü Erbaş, Yılmaz Odabaşı ve Ahmet Can Akyol gibi şairlerin dizeleriyle, her türlü yarasını deşmekten uzak durmayan ve  dermanını önce kendisinde bulmaya çalışan dinleyicilerine seslenmek için yola çıkmıştır. Yolun bitmediğini ise, direnişe ve mücadeleye ‘gerçek’ anlamda inanlar görebileceklerdir.

İlkay Akaya / “Gelmedin Diye” / Artvizyon Yapım/2010
 

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020