Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1762
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 25 müzisyen gazete okuyor
 
 
Sevin Okyay
 
 
Yayımlanan Sayı : 1008

CRR'de emsalsiz bir ikili - 12.05.2010

Hayatta kaçırılmayacak konserler vardır. Eğer caz seviyorsanız, hatta belki sevmiyorsanız bile, Brad Mehldau ile Joshua Redman konseri de bunlardan biri olmaya aday. Turnelerinin sonuna yaklaştılar, 1990’lı yıllardaki beraberliklerinin üstünden neredeyse 20 yıl geçtikten sonra gene bir araya gelmişlerdi. İtalya’daki konserlerin ardından, bu akşam İstanbul’a, CRR Konser Salonu’na konuk olacaklar. Cazın en parlak yıldızlarından iki tanesi, ender rastlanır bir ikili, İstanbul’u bu sefer birlikte ziyaret ediyor. Sonra da Brüksel (Belçika), Coutances (Fransa) ve Basel (İsviçre) konserleriyle turnelerini bitirecekler.

Mehldau ile Redman, ilk kez 1990’ların başında, o sıralar caz âlemine özgü bir Külkedisi hikâyesi yaşayan Redman’ın dörtlüsünde bir araya gelmişlerdi. Hayalleri süsleyecek bir dörtlüydü: Tenor saksta Joshua Redman, piyanoda Brad Mehldau, basta Christian McBride ve davulda Brian Blade. Hepsi ‘harika çocuk’ muamelesi görüyordu. Bu grubu Redman’ın 1994 tarihli ilk özgün kompozisyon albümü ‘MoodSwing’de izleyebilirsiniz. Ayrıca, hepsini de İstanbul’da canlı canlı gördük.

Kendi alanında tek

‘MoodSwing’den bir yıl sonra Mehldau da, ilk albümü ‘Introducing Brad Mehldau’yu çıkardı ve bir anda caz sahnesini darmadağın etti. 15 yıl sonra, 39 yaşında, kendi kuşağının en iyi piyanisti sayılıyor. Hatta, cazı rock, pop ve klasik etkilerle karıştırması da düşünülürse, kendi alanında tek sayılır. Onun trio kullanımıyla, trio formatında çalışma şekliyle, hayattayken Esbjörn Svenssonn’la mukayese edilirdi bir tek.

Mehldau’dan bir yaş büyük olan Redman da enstrümanı tenor saksofonda kuşağının en iyi ve etkin müzisyenlerinden. Hep ihmal edilmiş soprano saksofonun da hakkını veriyor. İşin hoş yanı, son kayıtlarında onun piyanosuz bir trio ile çok olumlu sonuçlar elde ettiğini görüyoruz. ‘Live’ şovlarında ise, iki bas ve iki davuldan oluşan ikili-trio oluşumu ile heyecan yaratıyor. Redman, Mehldau’nun Nonesuch Records’dan yeni  çıkardığı yeni ikili albümü ‘Highway Rider’ın müzisyenlerinden biri. Mini turnelerinde ‘Highway Rider’dan da parçalar seslendiriyorlarmış.

Büyük bir tenor saksofoncunun, Dewey Redman’ın, babasından hayli uzakta büyümüş oğlu Joshua Redman, 1990’lı yılların başında, doktor mu olayım hukukçu mu diye karar vermeye çalışırken cazı seçince, el üstünde tutulmuştu. 1991 Thelonious Monk yarışmasını kazandı, Warner Bros. ile bir albüm anlaşması yaptı, hemen ardından da caz dergilerinin kapaklarını süslemeye başladı. Neyse ki, göklere çıkarılıp bir sezon sonra unutulan genç cazcıların kaderini paylaşmadı. O gün bu gün, kendi gruplarıyla başarısını sürdürüyor. Başkalarının gruplarında biraz daha fazla çalışsa, farklı tecrübeler edinse acaba nasıl olurdu diye düşünmekten kendimizi alamıyoruz.

Nirvana da çalıyorlarmış

Brad Mehldau ise, ‘Bill Evans’ın yolunda giden’ genç bir piyanist yaftası yedi yemesine ama, neyse ki pek emsali olmayan cinste bir piyanist olduğu kısa sürede anlaşıldı. Esas olarak klasik eğitim gören Mehldau, buna rağmen caz sahnesine de erkenden adım attı. Henüz liseye başlamışken Berklee College’dan ödül aldı. 1994’te kendi grubunu kurmadan önce Redman ile çalıştı, ilk albümünün ardından 1997’de ‘Art of the Trio’ üçlemesinin ilk albümünü çıkardı. Öbür ikisi de hemen arkasından geldi. ‘Narratif bir caz süiti’ olarak tanımlanan, Mehldau triosuna ve Redman ile davulcu Matt Chamberlain’e, bir de oda orkestrasının eşlik ettiği, 2 CD’lik, 100 dakika süren son albümü ‘Highway Rider’ı merakla bekliyoruz. Caz, klasik ve pop arasında gidip geldiği söyleniyor.

Redman ile Mehldau’nun doğaçlamalarının iç içe geçtiği de söyleniyor. Albümden parçalara ek olarak, Redman bestelerini de çalacaklar. Ayrıca programda caz standartları ve 90’ların ‘grunge’ devleri Nirvana ve Stone Temple Pilots’tan ‘cover’lar da varmış. Birbirini takdir eden, birlikte çalışmaya alışkın iki büyük (ve henüz genç) cazcının CRR’deki konserlerini kaçırmayın deriz. Beklentilerimizi aşan sürprizlerle bile karşılaşabiliriz.

Brad Mehldau ve Joshua Redman bu akşam saat  20.00’de CRR’de. Tel: 0212 467 07 71

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020