Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1789
Halen içinde yaşadığımız Pandemi Sürecinde; konser, tiyatro, opera ve bale gibi sanat etkinlikleri devam etmeli midir?

Devam etmelidir.
Devam etmemelidir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 26 müzisyen gazete okuyor
 
 
Oktay Gözpınar
 
 
Yayımlanan Sayı :

Müzik - 05.12.2005

Bu sözcük çok, çok şey ifade eder bize. Yaşamımızın bir anı yoktur ki müziksiz geçsin. Düşününüz, yürüyüşümüzde, konuşmamızda, nefes alıp verişimizde, kalbimizin atışında bile bir ritim, bir ahenk, bir iç uyum vardır ki işte bu da müziğin ta kendisidir.


Ben ünlü Alman besteci Richard Wagner´in (1813–1883) Gesammtkuntwerk (Birleşik Sanat Yapıtı) düşüncesi üzerinde durmak istiyorum:


Ünlü besteci, bütün yaşamı boyunca sanatların birleşik halde bir bütün oluşturması gerekirliliğini savunmuş ve bu uğurda eserler vermiştir. Sanatların ancak birleşik halde en yetkin sanat halini alabileceğini savunmuş ve buna en iyi örnek operayı vermiştir. Operada, müzik ve tiyatronun uyumlu bir bütün sanat haline geldiklerini savunmuş ve operaya sanatların en yücesi gözüyle bakmıştır.


Hatta ilginçtir, Shakespeare ve Beethoven´i elmanın birer eşit parçaları gibi olduklarını söyler ve bunların birleşmeleri halinde en güzel sanat yapıtının oluşacağını savunur. Haksız da değil hani sanatın hiçbir alanı yoktur ki müzikten fayda görmüş olmasın, ola ki olsa bile eksik kalır diye düşünüyorum.
Richard Wagner (1813–1883) Alman besteci. Operaları ile olduğu kadar sanat üzerindeki görüşleri ile de 19. yy´da Avrupa´nın kültürel yaşamını derinden etkilemiştir.


Wilhelm Richard Wagner 22 Mayıs 183´te Leipzig´de doğdu. 13 Şubat 1883´de Venedik´te öldü. Dokuz kardeşten en küçüğü olan Wagner, Dresden´de okudu. Küçük yaşta Yunan Edebiyatıyla ilgilenerek Homeros´un Odysseia destanından üç bölümü Almanca´ya çevirdi. Bu dönemde Mozart, Beethoven ve Weber´in müziğinin yanı sıra Shakespeare, Schiller ve Goethe´nin tiyatro yapıtları ile ilgilenmeye başladı. On iki yaşında piyano dersleri aldı.


1833´de ilk operası Periler´i besteledi. Wagner´in yapıtları iki bölümde incelenebilir. Bunlardan ilki Rienzi´ye kadar olan gençlik dönemi yapıtları. İkinci bölümde ise Rheingold´tan başlayarak 19.yy´ın müzik yaşamını kökten etkileyen yapıtları yer alır. Onun sanat yaşamında en önemli yeri tutan yapıtı Derringdes Nibelungen´dir. Bu yeni türün müzik, tiyatro, dans, mimarlık ve resim gibi çeşitli sanat dallarını bir araya getirmesi gerektiğini savunmuştur. (Toplu Sanat Yapıtı)


Wagner´in müzik diline getirdiği başka büyük yenilik ise tonaliteye ait olmayan sesleri geçici olarak değil, tonalite duygusunu bozacak biçimde kullanmış olmasıdır. Bu nedenle Triston ve İsolde müzik tarihinde atonal öğeleri içeren iki yapıt olarak tanınır.

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021