Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1766
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 26 müzisyen gazete okuyor
 
 
Figen Atalay
 
 
Yayımlanan Sayı : 986

Müzik, eğitimde mucizeler yaratıyor. - 09.04.2010

Müzik çocukta odaklanmayı, dil becerisini arttırıyor, sosyalleştiriyor, bedensel gelişimi de olumlu etkiliyor. Müzik eğitimine bebek, anne karnındayken başlamakta yarar var ama enstrüman çalmak için beş yaşı beklemek gerekiyor.

Müziğin, çocuk eğitiminde ve gelişiminde çok önemli bir yeri var. Müziğin çocuğun gelişimine etkileri, çocuğun müziksel becerilerinin geliştirilmesi ve müzik eğitimi yoluyla müzik dışı becerilerinin geliştirilmesi olmak üzere ikiye ayrılıyor. Müzik, çocukların ritim, vuruş, tempo, melodi gibi kavramları öğrenmesini sağlarken, sosyal, duygusal gelişimin, dil ve kişilik gelişiminin sağlıklı olması için de katkıda bulunuyor.

Çocuklara müzik ile eğitim veren Gymboree Play & Music Turkey’in kurucusu Esra Taşar, müziğin çocuklar üzerindeki yararlarını ve bu konuda anne-babalara düşen görevleri anlattı:

Müzik beyni geliştiriyor

Bilim adamları, müzik eğitiminin beyindeki yeni bağlantı oluşumunu canlandırdığına inanıyor. Yapılan araştırmalar, erken müzik eğitiminin gerçekten de çocukların beyinlerindeki işlem merkezlerini geliştirdiğini gösteriyor. 3-5 yaş arası çocukların, altı aylık müzik dersinden sonra, matematik ve diğer bilimler açısından çok önem taşıyan uzaysal algılama testlerinde ve bulmacalarda heyecan verici gelişmeler gösterdikleri görülüyor.

Konsantrasyonu arttırıyor

Başarı için temel öğelerden biri olan konsantrasyon, çocuğun gördüklerini, duyduklarını ve okuduklarını hatırlamasını sağlıyor. Müzik, çocuğun konsantrasyonunu geliştirmesinin en etkili yollarından biri olarak öne çıkıyor. Çünkü yapısı bakımından sürekli bir düzen içeren müzik, kendi iç disiplini dolayısıyla da ciddi bir dikkat yoğunluğu gerektiriyor. Bu da çocukların konsantrasyonunu yükseltiyor. Müzikle gelişen konsantre olabilme becerisi, çocuğun yaşamındaki diğer alanlara da olumlu yansıyor. Konsantrasyon çocuğa, disiplini ve hedeflerini belirtip onları gerçekleştirmeyi öğretiyor, onu okul hayatına ve ileriye hazırlıyor.

Dil becerisi üst seviyeye çıkıyor

Çocukta dil gelişimi okul öncesinde gerçekleşiyor. Bu gelişimi destekleyen en güzel araç ise şarkı ve tekerlemeler. Müzik beynin sözel bölümünü de geliştirdiği için okul öncesi dönemde daha çok müzik eğitimi alan çocukların, dil öğrenme yetenekleri normal eğitim görenlere göre daha çok gelişiyor. Sözleri, dili ve duyguları geliştirici olan, ezgileri uygun ses aralığında yazılmış, söz-müzik cümleleri uyumlu, doğru cümle ve vurgulamalarla söyletilen şarkılar çocukların dil becerisini artırıyor.

Bedensel gelişime de etkisi var

Müziğin çocuk gelişimine olan yararlı etkilerinden biri de bedensel gelişim konusunda. Şarkılardaki soluk belirteçlerine göre nefes alma, solunum kontrolünü ve akciğer gelişimini sağlıyor. Enstrümanlarla çalışma, büyük ve küçük kasların gelişimini olumlu etkiliyor. Bu etkinliklerin grup içinde sürmesi ise gelişimi hem hızlandırıyor hem de iletişim becerilerine yeni bir pencere açıyor.

Çocuğu sosyalleştiriyor

Çocuğun, kendisini en iyi ifade edebileceği müzik türünde grupla çalışması, onun sosyalleşmesinde önemli bir yere sahip. Grupla birlikte şarkı söyleme, çocuğun sesini kullanmayı ve denetlemeyi keşfedeceği, uyum becerisini geliştireceği, işbirliğine dair disiplin kazanacağı türden bir etkinlikken; bireysel enstrüman çalması enerjisini olumlu yönlendirebileceği, kişisel doyum sağlayabileceği ve ritim-melodi duygusunu geliştirebileceği türden bir etkinlik olarak yararlı oluyor.

Doğumdan üç ay önce ona müzik dinletin.

Müzik eğitimi ne zaman başlamalı?

Uzmanlar, bebeklerde müzik eğitiminin doğumdan üç ay önce başlaması gerektiğini ifade ediyor. Doğumdan üç ay önce, bebeğinize müzik dinlettirdiğinizde, onun anne karnında daha aktif hareket ettiğini hissetmeniz mümkün. Hayatın sonraki döneminde de aynı müziğin bebek üzerinde bir tür sakinleştirici etkisi oluyor. Çünkü, bebeğin doğumdan sonra aynı armonileri dinlemesi, bilinçaltında anne karnının güvenliğini çağrıştırıyor.

Hangi yaşta, hangi müzik aleti?

Okul öncesi eğitimde, çocuğun müziğe olan ilgisini artırmak ve gelişimini sağlamak için çeşitli enstrümanlardan yararlanılıyor. Çocukların bu enstrümanları kendi kendilerine çalabilecek profesyonel bir eğitim alması için ise belli yaşlara gelmiş olması gerekiyor. Müzik eğitimcileri çocuklar için en uygun olan enstrümanların piyano, keman ve gitar gibi enstrümanlar olduğuna işaret ediyor. Ancak çocuğun, ciddi bir piyano eğitimi almak için en az beş yaşında olması, keman için yine beş ve klasik gitar için de yedi yaşına gelmiş olması gerekiyor. Diğer bir çok enstrüman için en uygun yaş ise 13 olarak gösteriliyor.

Anne ve babalara görev

Anne ve babaların, öncelikle çocuğun bu tür çalışmalardan hoşlanması için, daha önceden müzik, ritim ve dans sevgisini ona aşılamış olmaları büyük önem taşıyor. Çocuk, bir müzik aletini çalmaya başladığında başlangıçta anlamsız ve karışık melodiler ortaya çıkarabilir. Bu durumda da anne ve babanın, çocuğun cesaretini kırmaması gerekiyor.  

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020