Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1772
 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 23 müzisyen gazete okuyor
 
 
Uğur Biryol
 
 
Yayımlanan Sayı : 974

Ebcioğlu ile atlıkarınca dönüyor... - 24.03.2010

Müziksever bir ailenin, el üstünde tutulan tek çocuğuydu Fecri Ebcioğlu. Yıllar sonra unutulmaz bestelere imza atacak bu dev adam, evinden hiç eksik olmayan müzik sesleriyle büyüdüğünden sanatçı olmayı düşünmüştü hep. 1944’te 17 yaşındayken Babıâli’de ‘Öz Fenerbahçe’ dergisinin yazı işleri müdürü olarak başladığı iş kariyerini şarkı sözü yazarı ve besteci olarak devam ettirmişti. Çeşitli kaynaklara göre şarkı sözü yazarlığına 1960’da Hollanda’dan dönerken Bob Azzam’ın, o günlerin popüler şarkısı ‘Cest Ecrit Dans Le Ciel adlı şarkısına Türkçe sözler yazarak başlamıştı. Bir uçak biletinin ya da başka bir söylentiye göre sigara paketinin arkasına karaladığı şarkının adını da ‘Bak Bir Varmış Bir Yokmuş’ koymuştu. İstanbul’a vardığında ise yakın arkadaşı İlham Gencer’e ait Çatı Gece Kulübü’nde kendisinden bir şarkı istendiğinde, orada bu şarkıyı söylediğinde önce şaka yaptığı zannedilmiş, sonra da defalarca tekrar etmek zorunda kalmış. İlham Gencer bu şarkıyı plak yaptığında ise Türkiye’de ilk kez Türkçe sözlü bir pop şarkısı plağa kaydedilmiş oluyordu.

Ardından 1964’te Belçikalı şarkıcı Adamo’nun meşhur şarkısı Tombe La Neige’e de Türkçe sözler yazmıştı. Adamo kendi şarkısını ‘Her Yerde Kar Var’ adıyla Türkçe okuyunca plağı yok sattı. Şarkılarını Fransızca ve İspanyolca söyleyen İzmirli şarkıcı Dario Moreno’ya da ‘Deniz ve Mehtap’,  ‘Her Akşam Votka, Rakı ve Şarap’ adlı parçaları yazdı. 1965 yılında o tarihlerde henüz çok tanınmamış bir sinema oyuncusu olan Ajda Pekkan’a ‘Her Yerde Kar Var’ ve ‘Onyedi Yaşında’ şarkılarını verdi ve plak yaptırttı. Daha sonra Ajda Pekkan için yazdığı ‘Strangers in the Night’ parçasına Tükçe söz yazdı ve ‘İki Yabancı’ hit oldu ve Ebcioğlu; Ajda Pekkan için onlarca şarkıya söz yazdı. Şarkı sözü yazarlığı, müzik festivalleri ve yarışmalarında sunuculuk dışında onlarca filmin de müziklerini yapan Ebcioğlu, 1968’e kadar ‘Acı Hayat’, ‘Suçlular Aramızda’, ‘Yılanların Öcü’ ve ‘Susuz Yaz’ gibi filmlerin müziklerine imza attı. 6 Mart 1989’da aramızdan ayrıldığında popüler müziğin sayfalarına adını altın harflerle yazdırmıştı.

HAYALİMDEKİ RESİM…

Odeon Müzik Fecri Ebcioğlu ve unutulmaz şarkılarını yeniden dinleyiciye sunmanın heyecanını yaşıyor bugünlerde. Bu albümde sözleri Fecri Ebcioğlu tarafından yazılmış tam 18 şarkı var. Alpay’dan Nesrin Sipahi’ye, Nilüfer’den Semiramis Pekkan’a, Dario Moreno’dan Tanju Okan’a, popun bir dönemine imzasını atmış unutulmaz seslerin orijinal plak kayıtlarıyla yer alan şarkılar gerçekten de dinleyicide yer etmiş eserler arasından seçilmiş. Albümün açılış şarkısı, Ebcioğlu’nun hayattayken kaleme aldığı son şarkı sözü olan, Alpay’ın seslendirdiği ‘Hayalimdeki Resim’le açılıyor; Fecri Ebcioğlu’nun kendi sesinden ‘Dünya Dönüyor’la devam ediyor. Albümün sürprizlerinden biri stüdyoda birlikte okunmamış, ancak bu albüm için teknolojik imkânlarla özel olarak gerçekleştirilmiş Nesrin Sipahi- Juanito düeti ‘Bebek’.  Dönemin popüler yabancı şarkıcıları Marc Aryan ve Luigi’nin Türkçe seslendirdikleri şarkıların yanı sıra sanat müziğinin sevilen yorumcuları Gönül Akkor, Güneri Tecer, Gönül Yazar ve Nesrin Sipahi de bu albümdeki yerlerini alıyor. Albüm kapağı, Fecri Ebcioğlu’nun altmışlarda Odeon’dan yayınlanan 33’lük plağının kapak resminden yola çıkılarak hazırlanmış. Kapaktaki çizim, karikatür dünyasının duayeni Bedri Koraman’a ait. Popüler müziğe damgasını vurmuş, uzun yıllar dillerden düşmeyen bu değerli derleme çalışması yeni kuşakların da Ebcioğlu’nu tanıması için bir şans. Albümün devamının önümüzdeki aylarda yayınlanacağını ve toplamda 2 diskten oluşan bu seçkinin, Fecri Ebcioğlu’nun yazdığı ilk Türkçe şarkı sözü olan ‘Bak Bir Varmış Bir Yokmuş’ ile sona ereceğini de hatırlatalım.

Fecri Ebcioğlu/Karma Pop/Odeon Müzikubiryol@gmail.com

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020