Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1789
Halen içinde yaşadığımız Pandemi Sürecinde; konser, tiyatro, opera ve bale gibi sanat etkinlikleri devam etmeli midir?

Devam etmelidir.
Devam etmemelidir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 27 müzisyen gazete okuyor
 
 
Murat Beşer
 
 
Yayımlanan Sayı : 957

Emin Findıkoğlu ve öğrencileri.... - 01.03.2010

Emin Fındıkoğlu'nun adıyla anılan altı kişilik ekibe bir de caz standartları seslendiren Meltem Ünel eşlik etti.

Ülkemizde caz tarihinin son 50 yılında adından kesintisiz bahsedilen isimlerden biri Emin Fındıkoğlu. Besteci, aranjör, piyanist ya da öğrencilerinin hitap ettiği şekliyle Emin Hoca.

Emin Hoca, geçtiğimiz akşam öğrencilikleriyle göbek bağını henüz kesmiş genç müzisyenlerden oluşturduğu yeni topluluğu ile Akbank Sanat’ta sahne aldı. Hocanın adıyla anılan altı kişilik proje, piyano üçlüsüne üç kişilik nefesli seksiyonun eklenmesiyle oluşturulmuş akustik bir bant. Bir de arada üç caz standardı seslendiren bir hanım kızımız var ekibe dahil.

Bir Mike Zwerin bestesi olan “The Intrigue Factor” ile açılan konserde, gençlerle çalışmanın hazzını yaşadığını hissettiriyor Emin Hoca. Ders veriyor ama hocalık taslamıyor, bu dükkân benim, en çok ben çalarım havasına girmiyor; tersine, son derece adaletli, yanındaki gençlere alan açan bir tutum sergiliyor. Hatta insana bazen biraz da kendisi çalsa ya dedirtecek kadar yanındakileri öne itiyor...

Cazcıların favori Beatles parçası “Here, There and Everywhere”in ardından Hoca’nın İmer Demirer için bestelediği “Chesney” geliyor. Bir Jerome Kern klasiği olan “Long Ago and Far Away”in ardından da, genç şarkıcı Meltem Ünel.

Meltem tutkulu, buğulu, ama heyecanı henüz yeterince kabarmamış bir ses. Sahnede biraz daha özgür olmalı, yanı sıra daha iyi sunulmalı. Arif Mardin bestesi “It’s Time for Unison” ile devam edilen yolda, yine gençleri öne çıkarıyor Emin Hoca. İyi de yapıyor, çünkü cazın sadece etüt ile değil, parçalara yorum ve duygu katarak yapılacağını, bunun da en iyi sahnede yakalanan fırsatla gerçekleşebileceğini en iyi o biliyor. Bu anlamda genç ekibin yorumlara daha fazla ruh katmaya ihtiyaçları var.

Zaman geçiyor, Miles Davis’in “Solar”ını, matrak bir egzotik şarkı takip ediyor; “Strange Caraibes”. Emin Hoca’nın özellikle bu parçada piyano taburesinin üstünde hop oturuş hop kalkışı, öne doğru kaykılarak kamburunu çıkarması, şarkının eğlenceli sözlerini mikrofonsuz olarak gençlerle karşılıklı söylemesi, yüzünün sıcak gülümsemesiyle bütünleşiyor. Yaş ve tecrübe farkını ortadan kaldıran bu proje, Emin Hoca’nın yaşama bakışının somut bir göstergesi olarak yansıdı, o akşam hepimize... 

 

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021