Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1762
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 32 müzisyen gazete okuyor
 
 
Hayrettin Kaya
 
 
Yayımlanan Sayı : 955

Sanatın değerini yükseltmek... - 25.02.2010

Editör’ün Notu: Bu yazının ilk paragrafında ortaya konulan sanat insan içindir, toplum içindir ana fikrine katılmadığımı sanatın toplum için değil sanat yapmak için yapılması gerektiğini savunanlardan olduğumu belirtmek isterim.

Bir düşünür diyor ki; “Sanatçı toplumun aynasıdır. Bu ayna kirli olursa, toplum da kirlenir. Bu ayna düzgün olursa, toplum da o aynaya bakarak kendini düzeltir”.Yâda bir toplumun gençlerine bakınız hangi ulusal ya da evrensel sanatçıya hayranlık duyuyor ise bu o toplumun, kendi sosyal ve ahlaki değerlerinin dejenere olup olmaması noktasında bize ipuçları verecektir.

Dedik ya, sanatçı her açıdan genelde topluma, özelde ise gençlere örnek olmalıdır, daha doğrusu bizim birer aynamız olmalıdır. O aynaya baktığımızda kendimizi görebilmeliyiz. Örneğin; müzik dünyasının dikkat çeken ve tartışılan isimlerinden birisi olan ''Eminem'' nasıl bir ayna olur dersiniz? Bir müzik sever, onun müzik soundu için ''Sert sokak tarzı''ifadesini uygun görmüş. Bu yazının girişinde bu sanatçıdan bahsetmemin nedeni, durum tespiti yapmak içindi. Yoksa onun hayran kitlesinin, tercihlerini sorgulama hakkını kendimde zaten görmem.

Değerli Dostlar;

Bu yazının bir şekilde kitlelere vermeyi hedeflediği mesajın ne olduğunu büyük bir ihtimalle çıkarmışsınızdır;''Sanat, insanlar içindir.''Yani sanat, insani değerleri yükseltmek için icra edilmelidir. Bu değerleri alçaltacak olan bir sanat anlayışı, başarılı bulunsa bile hedefi olmayan araç haline gelecektir. Hedefsiz araç, menzile ulaşabilir mi? 

Bu girişten sonra gelelim yazımızın asıl konusuna. Yukarıdaki örneğin zıddı olan, evrensel bir sanatçının kişiliğini ve sanatını özellikle gençlerimize tanıtmak istiyorum. Bu tarz tanıtım amaçlı''Biyografi''(Hayat hikâyesi, tercüme-i hâl, hâl tercümesi.) çalışmalarına, bundan böyle sitemizde sizlere sunacağımızın müjdesini de bu vesile ile vermiş olalım. Genç neslimiz, yanlış örnekleri yakalamadan, bizler onlara doğru örnekleri sunalım, sunalım ki vazifemizi yapmış olalım.

İşte Sami Yusuf...

Kaset ve CD'leri dünya müzik piyasalarında satış rekorları kıran Azeri asıllı sanatçı Sami Yusuf, şarkılarının tüm dünyaya hitap ettiğini ve batılı ülkelerde de beğenilerek dinlediğini söylemekte. 2003 yılında çıkardığı "Muallim" adlı albümle büyük bir başarı grafiği yakalayan 1980 doğumlu sanatçı Sami Yusuf, son çıkardığı "My Ummah" albümüyle İngiltere, Almanya, Katar, Suudi Arabistan ve Türkiye’de konserler verdi. Bütün konserleri yoğun ilgi gördü. Çıkardığı albümlerinde yer alan parçalarında birkaç lisan kullanan Sami Yusuf, bu sayede birçok ülke gençlerinin kendisini anlayarak dinlemesini sağlamış olmakta. Ancak onun her dildeki parçalarının, farklı dili konuşan gençler tarafından da beğenilerek dinlediği biliniyor. Duruşu, sanata bakışı, insanlar arasında ayrım yapmaması, önemli davranış özellikleri.

O tüm dünya gençleri tarafından takdir edilen ve saygı duyulan bir sanatçı.

Peki, bunun nedeni ne?

Bu sorulara cevap verebilmek için onu biraz daha tanımak gerekiyor. Müzik kariyeri nasıl başladı? Onun dünyaya bakış nasıl? Genç kesimler onda etkileyici olarak neyi bulmakta?

Müzisyen bir ailenin çocuğu olan ve 18 yaşında İngiltere'nin başkenti Londra'daki The Royal Academy of Music'te (Kraliyet Müzik Akademisi) burslu okuma hakkı kazanan Yusuf, çıkardığı "Muallim" albümüyle tüm dünyada dikkat çekmişti. Şarkıların müzik altyapısı ve kompozisyonunu çağdaş müzik soundlarıyla harmanlayan sanatçının eserleri, her yerde büyük beğeni topluyor. Sami Yusuf, "Ben mürşit ya da din adamı değilim. Kendimi bir sanatçı, iyi değerleri destekleyen biri olarak görüyorum. Ama dinimi çok seviyorum, İslam benim için çok önemli. Bir sanatçı olarak sanatın değerlerini yükseltmek için çalışıyorum. Bu değerler herkese, her dine hitap ediyor. İnsanlar maddeci dünyadan daha çok şey istiyor. Kalpleriyle hissedebilecekleri bir şey istiyorlar" şeklinde konuşmakta.

On sekiz yaşındayken dünyanın en prestijli müzik kurumlarından biri olan Londra Kraliyet Müzik Akademisi’nde bestecilik alanında çalışmalarını yürütmek için burs kazandı. Yani müzik altyapısı oldukça sağlam. Müzisyen bir ailede yetişmiş olması onun için bir avantaj oldu. Çünkü müzik hocalığını daha genç yaşlardan itibaren babası yapmıştır. Müzik teorisi ve Orta Doğu makamları hakkında da çok geniş bilgilere sahip olan Sami Yusuf davudi sesi, güçlü yorumu ile başta İngiltere olmak üzere Avrupa ve Uzakdoğu’da ciddi bir dinleyici potansiyeline sahip oldu. Sadece Türkiye'de değil, hemen hemen tüm İslam ülkelerinde ve yanı sıra Amerika, Avrupa ve Avustralya kıtasında büyük bir dinleyici potansiyeline hitap etmektedir. Sami Yusuf evrensel tınılara yer verdiği albümünü farklı dillerle seslendirmiş, bu sayede farklı kesimlere ve farklı milletlere hitap ederek çalışmalarına evrensel bir boyut kazandırmıştır.

Yazıdaki bazı bilgiler;Vikipedia’dan alınmıştır.
 

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020