Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1765
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 32 müzisyen gazete okuyor
 
 
Bahar Çuhadar
 
 
Yayımlanan Sayı : 949

Meğer ödülü “yanlışlıkla” vermişler! - 17.02.2010

Müziksiz filme müzik ödülü veren meçhul festivali düzenleyenler dün ortaya çıktı: Ankara'dan 'bir grup sinemasever'. Meğer ödülü 'İki Dil Bir Bavul'a tamamen 'masum bir hata' sonucu vermişler

Geçen hafta ilk olarak Radikal’in gündeme getirdiği, ‘Müziksiz İki Dil Bir Bavul’a müzik ödülü’ haberiyle ilgili olarak dün, ödülleri dağıtan ‘1. İlk Yönetmen Film Festivali’ sorumlularından açıklama geldi. Böylece kimsenin duymadığı, filmi gösterilen sinemacıların bile bir türlü ulaşamadığı meçhul festivalin sahipleri ortaya çıktı.

Açıklamayı, festivalin ‘fikir babası’ olarak yazar Fatih Bayhan yaptı. ‘Kayseri’den Çankaya Köşkü’ne Abdullah Gül’, ‘Recep Tayyip Erdoğan’ın Liderlik Şifreleri’, ‘Latife Hanım’ın Kağıtları’, ‘Fikriye Hanım’, ‘Zübeyde Hanım’ gibi kitapların yazarı Fatih Bayhan, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın basın ve halkla ilişkiler müşaviri. Aynı zamanda Türkiye Yazarlar Birliği yöneticisi. Fatih Bayhan ısrarla, festivalin basında yer aldığı gibi Bayındırlık ve İskân Bakanlığı veya başka bir resmi kurumla ilişkisi olmadığını söyledi.

‘İki Dil Bir Bavul’un yönetmenlerinden Özgür Doğan’dan daha önce aldığımız bilgiye göre, kendilerine aralık ayı başında Bayındırlık ve İskân Bakanlığı’ndan bir telefon gelmiş ve düzenledikleri festivalin yarışması için filmin DVD’sini göndermeleri talep edilmişti. Bir süre sonra da adresleri istenmiş ve ellerine üzerinde ‘1. İlk Yönetmen Uluslararası Film Festivali, En İyi Müzik Ödülü’ yazan bir plaket geçmişti. Tabii yönetmenler şaşkındı, zira filmlerinde müzik kullanımı yoktu. Özgür Doğan, daha sonra Radikal’e Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’ndan konuyla ilgili bilgi alamadığını söylemişti.

‘Bir grup sinema gönüllüsü’

Dün, gazetelere gönderilen açıklamada söz konusu festivalin ‘kültür-sanat ve sinema hayatına yeni isimler kazandırmak, bu isimleri teşvik etmek amacıyla 14-20 Aralık 2009 tarihlerinde bir grup sinema gönüllüsü tarafından Ankara’da’ düzenlendiği belirtiliyordu. Açıklamaya göre organizasyon, ‘çok mütevazı bir bütçeyle Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema Bölümü’nün de salonlarını bir hafta süresince tahsis etmesiyle’ gerçekleştirilmiş, ayrıca konferans ve film afişleri sergisi gibi etkinlikler de düzenlenmişti.

Konuyla ilgili ulaştığımız Fatih Bayhan, festivalin herhangi bir kurumla ilgisi olmadığını, kendisinin öncülüğünde bir grup sinemasever akademisyen ve öğrenciyle düzenlendiğini söyledi ancak o ‘sinemaseverlerin’ ismini vermedi. Sinemasever bir insan olarak amacının sanata destek vermek olduğunu, festivalin devamının da yapılacağını söyleyen Bayhan’ın yazılı açıklamasında ‘hatalı ödül’ ile ilgili olarak ise şunlar belirtildi:

Ödülü geri istemişler

“Sekreteryamız, ödül listesini kamuoyuyla paylaşmıştır. Ancak kamuoyuyla paylaşılan sonuçta teknik bir hata oluştuğu ve jüri üyelerimizce herhangi bir filme layık görülmeyen ‘En iyi Müzik Ödülü’ kategorisinin ‘boş’ bırakılması gerekirken sehven ‘İki Dil Bir Bavul’ adlı filmin ödüle layık görüldüğü şeklinde yazıldığı anlaşılmıştır. Bu hata üzerine sekretaryamız ‘İki Dil Bir Bavul’ Filminin yönetmeni sayın Özgür Doğan’la iletişime geçmiş ve yanlışlıktan dolayı özür dilenerek yanlışlık sonucu isimlerine yazılan plaketin iadesi istenmiştir.” Açıklamada, ‘masum bir hatayı’ polemik malzemesi yapan medyaya da çatılıyor.

Festivalde ödül alanlardan biri de ‘Başka Dilde Aşk’la ‘En İyi Senaryo’ seçilen yönetmen İlksen Başarır. Radikal’e konuşan Başarır, kendisinin de festivali kimin ya da hangi kurumun düzenlediğini bilmediğini söyledi. Kendisine “Ankara’dan arıyoruz, festival düzenliyoruz. Filminizin kopyasını Kültür Bakanlığı’ndan aldık” denildiğini anlatan Başarır, daha sonra aradığında kimseye ulaşamamış: “Gösterim tarihini öğrenmeye çalıştım, biz de gidebilelim diye, öğrenemedim. Jürinin kim olduğunu öğrenemedim. Beni önce bir kadın aramıştı, adını bilmiyorum, onu geri aradım ama hiçbir zaman ulaşamadım. Telefona başka insanlar çıktı. ‘Yetkili birisi yok mu, bu festival ne zaman düzenleniyor’u öğrenmek istedim, olmadı. En sonunda da bir ödül gönderdiler. Ödülün üzerinde de kimin düzenlediği yazmıyor.”

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020