Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1762
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 26 müzisyen gazete okuyor
 
 
İlker Fıçıcılar
 
 
Yayımlanan Sayı : 922

Fazıl Say, Keman Konçertosu, "Harem'de 1001 Gece" (2007-2008) - 11.01.2010

Eser Açıklaması

Fazıl Say'ın "Harem'de 1001 Gece" başlıklı keman konçertosu, İsviçre'de Luzern Senfoni Orkestrası'nın siparişi üzerine 2008 yılı başlarında tamamlanmıştır. Bestecinin ilk keman konçertosu olan bu eserde Say, ülkesinin geleneksel müzik kültürüyle Avrupa müzik kültürü arasındaki kopukluğa tamamen farklı bir köprü kurma cesareti göstermiştir.

Piyanist olarak sahnedeki karizmatik duruşuyla bestelerinde müzik dilini nasıl etkili bir şekilde kullanacağını sezdiren Fazıl Say, önüne çıkacak her engeli bir çırpıda yıkıp geçeceğini bu konçertoda göstermiştir. "Nazım Hikmet" ve "Metin Altıok" oratoryoları gibi geniş formlarda etkileyici eserler veren bestecimiz, çağdaş konçerto anlayışının ürünleri olan "Senfoni Konçertant" ve üç piyano konçertosunun deneyimleriyle, bu kez müthiş bir özgüvenle yola çıkmıştır.

Eser üç müzikal kavrayışın bileşkesini sergiler: Modernite, Türkiye müzik kültürünün etkileri ve keman çalma sanatının incelikleri. Bu üç temel öğenin büyük bir içtenlik ve tutkuyla bir araya getirilmesi, 20 Şubat 2008 akşamı John Axelrod yönetimindeki Luzern Senfoni Orkestrası tarafından gerçekleştirilen ilk seslendirmede İsviçreli müzikseverleri çılgına çevirmiştir. Bu müzik ziyafetinde solist Patricia Kopatchinskaja'nın inanılmaz ustalığı ve başarısının payı büyüktür.

Aynı coşku, eserin Japonya'daki ilk seslendirilmesinde de görülmüş, Japon müzikseverler besteci ve solisti defalarca sahneye çağırmışlardır. Eserin Türkiye prömiyeri ise özellikli bir senfonik topluluk olan CRR İstanbul Senfoni Orkestrası, yine şef John Axelrod yönetiminde ve yine Kopatchinskaja'nın solistliğinde 21 Aralık 2008 tarihinde İstanbul'da Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda gerçekleştirilmiştir.

klasik notları

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020