Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1762
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 19 müzisyen gazete okuyor
 
 
Cemil Koz
 
 
Yayımlanan Sayı : 871

Şüpheli Güzellikler - 22.10.2009

Memleketin çorak konser endüstrisinde bazen güzel şeyler de olubliyor. Lakin dikkatinizi çekerim! Her zaman değil, bazen; sık sık değil, nadiren. Ol bu sebepten, bir elin parmağını geçip geçmediği şüpheli güzellikleri behemehâl gidip görmek gerekiyor

Kesinlikle kaçırmamam hususunda kendimi yükümlü hissettiğim ‘Niyaz’ konserinden başlayalım. 22 Ekim akşamı 19. Akbank Caz Festivali kapsamında Ghetto’da, Niyaz grubunu canlı izleme şansına sahip olacağız. Başrolünde, dünyanın kuruluşundan kalan sesleri şişeden çıkaran büyülü ses Azam Ali’nin olduğu Niyaz’a, o akşam, yeni neslin takdire şayan isimlerinden Ulaş Özdemir de eşlik edecek sazıyla, sözüyle. Sizi bilmem ama ben, haftalar öncesinden söz konusu etkinliği not almışım; altını da kırmızı kalemle kalınca çizmişim.

ORTAYA KARIŞIKLAR

Söz konusu, müzik tarihine adını altın harflerle yazdırmış isimler olunca türlü türlü varyeteler eksik olmuyor. Ben deyim toplama albümler, siz deyin best of’lar. Oyunun kuralı da olsa bazen çok sıkıcı oluyor bu çalışmalar. Her taşın altından benzer işler çıktığı için, bir müddet sonra asıl güzelliği göremez oluyoruz. Tıpkı maç boyunca sürekli çalınan fauller gibi… Balet Plak’ın ‘In Bossa’ uğraşıları çerçevesinde Beatles ile Michael Jackson’ı anmaları faul diye nitelendirilir mi, karar veremedim. Müziğin tartışmasız iki dev isminin dillere pelesenk olmuş şarkılarını ‘bossa’ tarzında yorumlayıp kendi mecrasında usul usul akan ‘Beatles In Bossa’ ve ‘Michael Jackson In Bossa’ albümleri hakkındaki takdir hakkını size bırakıyorum. Karar sizin.

Yukarıdaki kategoriye girebilecek bir diğer çalışma da, yarı tanrıça Madonna’nın best of albümü ‘Celebration’.  36 gibi epey yüklü miktardaki şarkıyı bünyesinde barındıran albümde, iki yeni şarkı yer almakta. İlki, yönetmenliğini Jonas Akerlund’ın üstlendiği ‘Celebration’ şarkısı; ikincisi de hip-hop’un dikkat çeken isimlerinden Lil Wayne ile birlikte kaydedilen ‘Revolver’. Tüm dünyayla birlikte Türkiye’de de aynı anda satışa sunulan çift cd’lik bu derlemenin ayırt edici yanı; şarkı listesinin, dinleyiciler tarafından belirlenmiş olması. ‘Kesinlikle her evde bulunması gerekir’ gibi otoriter bir şey söylemeyeceğim; lakin Madonna severlerin es geçmeyeceğini düşündüğüm bir best of’la karşı karşıyayız. Gibi.

ELİ KULAĞINDA

Yumuşacık battaniye misali insanı sarıp sarmalayan üç albümünden sonra -aksilik olmadığı takdirde- 17 Kasım’da tekrar aramızda göreceğiz Norah Jones’u. 2002 ile 2007 arasında üç albüm yayımlayan Jones, dördüncü stüdyo albümü ‘The Fall’ ile iki yıllık suskunluğu sona erdirecek; ne güzel. EMI etiketiyle yayımlanacak albümün çıkış şarkısı ‘Chasing Pirates’ net üzerinden dinlenebilir; çok güzel.

Biz, iki senelik boşluğa bile çok derken beş yıl gibi uzun mu uzuun aradan sonra, Norveçli iki kafadarın, ‘Kings of Convenience’ın da yeni albümü yayımlanacak bugün yarın. Birkaç gün içinde arz-ı endam edecek ‘Declaration of Dependence’ adlı albüm, dinlediğimiz kadarıyla yine alıp götürüyor insanı; uçsuz bucaksız ‘huzur’lara, ‘keder’lere... Ve siz bu yazıyı okurken Barış Güney’in Kalan Müzik’ten çıkan, ismiyle müsemma ikinci albümü ‘Düşlere Yolculuk’ da görücüye çıkmış olacak. Detaylar önümüzdeki yazılara.

Bol müzikli günler efendim.

E-Posta: kozcemil@gmail.com

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020