Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1776
 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 21 müzisyen gazete okuyor
 
 
Murat Meriç
 
 
Yayımlanan Sayı : 869

Disco folk'un kralları Derdiyoklar - 20.10.2009

YouTube, şöhret yaratmaya muktedir. Bu yazının mevzusu da site meşhurlarından, ancak diğerleri gibi gelip geçici değil. Zaten asıl şöhretleri kendilerine çoktan teslim edilmiş.

Derdiyoklar adını, Almanya ya da internet bağlantınız yoksa duymamışsınızdır. Ancak Almanya'da bir akrabanız varsa, muhakkak onların katıldığı bir düğünde bulunmuş ve ballandıra ballandıra 'olay'ı anlatmıştır. Ya da mail kutunuza düşen onlarca forward mesajından biri, sizi bu düğün çekimlerinin yer aldığı videolara yönlendirmiştir.
Az değil, YouTube'da 'Derdiyoklar' aradığınızda 114 video geliyor önünüze! Bunlar arasında en meşhuru 'Derdiyoklar 1984' başlıklısı. Ruhi Su'dan, Cem Karaca'dan bildiğimiz 'Dadaloğlu'nu seslendirdikleri bu videodaki 'olay' sahiden görülmeye değer: Tüfek şeklindeki gitarını zaman zaman yere bırakıp, etrafında bir ayindeymişçesine dans eden, sırtında ve hatta ayağıyla çalan (ki sırtında çalarken burnuyla da orgu idare ediyor) Ali Ekber Aydoğan ve ona eşlik eden çılgın davulcu İhsan Güvercin; yani Derdiyoklar. İkili, bugünlerde iki eski albümün yeniden basımıyla gündemimize düştü: 'Yaşayın Hayvanlar' (1981) ve 'Özlenen' (1987).

Helmut diyor pis yabancı

Derdiyoklar, Almanya'da çığır açan bir ikili. Derdiçoklar, Delicoşlar, Gencolar, Özdemirler, Şahinler, Akbaba İkilisi gibi gruplar onların izini sürüyor, ancak taklitten öte geçemiyor.

İkilinin repertuvarı enteresan: 'Dadaloğlu'ndan 'Odana Serdim Halı'ya uzanıyor. Sosyal sorunlara da değiniyorlar elbet... 1989 tarihli 'Hop Hop Dazlaklar'la aynı adı taşıyan şarkıya kulak verelim: 'Helmut diyor pis yabancı/Tuğrul diyor Alamancı/Bir gün çekip gitsek burdan/İşe alır mı Sabancı...' Ali Ekber Aydoğan, şarkıların bestecisi ve ikilinin 'esas oğlan'ı. Malatya'nın Fethiye beldesi Yukarı Tenci obasından. İlkokulda bağlama çalmaya, ortaokulda beste yapmaya başlamış. İlk 45'lik plağını 1972'de Derdiyok adıyla yapmış ve bu plakla bağlamanın gitarlı, klavyeli, baterili yolculuğu başlamış. Derdiyoklar, 1979'da Aydoğan'ın hemşehrisi İhsan Güvercin'le kurulmuş. İlk albüm 'Şu Dünyanın Halkı' da o yıl yayımlanmış. 1986'da İhsan Güvercin ayrılmış ama Aydoğan farklı davulcularla yoluna devam etmiş. Bugün, Derdiyoklar albümlerinin sayısı 15'e ulaşmış durumda... 2005 tarihli 'Öl ki Meşhur Olasın' son albümleri ve başkalarınca seslendirilmiş Derdiyoklar şarkılarının yeni kayıtlarını içeriyor. Bunların en meşhuru, Güler Duman'ın seslendirdiği 'Türkülerle Gömün Beni'.
Derdiyoklar bahsinde Arif Sağ'ın adını anmak elzem. Aydoğan, kendisini etkileyen müzisyenlerden söz ederken Orhan Gencebay, Yavuz Top ve Musa Eroğlu'nun adını da zikrediyor. Yaptıkları müziği tarif mümkün değil. Onun için Almanya'da yayımlanan kasetlerinin üzerinde yazan ibareyi aktaralım: 'Disco-Folk'. Ali Ekber Aydoğan, kendi sitesinde (www.derdiyoklar.de) bunu şöyle anlatıyor: "Türkiye ve Avrupa arasında köprü oluşturup Anadolu düğün kültürünü sazımız ve sözümüzle Avrupa'ya taşıyarak geleneklerimize büyük bir boyut kazandırdık." Dahasını isterseniz Roll'un 122 numaralı Eylül-Ekim 2007 tarihli sayısına göz atabilirsiniz: Ziyadesiyle doyurucu bir söyleşi orada sizi bekliyor.

Bir nevi White Stripes

Elimizde bir kitap var; 'Türkülerle Gömün Beni'. 2006'da Almanya'da yayımlanmış, Türkiye'de satılmıyor. Derdiyoklar'ın bütün şarkı sözlerini, hikâyeleriyle birlikte toparlayan bir kitap bu. Deyim yerindeyse, evladiyelik.
Bu yazının çıkış noktası olan 'Koleksiyon' adlı albüm ise Derdiyoklar külliyatının memlekette yayımlanan ilk örneği. Külliyat elbette bu kadarla sınırlı değil. Gönül ister ki, Türküola elindeki diğer albümleri de yayınlasın ve sahici bir koleksiyon oluşsun. Bu çok zor değil: İkişer ikişer yol alınırsa kısa sürede hedefe ulaşmak mümkün! Ayrıca ve elbette asıl isteğimiz YouTube'de tıkladığımız, seyrine doyamadığımız düğün performanslarından oluşan bir DVD. Çünkü Derdiyoklar bir 'show' grubu. Onları canlı dinlemeden, en azından YouTube'da dolanan görüntülerine göz atmadan albümlerini dinlerseniz, hayal kırıklığına uğramanız mümkün. Zira ikilinin önemi icrada ve stüdyo çalışmaları bu icrayı evlere taşımaktan uzak.

Tam bu noktada White Stripes'ı analım ve iki kelam edelim. Bilen bilir, Jack ve Meg White'tan oluşan bu küçük topluluk iki kişilik dev bir ordu görünümünde. Meg davul çalıyor, Jack gitarı ve vokaliyle onu tamamlıyor. Görünürde Derdiyoklar'la aynı işi yapıyorlar. Ancak işin içine 'show' girdiğinde bizimkilerin oldukça uzağında kaldıkları muhakkak! İşin enteresanı Derdiyoklar'ın White Stripes'tan tam 20 yıl önce kurulmuş olması.

Esasen ecnebide Derdiyoklar muadili gruplar bulmak zor değil. Ancak Derdiyoklar gibisini bulmak zor.
Yazının sonunda, baştan beri anlattığımız 'show'un en mühim ritüellerinden birini analım. İhsan bateri solosunu bitiriyor, Ali Ekber silah şeklindeki gitarıyla bir an suskun kalıyor ve dinleyicilerden biri bağırıyor: 'Ateşle'! Sonrasında seyreyleyin gümbürtüyü... Aklımızdan geçen şu:
Bir gün İstanbul'a gelseler de o suskunluk anında hep beraber 'Ateşle' diye bağırsak ve sonrasında kopup gitsek...

Çok şey mi istiyoruz?

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020