Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1762
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 36 müzisyen gazete okuyor
 
 
Sevin Okyay
 
 
Yayımlanan Sayı : 865

Şehrin caz hali... - 14.10.2009

Ekim ayının heyecanla beklediğimiz etkinliklerinden 17. Akbank Caz Festivali, perşembe akşamı üç konserle sonbahara ve caz tutkunlarına merhaba diyecek. Festivalin ilk gecesinde, aslında çok merak ettiğim bir cazcının konseri var. Yunan piyanist Vassilis Tsabropoulos’un Aya İrini Müzesi’ndeki, albümünün adını taşıyan ‘The Promise’ konserini izlemek isterdim. Ama ben, sinemayı caza vurup, Antalya’yı da ihmal etmeksizin, ancak ikinci akşam Aya İrini’de, gitarist Terje Rypdal ile piyanist Ketil Bjornstad’ın konserlerine yetişebiliyorum. Norveçli gitaristin Michael Mann’ın filmi ‘Heat’e bestelediği parçaları da filmin kendisi gibi, unutmadık.

Festivalin bu yılki sloganı, ‘Şehrin Caz Hali’. Akbank Sanat, Aya İrini, CRR, Babylon ve Ghetto gibi aşina mekânlara bu yıl Seed, Roxy, Asitane Restoran da eklenmiş. Bir de İlhan Erşahin’in gezeceği kampüsler. Bu arada, ‘Kaçırmamanız Gereken 5 Performans’ başlıklarına karşı, nereden gelirse gelsin, tetikte olun. Çünkü bazılarının içinde iki büyük ustanın konserleri yok. Cecil Taylor ve Oliver Lake’in Trio 3’ü... Ayrıca, hatırlatayım ki, festivalin ilk gecesinde Fahir Atakoğlu’nun Seed’de, 17’si Cumartesi ve 18’i Pazar da sırasıyla İmer Demirer Quartet ve Burçin Büke Quartet’in Babylon’da dinletileri var.

Ömür boyu bir özür borçlu olacağım Marilyn Mazur ise, gördüğüm kadarıyla bütün listelerde bileğinin hakkıyla yer alıyor. Mazur İstanbul’a ilk kez, Miles Davis grubunun perküsyoncusu olarak gelmişti. Birtakım önyargılara sahip bir kişi olarak, Davis’den önce sahneye çıkan müzisyenleri heyecanla izlerken, çok sevdiğim perküsyonu bir kadına emanet ettiklerini görmüş olmak beni yıkmıştı. Hayatımda bu kadar süratle dediğimi yediğim de enderdir. Mazur, Miles’tan sonra (kendisinin arkasını bize dönüp çaldığı o unutulmaz konserdi) Gil Evans, Wayne Shorter, Jan Garbarek’le de çalıştı. Perküsyonun yanısıra piyano çalar, beste yapar, şarkı söylediği de görülmüştür. Onu 24 Ekim’de CRR’de dinleyeceğiz. Hemen ardından da basçı yönünden zengin bu yılın en iyilerinden Richard Bona sahneye çıkacak.

CRR’nin bir başka konuğu Joe Lovano. İkinci kez Akbank Caz’a gelen Lovano, bu sefer, iki davulculu (Francisco Mela, Otis Brown) ‘Us Five’ adlı grubuyla geliyor. Aynı adlı bir albümleri var, konserleri de 23 Ekim’de CRR’de. Ama biz bu grupta dikkatinizi asıl, onun 25 yaşındaki kontrbasçısı/basçısı Esperanza Spalding’e çekmek istiyoruz. 21 yaşında, Berklee’nin en genç hocası olmuş Spalding’in güzel de bir soprano sesi varmış.

Herkesi buraya sığdırmak ne yazık ki imkânsız. Öyleyse biz, kendi ‘mutlaka izleyin’ listemizdeki iki konserle sözümüzü bitirelim. Trio 3, o gruptaki şahıs ise, zarif Oliver Lake. Kendisine iki büyük cazcı, John Coltrane’in efsanevi ‘Live at the Village Vanguard’larının kontrbasçısı Reggie Workman ile vaktiyle Cecil Taylor ile on yıl çalışmış Andrew Cyrille eşlik ediyor.

Ama esas adamımız, pirimiz üstadımız, Akbank 2. Caz Festivali’ndeki konserini unutamadığım, Ornette Coleman’la birlikte özgür cazın en önemli öncülerinden biri olan Cecil Taylor. Afrika geleneğine hakimdir, klasik müzikten gelme bir cazcıdır. Onları kendi kazanında kaynattı, ortaya pek kimsede bulunmayan türden bir stil çıkardı. Ülkesinde gördüğünden çok daha fazla ilgiyi de, başka bazı cazcılar gibi, eski kıtada gördü. İstanbul’da sahneye özel bir davulcuyla, Ronnie Scott’s’da pek çok usta cazcıya eşlik etmiş, ülkesi İngiltere’de özgür cazın öncülerinden, müziğe piyanoyla başlamış Tony Oxley ile çıkacak.

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020