Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1788
Halen içinde yaşadığımız Pandemi Sürecinde; konser, tiyatro, opera ve bale gibi sanat etkinlikleri devam etmeli midir?

Devam etmelidir.
Devam etmemelidir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 33 müzisyen gazete okuyor
 
 
Ali Deniz Uslu
 
 
Yayımlanan Sayı : 853

Kurt kadın Shakira - 28.09.2009

Latin pop müziğin tanınan ismi Shakira şimdi yeni albümünün çıkış parçası “She-Wolf” ile gündemde. Şarkının İspanyolca versiyonu “Loba” da radyolarda çalmaya başladı. Zaten onu kendi dilinde dinlemek her zaman çok daha keyifli ve hissedilebilir. Müzisyen bu albümünde de hayranlarını şaşırtmayarak, kendine özgü dans müziği tavrını korumuş. Ne de olsa tutan bir matematiği devam ettirmek satış garantisi anlamına geliyor. Çıkış parçası ise bir “Kurt-Kadın” hikâyesi. Şarkının video klibinin yönetmenliğini Shakira ve Beyoncé ile birlikte seslendirdiği “Beautiful Liar” videosunun; Beyoncé’nin “Crazy in Love”, “If I Were A Boy” ve “Single Ladies” ile Britney Spears’ın “My Prerogative” ve “If U See Amy” gibi çalışmalardan tanınan Jake Nava üstlenmiş. Klip elbette buram buram seks kokuyor. Danslar yine özgün ve oryantalist. Klibin konusu ise şarkıya bir gönderme “başkalaşım”. Kurt-Kadın klişesi çekici, izlenir olduğu da kesin.

“She-Wolf” fazla elektronik, hareketli ama yerel tınıları duyurmayan bir pop çalışma. Daha çok disko için “üretilmiş” gibi. Albümün diğer parçaları bu yüzden daha bir merak konusu.

Shakira, Lübnan asıllı bir Kolombiya’lı. 1977 doğumlu. Latin, Arap sentezi müziğin çıkışından en çok faydalanan isim. İngilizce ve İspanyolca şarkıları ile müzik listelerini baştan düzenlerken stüdyo albümlerinde 60 milyon rakamına ulaşması bu yüzden şaşırtıcı değil. Zira dijital satışları da dikkat çekici. Dijital satışları 10 milyonu aşan “La Tortura” ve “Hips Don’t Lie” gibi klasik parçaların yer aldığı son projesi “Oral Fixation Volume 1 ve 2” önemli albümler.

Darbuka ile tanışma

Hikâyesi de sıradan. Shakira çocukluğunu Barranquilla’da geçirmiş. Sekiz yaşındayken babasının önceki karısından olan sekiz erkek kardeşinden birini kaybetmiş. İşte onu şarkıya yazmaya iten de bu üzüntü olmuş. Babasıyla bir gezide Arap restoranına yolu düştüğünde de darbuka ile tanışmış. Bu tanışmanın onun müzikal gelişimini doğrudan etkilediği kesin. Sony Müzik Kolombiya’ya adım atması ise prodüktör Monica Ariza’yla tanışmasıyla gerçekleşmiş. Bu tanışmanın ona anında üç albümlük bir sözleşmenin kapısını aralaması da cabası.

Shakira’nın ilk albümü “Magia” 1991 yazında raflardaydı. O ise henüz 14 yaşındaydı. İki yıl sonra “Peligro” albümü geldi. Bu iki albüm iyiydi ama sessizliği bozamadı. Asıl çıkışı Şili’de, Latin Amerikalı şarkıcıların kendilerini gösterme fırsatı bulduğu “Viña del Mar International” festivalinde yakaladı. “Eres” şarkısıyla Ricky Martin’in de aralarında olduğu jüri tarafından birinci seçildi. Dünya sahnesi artık onu bekliyordu. “Dónde Están Los Ladrones?” şarkısı 1998 yılında altı milyon satışa ulaştı. Klasikleşen şarkısı “Ojos Así” ile okyanusu aşıp Avrupa’ya çıktı. Bu sayede toplamda on Grammy ödülü aldı. (Sekizi Latin Grammy’leriydi). Shakira, 2001 yılında Gloria Estefan’la çalışmaya başladı. Bir yıl sonra dört İspanyolca şarkının da yer aldığı Laundry Service’ı yayımladı. “Whenever, Wherever” başarısını pekiştirdi. Elbette, başka işlere de bulaştı. Magazin basınına çok fazla malzeme vermedi ama ekranlardan eksik olmadı. Nobel Edebiyat Ödüllü Gabriel Garcia Marquez ile birlikte Latin Amerika’daki yoksul çocuklar için bir vakıf kurdu. Hâlâ Kolombiya’da faaliyet gösteren Pies Descalzos isimli sivil toplum örgütünün kurucusu, onursal başkanı.

Shakira en son, bundan dört yıl önce 2005 yılında Oral Fixation Vol. 1 ve 2’yi yayımladı. 9 Temmuz 2007’de, Boğaz’da İstanbullu müzikseverler ile birlikteydi. Şık ve gösterişli bir konserdi. Bir daha ne zaman yolu düşer kim bilir? Onu sevenler için bir iyi haber daha. 2010’un ortalarında onu tamamen İspanyolca bir albümle dinleyeceğiz.

Cumhuriyet Dergi

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021