Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1765
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 19 müzisyen gazete okuyor
 
 
Menderes Koyuncu
 
 
Yayımlanan Sayı : 851

Müziğin Şehri Salzburg - 24.09.2009

Temmuz ayında gittiğimiz bu şehir, bizim baharımızı andırıyordu, mevsimlerden yaz olmasına rağmen... Hava parçalı bulutlu, Güneş, yer yer bulutların arasından kendini gösteriyor ve gösterdiği andan itibaren de yazın kavurucu sıcağına bürünüyordu şehir.

Avusturya'nın en ünlü müzik adamı Mozart'ın şehridir Salzburg.  Bu şehir Avrupa'nın bir müzik başkenti olarak adlandırılıyor ve aynı zaman da Dünya mirasına sahip şehirler listesine de giriyormuş.

The sound of music müziğin sesi diye de tarif edilen Salzbrg, ortasından salzach nehrinin  geçtiği, üzeri bulutlu muhteşem dağlarla çevrili kapuzinerberg ve münchsberg'in sarp ikiz tepelerinin ortasında yer alır.

Resimde görüldüğü gibi salzach nehri şehri ikiye ayrılmış ve mimarisi ile adete  tablo gibi bir şehir görünümdedir.  Dar sokakları, Arnavut kaldırımları ve muhteşem meydanlarında yığınla her milletten turistlerin bulunduğu bir şehir Salzburg...  Büyük bir meydana çizilmiş satranç oyun tablosu ve etrafında kah dolaşarak, kah biraz geriye giderek oyuna konsantre olmuş insanlar... Yanı başında her an bir müzik konseri olacakmış gibi hazır bekleyen orkestra takım aletleri ve platformlar dikkatinizi çeker. Araba yok gibi, şehri faytonlarla gezdiriyorlar ziyaret edenleri... Mozart'ın vaftiz edildiği katedrallerde büyük orkestra kurulmuş, klasik müzik yapıyor turistlere... Ve öğreniyoruz  çoğu müzikal içerikli  4000  yöresel ve uluslar arası kültürel organizasyonlar yapılmakta imiş Salzburg da...  

Miraball sarayı ve bahçeleri, katedraller ve etrafında müzik yapanlar, karikatüristler kısmen de  bizi, ülkemizi çağrıştıran atmosferi ile bir Türk şehri gibi Salzburg.

Abdullah hoca ile konuşuyoruz. Ya! burası Almanya ya benzemiyor, biraz daha Türk şehri gibi sanki buralar diyoruz. Türk kokusu ve atmosferini duyuyorsunuz Viyana yönüne baktıkça...

Ve 16 YY.yapılan  kale şehri kuş bakışı görüyor. İçerisinde işkence odaları, kral resimlerinin asılı olduğu odalar, iki müze ve Salzburg'un harikulade manzarasına sahip bir gözetleme kulesi... Kuleden şehre uçaktan bakıyormuşsunuz gibi geliyor. Muhteşem bir yeşillik ve  insana huzur veren bu yeşillikler içerisindeki evler... Evet Avrupa' da güzel şehirler var ve bu güzel şehirlerde güzel Türk insanlarımızda çoğunlukta. Bir bedel ödemişler oralara çalışmaya giden Türkler... Şimdilerde işçilikten iş adamlığına doğru adım atmışlar.

Bilindiği gibi her yetişen bir bitkinin bir iklimi, bir toprağı  vardır, Olamazsa  olması...  Bu büyük Anadolu toprakları da zeki insanlar yetiştirmekte diye düşünerek için için seviniyoruz başarılı iş adamlarımızı gördükçe oralarda...

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020