Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1770
5 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak olan CSO Stajyer sanatçı sınavı şartnamesi hükümleri, CSO gibi standardı yüksek bir orkestraya stajyer sanatçı seçmek için yeterli midir?

Yeterlidir.
Yeterli Değildir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 28 müzisyen gazete okuyor
 
 
Editör'den
 
 
Yayımlanan Sayı : 827

Kültürünü kaybetmiş Kültür Başkenti… - 15.07.2009

Gazetemizin en çok okunan yazarlarından Serdar Türkmen’in, bugün gazetemizde yer alan yazısının başlığı olan “Gericiliğe Karşı Türkiye Turnesi” fikrini çok benimsediğimi öncelikle belirtmek istedim.

Benim bu çerçevede değinmek istediğim konu işin “kültür” kısmı.

Kültür, toplumların paylaşılan ortak yaşam biçimleri içinde oluşan bir yapıdır. Yani bir sanat eserine bakıp, bir kitabı inceleyip kültürün bundan ibaret olduğunu söylemek mümkün değildir.

Kültür yaşamın ta kendisidir.

Farklı sınıfların, farklı insanların ortak değeri olması gerekir kültürün. Paylaşılan ortak yaşam biçiminden kasıt budur.

Tabii ki her sınıf kendisine özgü kültürel varlıkları yaratacaktır ancak bir toplumun kültürü denildiğinde bunun herkes tarafından paylaşılan bir yapı olması gerekiyor.

Paylaşılan yaşam biçimi olarak kültürü oluşturmuş toplumlarda barbarlık patlamaları fazla olamaz.

Türkiye'de ise olabiliyor.

Çünkü artık paylaştığımız hiçbir şey yok, kültür parçalanması yaşıyoruz... Hayatımız parçalanıyor, hiçbir şey paylaşılamıyor, yaşam biçimleri birbirine düşman olmuş durumda. Bu ortam çok tehlikelidir.

Bundan dolayı diyorum ki Topkapı olayı ne ilktir ne de sonuncu olacaktır. Bu ortamda barbarlığa karşı “insani değerleri”de koyamıyorsunuz ortaya.

Kültürün olmadığı bir ortamda insanlık diye bir soyutlamanın da olması imkânsızdır. Barbarlık kültüre de düşmandır. Çünkü farklı insanlarla paylaşma gibi bir arzusu doğal olarak olamıyor. Onun yerine onları öldürme arzuları oluşuyor.

Bu analizi yaptıktan sonra şu sonucu rahatlıkla söyleyebiliriz: Türkiye'de kültür ölmüş durumdadır. Önceki gün Topkapı Sarayı’nın önünde cenaze töreni yapıldı.

Yani daha bir açarsak, örneğin İstanbul’da Türk Milli Takımı üç maç üst üste kazansın, İstanbul’da maganda kurşunu ile evinin balkonunda vurulup ölenlerin sayısı Çin’deki olaylarda ölenlerin sayısından fazla olur.

Yani bir de bu ortamda İstanbul'a “Kültür Başkenti” falan gibi komik adlandırmalar yapıyorlar.

İnsanın poposuyla güleceği geliyor bu tür zavallılıklara.

Gelelim diğer bir konuya:

Ne yazık ki bu ülkeyi yöneten veya hasbelkader bir köşe başını tutmuş olanlar “Bayburt Bayburt olayı böyle zulüm görmedi” lafını kullanarak insanımızı çağdaşlığa giden klasik müzikten soğuttu. Oysa o hikâye ünlü müzik eğitimcisi Veysel Arseven’in Cumhuriyetin ilk yıllarında Sivas’ta yaşanan ve hiç de anlatıldığı gibi olmayan bir hikâyedir.

Ama uyanıklar bunu böyle değerlendirdiler.

Şimdi İdil Biret konserine din adına saldıranlara bir bakalım. O konserde, Topkapı Sarayı’nın o muhteşem mekânında, konseri dinleyen ve belli bir inanç temelinde olan bir kişi, elinde şarap kadehi ile konseri dinlerken gökyüzüne bakıp yıldızları gördüğünde içindeki Allah inancını daha bir güçlendirmesi mümkündür.

Ve iddia ediyorum böyle bir insan, oraya din adına konseri basmaya gelen birisinden daha dindardır.

Bugün sizlere Faslı şarkıcı Rajaa Kasabni’nin çok beğenerek dinlediğim yeni albümünden söz edecektim. Ama Türkiye’nin çok değişken olan gündemi bugün buna mani oldu.

Artık o da gelecek yazıya…

Cuma günü görüşene değin esen kalınMüfit Semih Baylan
Editör

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020