Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1766
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 23 müzisyen gazete okuyor
 
 
Editör'den
 
 
Yayımlanan Sayı : 820

Eurovision'da iflah olmayanlar kabareye... - 06.07.2009

İyi bir hafta geçirmenizi dileyerek sözlerime başlıyorum sevgili dostlarım.

Sevgili Figen, telefonda “Müfit abi sana kargoyla bir albüm gönderiyorum, diskoteğine koyarsın, sana bu albümü kazandırdığım için bana dua edersin, dinle bak çok beğeneceksin” dedi ve sonra telefonu kapattı.

Figen’in sözünü ettiği albüm bir haftadır müzik setimde dönüp duruyor öyle sevgili dostlarım.

Başlı başına bir seksapellik abidesi olan Patricia Kaas, Erovizyon sonrası çıkardığı yeni albümünde her zamanki gibi şanson/pop/caz arası geçişleri birbirine eklemleyerek çok doğal ve farklı bir iş çıkarmış.

Kanımca Erovizyon, enine boyuna incelenip matematiğe dökülecek; orasından burasından çekiştirilecek bir yarışma değil. Alt tarafı, çocukluğumuzdan beri ailecek izlediğimiz; kâh Bülend Özveren’in o tok sesiyle neşelendiğimiz kâh bitmeyen çekirdek faslıyla eğlendiğimiz, boşa koysan dolmaz, doluya koysan almaz cinsinden bir yarışma.

Bilenler bilir Patricia Kaas, 2009 Erovizyon şarkı Yarışması’nda Fransa’yı temsil eden sanatçıydı. Pek de fena olmayan bir şarkıyla yarışmaya katılıp sekizinci oldu. Bu sonuçla ne Patricia Kaas, Patricia Kaas’lığından bir şey kaybetti ne de Fransa Fransalığından. Kıyametler kopmadan sessiz sedasız gidildi, şarkı söylenildi ve dönüldü. Hepsi bu. Kimse oturup karalar bağlamadı. Bizde durum böyle mi peki? Yarışma öncesi yapılan “bu sene kim, nasıl katılacak; hangi dilde söyleyeceğiz” tartışmaları ayrı bir dert; yarışma sonrası “böyle olacağı zaten belliydi, kaderimiz bu” yakınmaları ayrı bir dert. Hiç bitmeyen”‘komşular birbirlerini kayırıyor, gitti güzelim 12 puanlar” geyiği de cabası.

Bu kadar önemsemeyelim deyip de bu kadar önemsediğimiz başka ne var, vallahi aklıma gelmedi şu an.

Fransa’nın hatırı sayılır vokallerinden Patricia Kaas, Erovizyon performansının ardından sekizinci albümü “Kabaret” ile tekrar konuğumuz. (Patricia Kaas / Kabaret / Sony Music)


Ne mutlu bize…

Geçtiğimiz günlerde 170 konserlik Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya turunun Türkiye ayağı vesilesiyle İstanbul’a uğrayan bu zarafet tanrıçası, “Kabaret” ile zamanı geriye sardırıyor.

Tüm dünyada 16 milyon albüm satışına ulaşan Patricia Kaas, 1930’lara adadığını söylediği son albümünde yine bildiğimiz gibi. Kaas’ın Erovizyon’da boy gösterdiği “Et s’il fallait le faire” şarkısının da yer aldığı, toplamda 12 şarkıdan oluşan “Kabaret”  gerçekten dört dörtlük bir albüm.

Dinlerken kimi zaman Paris’in soğuk caddelerini kimi zaman da Buenos Aires’in tangosunu aklınıza getiriyor. Başlı başına bir seksapellik abidesi olan sanatçı her zamanki gibi şanson/pop/caz arası geçişleri birbirine eklemleyerek ortaya çok doğal ve çok farklı bir iş çıkarmış.

Hele de o şuh ses, uzaklardan geliyor olmanın halsizliğiyle albüme sinince; zamanla keşfedilecek bir kimliğe bürünmüş ‘Kabaret’.

Biraz gizli, biraz da gizemli.

Müzik setimde bir haftadır dönüp duran bu muhteşem albümü hemen alın ve dinleyin. Ama daha önce video klipini izlemek istiyorsanız Mavi Nota TV’den izleyebilirsiniz.

Çarşamba günü görüşene değin esen kalın.Müfit Semih Baylan
Editör 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020