Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1770
5 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak olan CSO Stajyer sanatçı sınavı şartnamesi hükümleri, CSO gibi standardı yüksek bir orkestraya stajyer sanatçı seçmek için yeterli midir?

Yeterlidir.
Yeterli Değildir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 23 müzisyen gazete okuyor
 
 
Editör'den
 
 
Yayımlanan Sayı : 809

Buna "intihal" denir herhalde! - 19.06.2009

Pop müzik dünyasında yıllardır süren beste hırsızlığı tartışması gazeteniz Mavi Nota tarafından yeniden gündeme taşındı sevgili müzik dostlarım.

Yazarlarımızdan Emel Burçin Özgüneş’in titiz çalışması sonucunda, her gün defalarca dinlediğimiz 40 kadar pop müzik parçasının, Avrupalı plak listelerinde yer alan pop şarkıları ile büyük benzerlik taşıdığı ortaya çıkmış oldu.

Bu çalışmayı devam ettirirsek, devamının çorap söküğü gibi geleceğinden eminim.

Biz sadece, birbiri ile hiç ilgisi olmayan iki beste arasındaki dikkat çekici benzerlikleri ortaya koyup temellendiriyoruz. 

Yoksa kimseyi ”hırsızlık” ile suçlamıyoruz, suçlamak istemiyoruz.

Hırsızlık ile suçlasak ne olacak, zaten kimse kabul etmeyecektir.


Bazı şarkıcı ve besteciler hakkında “dost ortamlarında” söylenen "Yurtdışında daha önce okunmuş şarkıları kopya edip, kendi albümlerine koyuyorlar" şeklindeki ifadeler, gerçekten sorgulanması gerekmektedir.

Meslektaşlarını 'beste hırsızlığı' yapmakla suçlarken isimlerinin açıklanmasını istemeyen müzisyen sayısında da ciddi bir artış olduğu düşüncesindeyim.

Yazarımız Emel Burçin Özgüneş’in verdiği listede adı geçen şarkıları, yine aynı listede belirtilen benzerleri ile karşılaştırdığınızda iki şarkı arasındaki büyük benzerliği hemen farkedeceksinizdir.

Tabii bir ülkede doğru dürüst çalışan ya da uygulanılan bir telif hakları yasası olmaz ise, doğru dürüst yapılanmış bir Kültür Bakanlığı birimi olmaz ise burada iddia ettimiz şey kaçınılmazdır.


Yürürlükteki yasalar iki şarkının “2 ölçü” benzerlik taşımasını normal karşılıyor.

Zaten şarkıların çoğu şarkının en vurucu bölümü olan nakarat kısmında benzeşiyor. Nakarat kısmı da ancak bir ölçüye denk geliyor. Yabancı şarkıcıların Türkiye'deki korsan beste furyasından haberi olmadığı için bu tip olaylar pek fazla mahkemeye yansımıyor.

Yansımadığı için de yapanın yanına yaptığı kar kalıyor.

Haksız yere binlerce lira kazanılmış oluyor.

Dün konu üzerinde konuştuğum bir müzik eğitimcisi dostum (ki bu dostumun çocuk şarkıları üzerine çok önemli besteleri vardır) kendisine ait olan 10 besteden yüze yakın şarkı üretildiğini ve hatta bu sayının daha fazla olabileceğini ama malesef haberinin olmadığını, haberi olmadığı içinde eli kolu bağlı oturup bir şey yapamadığını belirtti.

Yapmak istediği zamanda, yasaların normal saydığı ölçü benzerliği önüne çıktığını, bununla da bu benzer kısmı kullananın zaten amacına ulaştığını söyledi.

Ne güzel değil mi sevgili dostlar…

Her konuda olduğu gibi bunda da büyük bir kaos var, yasaların yetersizliği yüzünden.

Kaos cenneti memleketim benim.

Pazartesi günü görüşene değin hepinize iyi bir hafta sonu diliyorum.

Esen kalın.


Müfit Semih Baylan
Editör

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020