Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1765
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 37 müzisyen gazete okuyor
 
 
Editör'den
 
 
Yayımlanan Sayı : 789

Mavi Nota ve şu nota meselesi… - 22.05.2009

Ben anlatamıyorum galiba…

Ve…

Mavi Nota’nın kısa mesaj panosuna sürekli aynı konuda sitem dolu mesajlar yazılıyor.

Öncelikle şunu ifade etmeliyim ki, Mavi Nota e-Müzik Gazetesi’nin birinci amacı ya da önceliği nota yayımlamak değildir. Bu gazetenin birinci amacı bilimsel anlamda müziğe ve eğitimine hizmet etmektir. Bu nedenle gazetemizde aradığı notayı bulamayıp kısa mesaj panosuna sitem dolu mesajlar yazan değerli  üyelerimizin bana ve gazeteme haksızlık ettiğini düşünüyorum.

Daha çok yakın bir zamana kadar, Mavi Nota’nın kuruluşu ile, kapsadığı konuları ile alanında iyi bir gazete olduğu yolunda mesajlar alırken, birden bire ne olduysa şimdi özellikle Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği eserleri konusunda dağarcığımızda nota yayımlamadığımız için bazan çok şiddetli biçime varan eleştiriler ve sitem dolu mesajlar almaktayım.

Kısa mesaj panomuzun geçmişini incelerseniz bunu göreceksiniz…

Hatta birkaç gün önce içinde galiz küfür sözcükleri bulunan bir iki mesaj bile aldım.

Öncelikle iyi bir müzisyenin ya da en azında Mavi Nota okuru olmuş bir müzisyenin böyle galiz küfürler içiren mesaj gönderebileceğini düşünemiyorum.

Bu olsa olsa Mavi Nota’nın ilerleyişini, yükselişini ve devrimci duruşunu görüp buna sistemli bir biçimde karşı duruş gösteren ve kesinlikle tanımadığım (belki de tanıyorumdur, bilmiyorum!) kişi ya da kişiler tarafından başlatılan bir organizasyondur diye düşünüyorum.

Bakın sevgili dostlar:

Mavi Nota herşeyi ile yasal bir sitedir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin başta Anayasası ve bu Anayasayı esas kabul ederek çıkartılan diğer yasalarına ve özellikle konumu itibarıyle Fikir ve Sanat Eserleri Yasalarına harfiye uymayı kendine ilke edinmiş, Atatürk’ün Müzik Devrimi ışığında evrensel müzik normlarını olmazsa olmazı saymış, emeğe ve düşünceye saygıyı şiar edinmiş, tasarımı ile kendi alanında özgün ve bağımsız bir gazetedir.

Daha önce basılı yayın olarak sürdürdüğü yayın yaşamını son dört yıldan bu yana internette devam ettiren, geride bıraktığı 15 yıldan fazla süre içinde  özellikle müzik eğitimine katma değer kazandırmış bir dergi ve gazetedir.

Hal böyleyken, illâ nota yayımlayacağım diye bir kaygısı da yoktur.

Bu gazete de yayımlanan yazıların hemen tümü Fikir ve Sanat Eserleri yasasına uygun bir biçimde ayrıca bu toplumun ve evrensel ahlâk değerleri kuralları çerçevesinde yayımlanmıştır.

Özet olarak şunu söylemek istiyorum:

Kısa mesaj panosunda da gereken durum üzerine belirttiğim gibi, telif meselesini halletmeden, bu konuda yasal zemini çözmeden Mavi Nota özellikle geleneksel müziklerimiz konusunda nota yayımlamayı düşünmemektedir.

Çünkü geleneksel müziklerimizin önemli bir bölümünün notaları TRT Müzik Dairesi tarafından yazılmış ve yayımlanmıştır. Ayrıca günümüzün popüler şarkılarının notaları ise yine bu şarkıları popüler şarkıcıların sesiyle yayımlayan plak firmalarının denetimindedir.

Hal böyleyken yasal olmayan bir yolla bunları gazetemize koymamızı lütfen bizden beklemeyin. Notaları yayımlama konusunda izin ve telif çalışmalarımız bizzat tarafımca devam ettirilmekte ve bu konu çözüldüğü takdirde sitemizin ilgili sayfalarında aradığınız notalar sizlerin yararlanabilmesi için hizmete konulacaktır.

Burada yeri gelmişken belirteyim, notalara telif nedeniyle Mavi Nota'nın bir ücret ödemesi gerekecek ise, sizler bu notaları küçük bir ücret ödeyerek bizden temin edebileceksiniz. Aynen yurt dışında olduğu gibi. Tabii dilerim iş bu boyuta varmaz ve bizde sizlere notaları ücretsiz olarak servis yapma imkanı buluruz.

Mavi Notalar sayfamızda yayımlanan notalar yeterli değil biliyorum. Ama şimdilik bu kadarını yayımlayabildik. Bu konuda bizi mazur görün lütfen. Telif ve izin konusunu çözmek özellikle yabancı eserler açısından çok kolay değil.

İnternet ortamı, bildiğiniz gibi dikkatli (uygun) kullanılmadığı takdirde son derece tehlikeli ve güvensiz bir ortamdır. Bu nedenle son derece dikkatli olmak zorundayım.

Durumu bu şekilde açıkladıktan sonra siz değerli okurlarımızın biraz daha sabırlı olmalarını bekliyorum.

Pazartesi günü görüşene değin hepinize iyi bir hafta sonu geçirmenizi diliyorum.

Esen kalın.Müfit Semih Baylan
Editör

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020