Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1765
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 53 müzisyen gazete okuyor
 
 
Editör'den
 
 
Yayımlanan Sayı : 781

Özür dilemenin böylesi… - 11.05.2009

Teknik nedenlerden dolayı bu haftabaşı sizlerle birkaç saat geç buluştuk sevgili müzisyen dostlarım. Bir anlamda beni de aşan bu gecikme için özür diliyorum.

Her yeni gün ve yeni hafta yeni başlangıçtır diyerek iyi bir gün ve iyi bir hafta diliyorum siz sevgili müzik dostlarıma.

***

Önce:

12. Uçan Süperge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin açılış törenine katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 12 Eylül döneminde yaşanan acılardan bahsederken “Nice yalanlar gördük. Ben bir yıl hatırlıyorum, Zeki Müren Türkiye’nin en büyük erkek sanatçısı, Bülent Ersoy ise kadın sanatçısı seçilmişti. Böyle absürt, dramatik, toplumun aklının karıştırılmaya çalıştığı dönemlerden geçtik” demişti.

Sonra:

Bülent Ersoy cephesinden “derhal özür dilemeli” gibi sert bir ses yükseldi. Tabii Zeki Müren aramızda olmadığı için o kendini savunamadı. Hayatta olsaydı bu durum karşısında ne derdi bilemiyorum tabii.

Daha sonra:

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Zeki Müren ve Bülent Ersoy ile ilgili sözlerini düzelterek, “O gergin ortam içinde belki amacımı aşan bazı ifadeler oldu. Ya da iyi anlatamadım derdimi. Hiçbir sanatçı arkadaşımı kesinlikle incitmek istemem. Herhangi bir alandaki tercihleri de kimseyi ilgilendirmez. Arkadaşlarımı bilmeden üzmüşsem sözlerimi düzeltmek istiyorum” dedi.

Sonuç:

Bir Kültür Bakanı’nın duruşu bu kadar eğerti olmamalı diye düşünüyorum. Gergin ortam dediği yer kadın filmleri festivalinin açılış töreni. Bir festivalin açılış töreni neden gergin bir ortam yaratır? Neden gerginsinizdir? Tabii orada olmadığım için bu soruların yanıtını veremiyorum. Ama madem bu sözleri söylediniz bari arkasında durun. Kadın filmleri festivalinde kimleri okşamak için bu sözleri söylediniz? Hem bir ülkenin Kültür Bakanı, canı sıkıldığında bile çevresindekileri tehdit etmekten çekinmeyen, Mustafa Sağyaşar gibi klasik müzik üstadını bile “senin bacakların kırarım” diye tehdit edebilen bir modern cazgır karşısında bu kadar aciz bir duruş sergiler mi?

Yani çok şey var söylemek istediğim ama kurbağa gibi konuşamıyorum dersem de benim açımdan ayıp olacak. Emrindeki bürokratlarına aslan kesilip, yeri geldiğinden onları ezip büzerek perişan eden Kültür Bakanımız, yukarıda da söylediğim gibi bir modern cazgır karşısında özür diler gibi açıklama yapıp ezilip büzülüyor.

Bu zihniyet mi, bu duruşmu bu ülkenin kültürünü temsil edecek, gelecekteki kültür politikalarını düzenleyecek?

Kenan Evren’den ben de çok hazetmem.

Onun bir ressam olarak tanıtılmasından, öyle lanse edilmesinden ben de çok rahatsız ve mutsuzum. Evet, bir cuntacıya katil diyebilirsiniz. Ama bir katil nasıl resim yapabilir diyemezsiniz. Katiller dahi resim yapmak için kimseden izin almak durumunda değildir.

Kenan Evrin’in resim sergileri açılmaya başladığında, bir sürü galantor adam sırf cuntacıya yağcılık yapmak için o sergilere gittiğinde bu ülkenin anlı şanlı ressamları bunu protesto etmişti ama kimseden çıt çıkmadı.

İyi hatırlıyorum o dönemde, Kenan Evren’e ressam denildiği için resim yapmayı bırakan ressamlar oldu.  .

Bilmiyorum hala resim yapmıyorlar mı o resim yapmayı bırakan ressamlar?

Bir katilin resim yapmasından bu kadar rahatsız ise sayın Kültür ve Turizm Bakanı, hemen bugünden tezi yok bir çağrıda bulunup o durumu protesto etmek için resim yapmayı bırakan ressamları bulup, onların gönlünü alıp tekrar resim yapmalarını sağlamalıdır.

Benim düşünceme göre bu özürünün ancak o zaman anlamı olacaktır.

Bu durum karşısında Kültür ve Turizm Bakanının, artık mafyalaşmış bir modern cazgırdan korktuğunu düşeneceğim.

Çarşamba günü görüşene değin esen kalın.


Müfit Semih Baylan
Editör

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020