Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1765
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 23 müzisyen gazete okuyor
 
 
Editör'den
 
 
Yayımlanan Sayı : 771

Müzik Festivali Böyle mi Olur? - 22.04.2009

Bahar mevsimi ile birlikte müzik festivalleri de hız kazandı, birbirinin ardı sıra festival haberleri posta kutumuza düşmeye devam ediyor.

Bu durumda gerçekleştirilen festivallere bakıp bir takıp şeyleri sorgulamak gereği de duyuyor insan. Tabii ki hepsini bizzat gidip takip etme olanağım yok. İşte bu sırada dostlar ve dereye giriyor ve onların izlenimleri doğrultusunda yazmak gerekiyor tabii ki.

Ülkemizde yıllardır çeşitli müzik dallarında festivaller yapılır. Özellikle 2000 yılından itibaren sayıları artarak düzenlenen müzik festivalleri düşmüştür gündemimize.

İşte bu nedenle var olan şeyleri ya da olayları gerçekleştikleri zaman, mekân ve durumlardan bağımsız olarak değerlendirmek hepimizin doğasında var. Ülkemizde gerçekleşen müzik festivalleri söz konusu olunca bu durumla karşılaşma sıklığımız artıyor elbette. Her sene bir önceki seneye minnettar olan aynı kitle, zaten kolay kolay bir şey beğenmeyecek olan kitleyle aynı yola düşüyor, o sene içinde gerçekleşecek olan konserlerin neredeyse tamamını kötülemeye başlıyorlar.

Bu yılki müzik festivallerini takip ettiğimizde, sevgili dostlar bu sene çok mu farklı dersiniz? Elbette hayır. Bir yandan gelmekte olan yaz konserleri, bir yandan sayısı ve kalitesi artan müzik festivalleri duyuruluyorken olumsuz eleştiriler de birbiri ardına karşımıza çıkıyor. Programı erkenden açıklanan ve bağımsız olarak gerçekleşen festivaller ile birlikte. Bu yıl çok başarılı bulduğum bir kadro açıklayan  Rock’n Coke yaz aylarının en çok ses getiren, en başarılı festivalleri olacaklar şüphesiz.

Şikâyet eden sesleri duyar gibiyim yine de.

“Şimdi  bir metal grubu ile başka tür müzik yapan bir grup nasıl aynı sahnede sahne alabilir?” ya da “Adamlara bak, getirdikleri bu guruplarla ile bizi kandırabileceklerini sanıyorlar” en çok karşılaştığımız, karşılaşacağımız cümlelerden sadece iki tanesi. 2000 yılında düzenlenen h2000’de önlerine sunulan olan her şeyi düşünmeden kabul eden kitle artık sadece rüyalarında Türkiye’de dinleyebilecekleri grupları festival kadrolarında görünce burun kıvırıyor. Dinleyici talebinin ve beklentisinin artması elbette güzel, festival organizatörlerini daima daha iyisini yapmak ve bu talebi karşılamak zorunda bırakıyorlar. Ancak yine de durup düşünmek lazım, Türkiye’de yapılan ilk açıkhava festivalinden bugüne dek neler yaşadık ya da şu anda Türkiye olarak festival dünyasının neresindeyiz diye.

H2000’in üzerinden 9 yıl geçti, dinlediğimiz grup sayısını hesaplamak uzun saatler alır. Bunca yıl, bunca grup sonra bile, festivale davet edilen bir grup ülkedeki politik duruma güvenemeyip konseri iptal edebiliyor. Tam olarak da bu yüzden durup düşünmek gerekiyor, “Festivalleri içlerindeki 1-2 grup yüzünden kafamızdan silmek bu kadar kolay mı?” diye.

Sözün kısası sonraki yıllar, çok daha büyük konserlerin habercisi olacak. Çünkü bu konserleri, bizden alacakları tepkiye göre sahiplenmek gerek.

2010 yılı Avrupa kültür başkenti seçilen İstanbul, bir satanist faciası ya da benzer bir olayla daha karşılaşmazsa durmak bilmeyen konserlere ev sahipliği yapacak. Öyle ya, “bu sene en iyileri olacak” dediğimiz yaz konserleri her sene bir önceki seneyi unutturacak şekilde devam ediyor.

Evet, sorgulamak güzel.

Çok önemli müzik gurupları da gelecek önümüzdeki senelerde. En az sizin kadar ben de istiyorum yani bunu; ama önce gerçekleşen festivallere, elimizdekilere destek vermemiz gerek, daha iyi olmaları için gereken eleştirileri yapmayı es geçmeden.

Evet, müzik bahsini böyle noktaladıktan sonra bir son olarak şunları söylemek istiyorum: Yarın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 89. yıldönümü. Yarın dünyanın tek çocuk bayramı olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlayacağız bütün coşkumuzla. Bu vesile ile tüm çocuklarımızın bu büyük bayramını kutluyor sevgilerimi sunuyorum.

Bu büyük bayram nedeniyle gazetemiz yarın ve cuma günü yayımlanmayacak.

Pazartesi günü görüşene değin esen kalın.Müfit Semih Baylan
Editör

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020