Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1776
 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 28 müzisyen gazete okuyor
 
 
Elvan Duygu Gülay
 
 
Yayımlanan Sayı : 756

Kalpteki Masmavi Bir Deniz - 01.04.2009

Sevgili Müfit abi, (yani sevgili editörümüz) telefonda "Elvan mutlaka dinlemelisin bu albümü, ben sana gönderirim" diyordu. Hakikaten de öyle yaptı, e-posta ile gönderdi bana albümdeki şarkıları bir bir. Doğal olarak Amsterdam'da yayımlanmayan bu albümü ancak böyle dinleyebilridim.

Gerçekten çok başka türlü bir şey İncesaz’ın yaptığı müzik. Ne ağaca benzer ne de kuşa. Başkadır, bambaşkadır: Yabancılaşan şehrin yabancılaşan insanlarının aynadaki eski yüzleridir. Onların eskiyen hayallerinin yolculuğudur. Ruhun İstanbul’da kaybolmasıdır. Ruhun İstanbul’da kendini bulmasıdır. Hayata ara vermektir. Birazcık dinlenmek, kuş tüyü kadar da hafif olmaktır. Velhasıl son albümlerinin isminden aşırarak yazarsak ‘kalpteki denizdir’…

1997’de Murat Aydemir, Derya Türkan ve Cengiz Onural üçlüsünün yola çıkmasıyla ilk kıvılcımları çakılan İncesaz’ın hayatımıza girişi, bundan tam on yıl önce ‘Eski Nisan’ albümüyle oldu. Tanburun, kemençe ve kemanın modern zamana inat sesini duyduk bu albümde. Albümdeki ‘Bilge’ parçası bile, ‘İncesaz’ hayranı olmak için tek başına yeterli bir sebepti. ‘İkinci Bahar’ dizi müzikleri ise İncesaz’ın kalbimizdeki yerini sağlamlaştırdı. Peşi sıra ise kâh Melihat Gülses’li ‘Eylül Şarkıları’, kâh Cengiz Özkan’lı ‘Elif’ albümü arz-ı endam eyledi. Derken günümüze, “Kalbimdeki Deniz”e geliverdik. Buraya, yıllardır ailecek izlediğimiz ve bize güzel bir anı olarak kalan ‘Ekmek Teknesi’ dizisinin müziklerinin de İncesaz’a ait olduğunu yazmam gerekiyor.

‘Kalbimdeki Deniz’ İncesaz’ın 6’ncı albümü. 2 yıllık aradan sonra özlediğimiz/beklediğimiz albüm. Her albümde evlerinin kapılarını sonuna kadar açan İncesaz’ın bu seferki misafirleri “İstanbul’a Dair” ve “Mazi Kalbimde” albümlerinde de sesini duyduğumuz ‘Dilek Türkan’ ile Oya-Bora ikilisinden tanıdığımız Bora Ebeoğlu. (Dilek Türkan’ı nasıl hayran hayran dinlediğimi, inanın buradan anlatamam) Misafirlerle ev sahipleri, ustalarla çıraklar, görünenlerle görünmeyenler, sesini duyduklarımızla duymadıklarımız 14 şarkıyı denizden gün ışığına çıkardı bu albümde. İncesaz’ın kendi şarkılarının yanı sıra Neveser Kökdeş, Muhlis Sabahattin Ezgi ve Sadi Işılay'ın da birer şarkısı yer alıyor “Kalbimdeki Deniz”de.

Albümde, “klâsik İncesaz duruşu”ndan sonra dikkatimi çeken en önemli husus ‘sözler.’ Bazı sözleri duyduğum vakit, 2-3 dakika öylece düşünmeye başladım. Düşünürken başka bir boyuta taşındığım için kaçırdığım şarkıları tekrar dinlemek zorunda kaldım. Albüme adını veren, açılış şarkısı da olan “Kalbimdeki Deniz”de geçen ‘dünya bölündü, ortasında ikimiz’ cümlesi nedendir bilmem ama tuhaf bir şekilde aklımı meşgul etti, ediyor da. Harikulade. Daldan dala atlayıp, kapanış şarkısına “Yalnızız”a geleyim ve ‘kandırdın ah İstanbul hepimizi’ sözü üzerine de kafa yorduğumu yazayım. Dilek Türkan’ın bir ay ışığı gibi parladığı ‘Tam Zamanı’ şarkısına da ayrıca dikkat çekmek istiyorum.

‘Bir yara merhemin buldu günden / Onun yerinde sonra yeşerdi çiçekler’ derken kalbimizdeki bam teline dokunuyor açıkçası. Bir grubu hele de İncesaz’ı kâğıda dökmek, onu bu sayfada anlatmaya çalışmak çok zor. Klasik olacak ama bazen bazı şeyleri kelimelerle anlatamıyorsunuz. En iyisi sokağa çıkmak. Çünkü İstanbul’un her yerinde ve her şeyinde bir tutam “İncesaz müziği”nin olduğuna inanıyorum. Sultanahmet’te yürürken, vapurla karşıya geçerken; susarken, konuşurken, dinlerken; rakı masasında bir teklik atarken; gülerken, ağlarken bir şekilde duyacaksınız o müziği. İnanın duyacaksınız.

İncesaz / Kalbimdeki Deniz / Kalan

Alıntıdır.
Albümdeki şarkıların bir kısmını dinleyebilmek için “örnek” yazan kısmı tıklayınız.
1- Kalbimdeki Deniz3'13'' Örnek
2- Aşk Bitti2'24'' Örnek
3- Med-Cezir 3'04'' Örnek
4- Sesimi Duy İsterdim 4'16'' Örnek
5- Mercan3'33'' Örnek
6- Tam Zamanı4'02'' Örnek
7- Damat Havası4'17'' Örnek
8- Nasıl Olur 2'45'' Örnek
9- Ruhumda Neş'e 3'52'' Örnek
10- Oturmuş Testi Elinde 3'24'' Örnek
11- Gelin Havası2'50'' Örnek
12- Ateşin Gözlerini Ruha Kemend Etme 3'03'' Örnek
13- Kar 4'14'' Örnek
14- Yalnızız6'00'' Örnek

Kaynak: Kalan Müzik

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020