Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1770
5 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak olan CSO Stajyer sanatçı sınavı şartnamesi hükümleri, CSO gibi standardı yüksek bir orkestraya stajyer sanatçı seçmek için yeterli midir?

Yeterlidir.
Yeterli Değildir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 15 müzisyen gazete okuyor
 
 
Editör'den
 
 
Yayımlanan Sayı : 753

Aaa! Ben bu parçayı biliyorum! - 27.03.2009

Gecenin geç bir saatinde eve geldiğimde kendimi yorgun ve bitmiş bir vaziyette yatakta buldum. Kendime gelip gözlerimi açtığımda ise sabah olmaya bir, iki saat kalmıştı.

Yani geciktim sevgili Mavi Nota okurları yeni sayıyı hazırlamak için. Bu nedenle kusurama bakmayın tamam mı?

Bugün kısaca şu tanıdık melodiler konusuna değineceğim.

Hani bir yerlerden tanıdık olup da başka isimler altında televizyon ya da radyoda bir program jeneriğinde ya da ne bileyim bir program aralığında dinlediğimiz melodilere.

Siyaset Meydanı’nın bir dönem jenerik müziği olarak kullanılmıştı bu parça. Ben o zamanlar çok aramıştım bu parçayı. ATV’ye yazmıştım, İstanbul’da Beyoğlu’nda ve Ankara’da müzik evlerinde sorup durmuştum bilen var mıdır acaba diye. Ama bir bilen çıkmamıştı. Daha sonra bir gün tiyatroda aynı oyunda birlikte çalıştığımız bir koreografın  müzik çalarında dinlemiştim ve tabii öğrendim kimindir bu parça.

Parçanın adı Türk Süiti Op.44 ama bu isminin yanında pek çok yerde Siyaset Meydanı müziği olarak da geçiyor. Dağhan Baydur tarafından bestelenmiş olan bir orkestra süiti. Dağhan Baydur’u Beatles Alaturka adlı projesinden ya da Müzik Eserleri Sahipleri Grubu (MSG) Başkanı olması nedeniyle tanıyor olabilirsiniz.

Esin Afşar’ın Atatürk adlı bir albümü var. Bu albümün açılış ve kapanış parçası olarak iki defa yer alıyor albümde ve iki parçanın arasında biraz fark var (benim ilk fark ettiğim bir tanesinde vurmalıların kısmen daha baskın olduğu). Ayrıca Müzikotek tarafından yayımlanan İstanbul adlı albümde de bulunabilir bu parça.

Haydi, biraz meraklandırayım sizi bugün, meraklandırayım ve gidip araştırın bu güzel ve bir o kadar başarılı bestelenmiş müziği.

Dinleyin.

Bana hak vereceksiniz ve iyi ki durup dururken gündemimize düşürmekte iyi ettiniz diyeceksiniz!.

Ne yapayım başka, neyi yazayım?  Ülkemizin her geçen gün ağırlaşan sosyal, siyasal, ekonomik gündemi içinde yer alan, tatımızı tuzumuzu kaçıran olayları mı yazayım yoksa kültür bakanı ile piyanist Fazıl Say arasında her geçen dozu yükselen o meşhur tartışmayı mı yazayım? Yoksa başka bir şeyi mi? Bunların hiçbirini yazmak istemediğimden böyle hoşluklar yaratarak en azında bu yazıyı okuma süresi içinde geçici hoş zamanlar yaratmak istedim.

Pazartesi günü görüşene değin esen kalın.


Müfit Semih Baylan
Editör


 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020