Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1776
 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 28 müzisyen gazete okuyor
 
 
Tolga Yenigün
 
 
Yayımlanan Sayı : 701

Beethoven yorumcusu John O'Conor MKM'de - 14.01.2009

Piyanist John O'Conor, İstanbul Resitalleri çerçevesinde Mustafa Kemal Merkezi'nde 15 Ocak Perşembe akşamı sahne alacak. O'Conor, dünyada en iyi Beethoven yorumcularından biri olarak kabul ediliyor. Çok sayıda uluslararası madalya ve nişan sahibi olan O'Conor, uluslararası yarışmalarda jüri başkanlığı yapıyor.

- İrlanda Kraliyet Müzik Akademisi Başkanı John O'Conor Türkiye'de ilk kez Atatürk Kültür Merkezi'nde 2005 yılında sahneye çıktı. Dünyanın en önde gelen Beethoven yorumcularından biri olarak kabul edilen John O'Conor, sahibi olduğu sayısız madalya, nişan, ünvan ve ödülün yanı sıra sadece Beethoven yapıtlarından oluşan programları ile de ün yaptı. Telarc tarafından yayınlanan Beethoven, Mozart ve Field seslendirdiği 20'yi aşkın albümün yanısıra New York Metropolitan müzesinde gerçekleştirdiği ve Beethoven'ın tüm sonatlarını seslendirdiği konser dizileri de kendisini diğer piyanistlerden farklılaştıran özelliklerden bazıları.

Birlikte konser verdiği orkestralar arasında, London Symphony, Royal Philharmonic, Czech Philharmonic, Vienna Symphony, l'Orchestre National de France, NHK Orchestra Japan, Cleveland, San Francisco, Dallas, Montreal ve Detroit Senfoni orkestraları gibi önemli orkestralar bulunuyor.

Carnegie Hall, Lincoln Center New York; Kennedy Center Washington; Wigmore Hall, South Bank Centre Londra; Musikverein Viyana; Dvorak Hall Prag ve Bunka Kaikan Tokyo, O'Connor'ın resitallerini gerçekleştirdiği yüksek prestijli salonlardan bazıları. Müzik hayatının ilk yıllarını Dublin'de geçiren O'Conor daha sonra beş yıllık bir dönem Avusturya'da müzik çalışmalarını sürdürdü. 1973 yılında Uluslararası Betthoven Piyano Yarışması'nda birinci olan O'Conor efsanevi Wilhelm Kempf ile çalışma fırsatı buldu.

Klasik müziğe katkıları nedeniyle National University of Ireland ve Trinity College Dublin tarafından Fahri Doktor ünvanı verilen John O'Conor Fransız Hükumeti tarafından "Officier de l'Ordre des Arts et des Lettres" Alman Hükumeti tarafından "Ehrenkreuz für Wissenschaft und Kunst" ünvanları ile ödüllendirildi.

O'Conor, büyük uluslararası yarışmalarda jüri üyeliği ve başkanlığı yapıyor, günümüzün en önemli piyano hocalarından biri olarak kabul ediliyor. Öğrencileri büyük yarışmalarda önemli dereceler alıyor. John O'Conor'un son albümü, TELARC tarafından 2007 yıılnda yayınlanan Beethoven'ın 2. ve 5. piyano konçertoları. John O'Conor'a bu albümde London Symhpony eşlik ediyor.

Sanatçı programda, Haydn'ın ''Sonata in B minor Hob XVI No: 32'', Schubert'in ''Four Impromptues D 899'', Beethoven'ın ''Six Bagatelles Op. 126 ve Sonata No. 21 in C Waldstein'' eserlerini seslendirecek.

Cumhuriyet

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020