Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1789
Halen içinde yaşadığımız Pandemi Sürecinde; konser, tiyatro, opera ve bale gibi sanat etkinlikleri devam etmeli midir?

Devam etmelidir.
Devam etmemelidir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 19 müzisyen gazete okuyor
 
 
Filiz Ali
 
 
Yayımlanan Sayı : 699

AKM’de neler ol(m)uyor? - 12.01.2009

31 Mayıs 2008’de boşaltılan Atatürk Kültür Merkezi binasında yedi aydır kayda değer bir tadilat yapılmıyor; İstanbul Devlet Opera ve Balesi, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ve İstanbul Devlet Tiyatrosu yakıcı bir salon sorunu yaşıyor

Atatürk Kültür Merkezi yıkılmalı mı, yıkılmamalı mı sorusunun ortamı gerdiği günlerden bu yana neredeyse 2 yıl geçti. 1946’dan beri sürüp giden AKM sorunsalının 21. yüzyılda canlılığını ya da cansızlığını koruma direnci takdire şayan. AKM’de 1970’lerden beri barınan Devlet Opera ve Balesi (İDOB), Devlet Senfoni Orkestrası (İDSO) ve Devlet Tiyatrosu, İstanbul’un çeşitli bölgelerine dağılmış, can çekişmekle meşgul. 

Tiyatrocular daha şanslı

AKM binası 31 Mayıs 2008’de boşaltılmış. Yedi aydır boş duran binada, tadilata yönelik önemli  bir hareket olmadığı kesin. Tadilat projesinin üzerindeki tartışmalar sürmekteymiş. Avrupa Kültür Başkenti olma hevesindeki İstanbul’un çağdaş anlamdaki tek sahnesi, yedi aydır proje tartışmalarının bitmesini bekliyor anlaşılan. İDSO ile İDOB, Üsküdar’daki eski Tekel binasına sığınmış. Orkestra provaları orada yapılıyormuş. İdari birimler de anlaşılan Tekel binasına taşınmış. 

Devlet Tiyatrosu’nun yeri bir muamma. İnternetteki telefonlara başvurduğunuzda karşınıza banttan bir ses çıkıyor. Şahsen ulaşamasanız da tiyatro halka hizmet verme görevini hakkıyla yerine getiriyor gibi görünüyor. Şişli Cevahir Sahnesi’nde hem büyüklere hem de çocuklara oyunlar sahnelenmekte. Beykoz Feridun Karakaya Sahnesi ile Harbiye Kenter Tiyatrosu’nda da hemen her gün bir oyun var.

İDOB, Kadıköy Süreyya Operası’na sıkıştı kaldı. Yine de bu salonda temsiller verebildikleri için Kadıköy Belediyesi’ne ne kadar dua etseler az. Ancak Süreyya Operası’nda büyük prodüksiyon gerçekleştirememeleri sıkıntı konusu. Orkestra çukuruna orkestranın sığmadığı söylentileri dolaşıyor etrafta. 

Konserler tıka basa dolu!

Gelelim, İDSO’nun içler acısı durumuna. İstanbul’da AKM dışında, senfoni orkestrasının sığabileceği akustik koşullara uygun sahne sayısı görünürde sadece iki. Caddebostan Kültür Merkezi, 650 kişilik bir salon. Zaten bütün konserler bu sayede tıka basa doluyormuş. Aman ne güzel...

Kadıköy Belediyesi bu salonu İDSO’ya ayda ancak bir kez tahsis ediyor. İDSO, 1500 kişilik Lütfi Kırdar Merkezi’nde Şubat’ta iki, Mart’ta bir konser verebilecek. 15 Mayıs’taki Kapanış Konseri de Lütfi Kırdar’da verilebilecek. Bütün bu bilgileri internetten alabiliyoruz. Yani ben internetin yalancısıyım. Yetkililer pek konuşmak istemiyor.

AKM açıkken haftada iki konser veren İDSO, bu yıl ocak ayında iki konser verebiliyor ancak. Kentimizin en eski, en kıdemli senfoni orkestrası Şubat’ta 3, Mart’ta 2, Nisan’da 1 ve Mayıs’ta 2 konser vererek sezonu kapatacak. Bence bu, “kültür başkenti” olma hevesi ve ümidi içinde olan İstanbul gibi bir dünya kenti için utanılacak bir durum. 
 

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021