Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1770
5 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak olan CSO Stajyer sanatçı sınavı şartnamesi hükümleri, CSO gibi standardı yüksek bir orkestraya stajyer sanatçı seçmek için yeterli midir?

Yeterlidir.
Yeterli Değildir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 18 müzisyen gazete okuyor
 
 
Barış Yıldırım
 
 
Yayımlanan Sayı : 672

Klasikten caza - 26.11.2008

 “Harika çocuk” sıfatıyla başladığı müzik kariyerini dünya çapında başarılı bir solist olarak sürdüren, “My Dream“, “Personal Touch“ ve “Secret Garden” albümleriyle kendi bestelerini de dinleyicilere sunan piyanist Burçin Büke bu kez müzik severlere klasik müzikten caza uzanan bir program sunacak. “Klasik’ten Caz’a” başlıklı konser, Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda 28 Kasım saat 20.00’de gerçekleşecek. 

‘Sık yapılmayan bir performans’

Programın ilk yarım saati boyunca tek başına sahne alacak olan Büke, Chopin, Liszt ve Albeniz’in eserlerini, sonra da cazın en önemli isimlerinden George Gershwin’in parçalarını seslendirecek.

Ardından Büke’ye kontrbasta Volkan Hürsever ve davulda Erhan Seçkin katılacak: Üçlü, Miles Davis’ten geçerek Beatles’a kadar uzanırken Büke’nin kendi besteleri alacak sırayı.

Konser öncesi sorularımızı yanıtlayan Büke, bu orijinal müzikal kombinasyon için “Bu, dünyada sık yapılmayan bir performans; iki müzik türünü birlikte çalan müzisyen veya grup çok az. Örneğin Nigel Kennedy bu türde bir konser verdi geçen hafta” diyor. 

Pür klasik müzik

Klasik müzik eserlerinde hiçbir aranjman kullanmadıklarını, eserleri pür haliye çalacaklarını belirten Büke, “Aslında klasik müzik ve cazın harmonik olarak aynı yolda ilerlediğini söylemek mümkün, iki müzikte yalnızca vurgular değişik” görüşünde.

İlginç bir biçimde bütün arkadaşlarının caz müzisyeni olduğunu belirten piyanist, “Her klasik Batı müziği piyanistinin rüyası caz çalabilmek, her caz piyanistinin rüyası da klasik çalabilmektir” diyor. Ancak Türkiye’de Tuna Ötenel veya Aydın Esen varken, caz kulvarını onlara teslim etmek gerektiğinin altını çizen Büke, caz kulvarında iddialı olmadığını, cazı bir hobi olarak gördüğünü söyleyerek ekliyor: “Esas kulvarım klasik Batı müziği. Biz bar müziği yapmıyoruz, konser salonunda yapılan müzik türünü yapıyoruz”. 

Üst üste konserler

Büke yaklaşık iki aydır yoğun bir program sürdürüyor. Bu proje çerçevesinde Anadolu’daki çeşitli üniversitelerde konserler ve konferanslar gerçekleştirdi. Sanatçı, ayrıca ekim ayında Süreyya Operası’nda üç akşam Beethoven’ın “Koral Fantazi” eserini seslendirip olumlu eleştiriler almıştı. İzmir, İstanbul, Adana, Hollanda ve Almanya’da resitaller veren piyanist, bir yandan da mart ayında Lahey ve Rotterdam’da gerçekleştireceği önemli konserlere hazırlanıyor.

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020