Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1762
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 15 müzisyen gazete okuyor
 
 
Barış Yıldırım
 
 
Yayımlanan Sayı : 670

Piyano festivaline flamenkoyla veda - 24.11.2008

Sanat yönetmenliğini Fazıl Say’ın yaptığı, Antalya Belediyesi, Antalya Kültür Sanat Vakfı ve Forte Prodüksiyon işbirliğiyle gerçekleştirilen 9. Uluslararası Antalya Piyano Festivali geçtiğimiz Cumartesi gecesi saat 20.30’da Antalya Kültür Merkezi’nde İspanya’nın en ünlü caz piyanistlerinden Chano Dominguez’in konseriyle kapandı.

Wynton Marsalis’in ‘Dünyadaki en iyi 10 müzisyenden biri’ dediği ve 2005’ten beri ‘yeni flamenko soundu’ olarak tanımladığı projesiyle dünyada konserler veren piyanist sorularımızı yanıtladı. Türkiye’ye üçüncü kez gelen piyanist, Antalya’ya ilk kez geldiğini belirtiyor:

“Antalya Piyano Festivali’nde daha çok Türk müzisyenle tanışma fırsatı bulmayı umuyorum. İsmini duyduğum çok sayıda Türk piyanist var.”  

‘Kökleri iyi bilmeli’

Dominguez’e göre, son yıllarda flamenkocuların caz, klasik müzik gibi türlerle denemeler yapması çok olumlu bir gelişme:

“Bu işteki hassas nokta müzisyenlerin köklerine ne kadar hakim olduğu. Bir müzisyen bir araya getirdiği farklı tarzların köklerini iyi biliyorsa, bunda hiçbir sakınca olmaz, hatta her iki tarzı daha güçlü hale getirir...” diyor piyanist.

Dominguez ‘yeni flamenko soundu’nu caz ve flamenko füzyonu olarak tanımlıyor. “Cazın derinlikleriyle flamenkoyu olduğundan da güçlü hale getirmek istiyorum; bu anlamda sound, geleneksel flamenkodan uzaklaşıyor” diyen müzisyen ekliyor: “Özellikle piyanonun yanındaki kontrbas ve elektrogitar gibi enstrümanlar flamenkoyu çok farklı, enerjik bir sounda taşıyor.”

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020