Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1770
5 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak olan CSO Stajyer sanatçı sınavı şartnamesi hükümleri, CSO gibi standardı yüksek bir orkestraya stajyer sanatçı seçmek için yeterli midir?

Yeterlidir.
Yeterli Değildir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 36 müzisyen gazete okuyor
 
 
Editör'den
 
 
Yayımlanan Sayı : 665

Doğu Karadeniz Bölgesi yerel müziğinin önemli ve özgün temsilcisi Erkan Ocaklı’yı kaybettik. - 17.11.2008

Her ölüm bir acı kayıptır.

Ancak ölen kişi topluma mal olmuş, toplumun popülaritesini kazanmış birisiyse ve hele bu kişi topluma örnek ve önder olmuş birisiyse o ölüm daha bir acıdır ve büyük bir kayıptır.

Dün akşam saatlerinde posta kutumuza ajanslardan düşen acı haber içimizi öyle bir acıtti ki sormayın.

Erkan Ocaklı’yı kaybettiğimizin haberiydi bu!

Aslen Artvinli olan Erkan Ocaklı 1949 yılında Trabzon’un Maçka ilçesinde doğdu. Çocukluğu ve gençlik yılları Trabzon’da geçti.

1970 yılında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nden mezun olan Erkan Ocaklı, müziğe bağlama çalarak başlamıştı. Üniversite tahsili için geldiği İstanbul’da çeşitli müzik derneklerine giderek bağlama çalmaya devam etmişti. Hatta bu arada Mine Koşan’ın saz kadrosunda da yer almıştı.

Trabzonlu Güçlücan Kardeşlerin plak firması olan Harika plakta ilk plağını yapan Erkan Ocaklı, yaptığı özgün yerel müzik çalışmaları ile büyük ilgiyle karşılanmış ve sevilmişti.

Toplam olarak 40 albümü ve 350 adet bestesi olan Erkan Ocaklı, 1970’li yıllardan itibaren özellikle yurt dışında işçi olarak çalışan Karadenizlilerin sesi ve sembolü olmayı başarmış bu anlamda çok büyük popülarite kazanmıştı.

Ancak 1980’li yıllardan itibaren şehirlerimizin değişen sosyolojik yapısının sonucu olarak arabesk ve taverna müziği denilen eğlence müziğinin yükselişe geçip beğeni kazanmasından dolayı öncelikle ekonomik kaygılar nedeniyle ne yazık ki müzikteki özgün yerel çizgisini terk etmişti.

Tabii ki bu çok önemli bir kayıptır, yerel müziğimiz açısından.

2007 yılında pankreas kanseri teşhisi konulan hastalığı nedeniyle ameliyat olan Erkan Ocaklı’ya hayranları, 2. Aralık 2007 tarihinde İstanbul’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda çok az yerel sanatçıya nasip olacak türden bir sanat ve vefa gecesi düzenlemişlerdi.

Ve bu değerli yerel sanatçımızı 16. Kasım 2008 Pazar günü (dün) kaybettik.

Erkan Ocaklı’yı Erkan Ocaklı yapan en önemli faktör, müziğinin özgün çizgisiydi kuşkusuz. Onun bağlamaya başladığı o yıllarda Trabzon ve çevresinde bağlama ile yerel müzik yapan çok kişi vardı. Ama tabii ki onu bu alanda ayrıcalıklı kılan en önemli unsur, müziğine kazandırdığı özgün yerel kimlikti. Bilindiği üzere Doğu Karadeniz Bölgesinin yerel müziği kemençe ile seslendirilir. Erkan Ocaklı yerel türküleri bağlama ile seslendirme yolunu seçmişti. Buradaki hassas nokta, ezgi motifi yerel müziğin kimliğini taşırken, müziğin icrasındaki teknik yorum ise bağlama ile çalınabilecek biçimde yazılmış olmasıydı. Yaptığı ve o dönemde çok sevilen besteleri böyle bir kurgu üzerine inşa edilmişti.

Yeni bir haftaya başlarken, bizi mutlu edebilecek bir yazı yazmak isterdim. Ancak dün posta kutumuza ajanslardan düşen bu haber içimizi acıttı gerçekten.

Erkan Ocaklı temsil ettiği yerel müziğin çok önemli kilometre taşlarından birisiydi. Yeri çok ama çok zor dolacak.

Kederli ailesine ve tüm Karadenizli hemşehrilerime başsağlığı ve sabır diliyorum.

Çarşamba günü görüşene değin esen kalın…


Müfit Semih Baylan
Editör

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020