Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1789
Halen içinde yaşadığımız Pandemi Sürecinde; konser, tiyatro, opera ve bale gibi sanat etkinlikleri devam etmeli midir?

Devam etmelidir.
Devam etmemelidir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 22 müzisyen gazete okuyor
 
 
Mehmet Ali Sanlıkol
 
 
Yayımlanan Sayı : 657

Türkiye'nin içinde bulunduğu 200 yıllık müzikal kaos - III - 05.11.2008

Bu kronolojik ve eleştirel yazının II. bölümünde günümüze kadar geldik ama henüz günümüzdeki kaosun analizini bitiremedik. Dilerseniz kaldığımız yerden devam edelim.

Doğu eğitimli müzisyenlerin karışım denemeleri

Aslında Doğu eğitimli müzisyenlerin rağbet görmeye başlamaları Batılı müzisyenlere göre bir anlamda daha yeni bir oluşum. Sonuçta iyi etnik çalgıcıların bu zümrenin arasından çıkması, bu müzisyenlerin kendilerini daha rahat göstermelerini sağladı. Genellikle bu tip müzisyenlerin çalışmalarında her zaman Batı eğitimli bir müzisyenle ortaklık kurulduğunu görüyoruz ama maalesef bu tip ortaklıklar bile çok nadiren doğru sonuçlar veriyor. Ayrı dilleri konuşan ve dünyaları birbirinden farklı olan müzisyenlerin bir anda kaynaşıp derin ve sanatsal örnekler sunması zaten mantık kurallarına aykırıdır. İnsanlar gibi ortaklıkların da olgunlaşması zaman alır. Bu zümrenin içinden daha derin ve sanatsal örnekler vermeye çalışanlar olduğunu biliyoruz fakat bunların da henüz çok ses getirmedikleri bir gerçek.

Doğu geleneğinin müzikal sahtekârlığa alet olması

Türkülerimizin popüler kültür tarafından düşüncesizce kullanımı sonucu dejenere olma konusu gereğinden fazla büyütülüp 'milli bir felaket' gibi yansıtıldı. Bu son derece gereksiz tutum, üzerinde konuşulacak kadar değer verilmemesi gereken bu konunun değer kazanıp medya tarafından bilinçsiz zümrenin yine sömürülmesi ile sonuçlandı. Ne yazık! Yüzyıllar boyu değerini yitirmemiş Türkülerin, geçici ve ticari yorumlarının unutulacağı bu pop denemeleri ile dejenere olacaklarının düşünülmesi bile üzücü. Kaldı ki medyanın da bundan harika bir şekilde faydalandığını gördük. Saç saça baş başa gelen müzisyenleri seyretmek ne kadar kaotik bir duyguydu, hiç düşündünüz mü?

Sonuçta bu anlamda cidden kafaya takılacak birşey varsa o da; bilinçli olarak, ticari amaçlarla bir tiyatro oyunu gibi imaj yaratan ve bilinçsiz zümreleri kandıran ve halen kandırmakta olan müzisyenlerin samimiyetten son derece uzak ve gerçekten dejenere olma tehlikesini gündeme getiren müzikleridir.

Sonuç

Kişisel olarak kimseyi üzmeden ama müziğin bilimsel yanını da göz ardı etmeden böylesine eleştirel bir yazı yazmak oldukça zor. Benim işim müzikle, bireylerle değil, dolayısıyla kimsenin kalbini kırmak istemediğimi açıkça belirtmek isterim. Fakat artık; eğitimli müzisyenlerin 'sanatsal' örnekler verebilmeleri için geniş spektrumlu düşünce ve eğitime yer vermeleri gerektiğini, aynı zamanda pop müzisyenlerinin de ticaretin yanı sıra samimiyeti de unutmamaları gerektiğini vurgulamak istedim.

Köklü ve birbirlerinden son derece farklı kimliklere sahip müziklerin, sanatsal derinlikte, doğru ve eşit olarak buluşmaları, ancak bu gelenek ve müziklerin genel karakterlerinin hepsine ciddi anlamda sahip müzisyenler tarafından gerçekleştirilebilir. Etkileşimler her an, her müzisyenin yaşadığı gerçeklerdir. Bir müzisyenin başka bir müzikten etkilenmesi kaçınılmazdır. Ancak etkilenip, kaos yaratıp bunu "sanat harikası" gibi tanıtmak yanlış imgeler yaratmaktan başka bir şey değildir. 'Bu adam yaratıcı gücün önüne geçiyor' gibi yersiz düşüncelere kapılmayın lütfen, çünkü yontulmamış yaratıcılığın sanat içinde yeri yoktur, ancak güncel anlayışın içinde yeri vardır. Caz, Klasik Batı müziği, Türk sanat müziği gibi sanat müziklerini birbirleriyle buluşturmak çok ama çok ciddi bir meseledir. Sadece çalgıların yan yana gelmesi ile olmaz! Hissiyatlar böyle buluşmaz! Bach bağlama ile çalınınca Türk müziği ile süper bir karışım yaratılmış olmaz!!!

Pop müzisyenleri ve bu ekolün çatısı altında buluşanlara gelince… Artık "Çökertme"nin 2545'inci yorumunun satmayacağını anlayın! Herkese gına geldi! 2545. yorumun öncekilerden çok çok ötede bir yorum getireceğini hiç mi hiç zannetmiyorum!

Bari yeni türküler bulun.
  
antipopüler  


  

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021