Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1762
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 23 müzisyen gazete okuyor
 
 
Barış Yıldırım
 
 
Yayımlanan Sayı : 651

İstiklal Marşı’nı hiç böyle dinlemediniz! - 27.10.2008

Tekfen Vakfı, dün saat 20.30’da Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’ndaki konserle, İstiklal Marşı’nın diğer bestelerini gün ışığına çıkardı.

Marşın Zeki Üngör’e ait bildiğimiz bestesi 1921’deki yarışmaya katılanlardan yalnızca biri. Tekfen Vakfı’nın desteğiyle, yazar Mehmet Altun’un araştırmaları sonucu, bestelerden 12’si gün ışığına çıktı; besteler, şef Saim Akçıl yönetimindeki Tekfen Filarmoni Orkestrası tarafından seslendirildi.  

55 eserden 11’ine ulaşılabildi

Mehmet Altun, “Bu konuda 20-25 araştırma var; ancak hepsi birbirinin tekrarı. Yarışmaya katılan notaların ancak 3-4’ü yayımlanmış; resmi kaynaklarda ise 55 eserin değerlendirmeye layık görüldüğü belirtiliyor” diyor. Bunun üzerine, Tekfen Vakfı’nın desteğiyle Altun üç yıl araştırma yapmış. Ancak yazar, TBMM Arşivi ve Milli Kütüphane’yi de kapsayan araştırmalarda katılımcıların kapsamlı dosyasını bulamadıklarını, özel koleksiyon, açık artırma ve dergilerden yalnız 11 besteye ulaşabildiklerini belirtiyor.

Konserde, Kâzım Karabekir’in aynı dönemde bestelediği “Türk Yılmaz” marşı da seslendirilecek. Tekfen’in kurucu ortaklarından Nihat Gökyiğit ise “Milli hislerin böyle önde olduğu bir projeyi bünyemize almak Tekfen Filarmoni Orkestrası’na yakıştı” diyor. Altun ve ekibinin araştırmaları “Özgürlük Notaları” adıyla kitaplaşacak; besteler de CD formatında yayımlanacak.

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020