Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1770
5 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak olan CSO Stajyer sanatçı sınavı şartnamesi hükümleri, CSO gibi standardı yüksek bir orkestraya stajyer sanatçı seçmek için yeterli midir?

Yeterlidir.
Yeterli Değildir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 24 müzisyen gazete okuyor
 
 
Editör'den
 
 
Yayımlanan Sayı : 638

Rock yıldızları sendikalaşma yolunda... - 08.10.2008

Bu yazıyı pazartesi günü yazacaktım. Ancak cumartesi günü gündemimize ısıtan hain saldırı, bu yazıyı buzdolabına koymama neden oldu.

Evet, dünyanın ünlü Rock yıldızları sendika kuruyor.

Tabii haklarını aramak, haklarını koruyabilmek için.

Korsan yayınla mücadele edebilmek için.

Hür düşünce ve demokrasi bu olsa gerek sevgili dostlar.

Aralarında Robbie Williams, Radiohead, the Kaiser Chiefs, Pink Floyd'un gitaristi David Gilmour, Craig David, Iron Maiden, Billy Bragg ve The Verve'ün bulunduğu İngiliz Rock yıldızları kuruyor bu sendikayı.

Pazartesi günü kurulan sendika, müzisyenlere plak ve teknoloji şirketleriyle sözleşmelerinden sonra adil tazminat ödenmesi ve telif haklarının korunması konularını içeren manifestosunu sunmuş olmalı şu saat itibariyle.

Anadolu Ajansı aracılığı ile posta kutumuza düşen İngiliz basını kaynaklı habere göre, tüm sanatçıların hükümet karşısında haklarını korumayı ve tek bir ses olarak hareket etmelerini amaçlayan "Sanatçı Koalisyonu", yarın Manchester kentindeki müzik endüstrisi konferansı "In the City"de başlatılacak.

Aralarında Robbie Williams, Radiohead, the Kaiser Chiefs, Pink Floyd'un gitaristi David Gilmour, Craig David, Iron Maiden, Billy Bragg ve The Verve'ün de yer alacağı sendikanın, müzisyenlere plak ve teknoloji şirketleriyle sözleşmelerinden sonra adil tazminat ödenmesi ve telif haklarının korunması konularını içeren altı maddelik bir manifestosu olacak.

Telif hakları anlaşmazlığından EMI plak şirketiyle yollarını ayıran ve son albümü "In Rainbows"u internetten "gönülden kopan ücrete" satan Radiohead grubunun manajeri Brian Message, sendika sayesinde genç sanatçıların Radiohead grubunun internetten konser bileti satışı ve hayran kulübü oluşturma gibi tecrübelerini paylaşabileceğini söyledi.
Grubun gitaristi Ed O'Brien da, tüm müzisyenlerin sendikaya katılacağını umduklarını belirtti.

Ya, böyle sevgili dostlar.

Elin adamı hakkını aramak için demokratik yolları sonuna kadar kullanırken, bizim sanatçılarımız cemaat olma yolunda bir türlü vazgeçemediler.

Ancak televizyon programlarında, magazin programlarında “korsana hayır” diyerek haksız kazancın önünü kesmeye çalışırlar.

Ama bunun yolunun önce sendikalaşmaktan geçtiğini hiç düşünmezler.

Cuma günü görüşene değin esen kalın.Müfit Semih Baylan
Editör

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020