Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1771
5 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak olan CSO Stajyer sanatçı sınavı şartnamesi hükümleri, CSO gibi standardı yüksek bir orkestraya stajyer sanatçı seçmek için yeterli midir?

Yeterlidir.
Yeterli Değildir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 69 müzisyen gazete okuyor
 
 
Editör'den
 
 
Yayımlanan Sayı : 625

Gençlik Orkestraları - 12.09.2008

Dün geceyi evimin yakınındaki polis karakolunda geçirdim desem yalan söylememiş olurum. Aynı kattaki bitişik komşumun evine hırsız girdi iddiaları üzerine bende olaya avdet ederek komşumla birlikte yakınımızdaki polis karakoluna gittik.

Polis hemen bir sürü çocuğu topladı geldi. Yaşları  on ile yirmi beş arasında değişen, kimisi madde bağımlısı ayakta duramayan, kimisi “abi ben içerden yeni çıktım, valla ben bir şey yapmadım, haberim bile yok ekmek kuran beni çarpsın ki” diye yalvaran çocuklar, ben onlara bakıyorum onlar bana bakıyorlar yalvaran gözlerle, “abi bir şey söyle de polis bizi bıraksın” diye…

Sözü neden buradan başlattım, tabi anladınız.

Gençliğimizin içindeki durumu ortaya koyabilmek için. Nüfusunun yarısını teşkil eden 0 - 25 yaş gurubu insan potansiyelini hovardaca harcayan ülkemin gençliğinin coğrafyasını anlatabilmek için.

Tabii iş bu kadarla bitmiyor.
Okullarda şiddet, hemen her kentin tinercileri, çatışmalara katılan Diyarbakır'ın sokak çocukları... Polat Alemdar'ı kendine idol seçen bir gençlik.

Birkaç gün önce gazetelerin birinde, sanırım Hürriyet’te idi, bir gurup öğrencinin girişimiyle Van’da başlatılan bir eğitim projesinin meyvelerinin alınmaya  başladığının haberiydi bu. Bu projenin dünyada çok çarpıcı örnekleri var tabii.

Bu örneklerin belki de en muhteşemi ve görkemlisi , Güney Amerika’nın çalkantılı ülkelerinden Venezuella’da başlatılan ve otuz yıldan bu yana uygulanan proje.

Az gelişmiş bir Güney Amerika ülkesi olan Venezüella'nın, bu proje sayesinde, çocuklarını ve gençlerini müzik sanatının yardımıyla şiddet sarmalından nasıl kurtardığının en önemli belgesidir.

BBC, The Guardian, The Financial Times, Boston Globe gibi Batılı dünyanın önemli haber kaynaklarını taradığımızda da kısaca "Sistema" adı verilen bu projenin başarılarını ortaya koyan haberlerle karşılaşıyoruz.

Bu başarının ardında birey olmayı, paylaşmayı, sorumluluk almayı aşılayan "orkestra"yı merkezine alan bir eğitim anlayışı var.

Berlin Filarmoni Orkestrası'nın İngiliz şefi Sir Simon Rattle'a göre "Bu, şu anda dünya üzerinde klasik müzik adına gerçekleştirilen en önemli olay". Rattle, Venezüella'nın başkenti Caracas'ta 850 kişilik orkestra ve koroyu yönetti. Orkestrada çalanların hepsi fakir işçi ailelerine mensup çocuklar. Hepsi Montalban Müzik Okulu öğrencisi. Aynı amaca hizmet eden Venezüella'daki 90 müzik okulundan yalnızca bir tanesi bu.

Projenin Genel Gekreteri Xavier Moreno, “ilk etapta amacımız çocukları profesyonel müzisyen yapmak değil, onları ülkenin zor sosyo-ekonomik koşulları içersinde kaybolup gitmekten kurtarmaktır” diyor. Proöenin başladığı günden bugüne değin çoğu özürlü 400.000 genç katılmış projeye. Venezüella halkı projeye kısaca “Sistema” diyorlar.

Dünya çapında müzisyenler yetiştiren Sistema projesi ile ilgili Serhan Bali’nin geniş bir makalesini önümüzdeki günlerde yayımlayacağız.

Sistema gibi bir projede ülkemizde yürütülüyor.
Yelda Nihan Özmutlu ’nun başkanlığını yürüttüğü Gençlik Orkestraları Derneği, Venezüella’da 30 yıldan beri yürütülen o büyük projenin Türkiye versiyonu bir anlamda. Dernek, Cem Mansur, Yelda Nihan Özmutlu, Altan Ahmet Say, Zekeriya Aydın, Eren Çep, Sinan Bubik, Ulviye Özer ve Şahin Uçar tarafından 2006 yılının Mart ayında kurulmuş. Bugün derneğin yönetiminde Yelda Nihan Özmutlu’dan başka, Eren Çep , Sinan Bubik, Şahin Uçar  ve Ayşe Yasemin Ener  görev alıyor. Organizasyon komitesi ise Deniz Kaptanoğlu ve Emre Haraccıoğlu’ndan oluşuyor.

Ulusal Ve Uluslararası Çocuk Senfoni Orkestrası ve Ulusal Gençlik Senfoni Orkestrasının şefliğini ve sanat yönetmenliğini Cem Mansur yürütüyor.

Bünyesindeki orkestralarda onlarca gencimize müzik yapma olanağı sağlayan Gençlik Orkestraları Derneği ile geniş bilgiye derneğin internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Emeğini bu yola adamış olan, gençlerimizin hayatını müzikle değiştirme çabasını ayakta alkışladığımız Sayın Yelda Nihan Özmutlu’yu ve yönetim kurulu arkadaşlarını bu kutsal görevi nedeniyle tebrik ediyor başarılar diliyorum.

Pazartesi günü görüşene değin esen kalın.


Müfit Semih Baylan
Editörhttp://www.genclikorkestralari.org.tr/

 

     

Ulusal Gençlik Senfoni Orkestrası

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020