Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1770
5 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak olan CSO Stajyer sanatçı sınavı şartnamesi hükümleri, CSO gibi standardı yüksek bir orkestraya stajyer sanatçı seçmek için yeterli midir?

Yeterlidir.
Yeterli Değildir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 22 müzisyen gazete okuyor
 
 
Editör'den
 
 
Yayımlanan Sayı : 620

Trabzon’u ziyaret edin / İstanbul resitalleri… - 05.09.2008

Bugün yeni bir internet sitesi yayına başladı sevgili dostlarım. Ben de haberi söz konusu internet sitesini yayına hazırlayan firmanın posta kutumuza bıraktığı basın bildirisinden öğrendim. Bunun üzerine siteyi inceledim ve bir ilk için başarılı buldum.

En azından düşünceyi beğendim.

Trabzon’u kültürel, siyasal, ekonomik, sosyal ve hemen daha aklımıza gelmeyen birçok yönden inceleyen, bununla ilgili verileri bir arada toplayan ya da toplamaya çalışan, Trabzon’a hiç gelmemiş olanlara, gelmeden önce sanal orrtamda küçük bir tur attırarak Trabzon hakkında bir çok şeyi öğrenmelerini sağlayacak olan bir site.

Söz konusu sitenin adresi: www.visittrabzon.com

Her şey hemen hemen güzel ama ilk bakışta benim beğenmediğim, olumsuz bulduğum tek şey sitenin adı. Neden “visit” olarak konulmuş? İngilizce “ziyaret etmek” anlamına gelin “visit” sözcüğünün yerine Türkçe karşılığını kullanmak neden düşünülmedi acaba? Yani sitenin adı örneğin, “trabzonuziyaretedin.com” olamaz mıydı?”

Benim ki sadece konu hakkında bir fikir yürütme. Çünkü her zaman Türkçe adlar ve sözcükler kullanmayı çok önemli görmüşümdür. Biliyorum "en basit anlamda" bu gibi şeyler turizme yönelik düşünülen şeylerdir ama olsun Türkçe karşılık kullanmanın turizm ve diğer şeyleri baltaladığına tanık olmadım.

Bu siteyi gerçekleştirenlere ayrıca bir uyarım var: Günümüzde inanılmaz düzeyde bir kültür yozlaşması söz konusu. Bu nedenle popüler olan her şeyi Trabzon’un tanıtımına katkıda bulunmak düşüncesiyle siteye dahil etmemelerin bunun için gerçekten seçici olmalarını öneriyorum.

Ve bu saatten sonra bize düşen görev ise bu sitenin yeterince tanınmasına yardımcı olmak. Bu nedenle Mavi Nota’nın linkler sayfasına koydum söz konusu sitenin adresini.

Sonuçta kentimizle ilgili bir girişim.

Düşünüp gerçekleştirenleri kutluyorum. Tebrik ediyorum.

***

Posta kutumuza düşen güzel bir haberi buyurun birlikte okuyalım:

İstanbul Resitalleri 7 Ekim'de başlıyor!

İstanbul’un müzik hayatına katkıda bulunmak üzere düzenlenen ve ilk sezonu geçen yıl tamamlanan İstanbul Resitalleri’nin yeni sezon programı 7 ekimde başlayacak.

Dünyanın farklı köşelerinden farklı müzisyenleri, uluslararası virtüözleri, takip edilen ve alkışlanan enstrümanistleri, gözde sanatçıları sezon boyunca İstanbul seyircisine sunan İstanbul Resitalleri’nin yeni sezonu, 18 Haziran 2009’a kadar Mustafa Kemal Merkezi’nde devam edecek.

Etkinlikte, Fransa, İtalya, Amerika, İsviçre, İrlanda ve Çin gibi dünyanın çeşitli ülkelerinden sanatçılar İstanbul’a konuk olacak. Yeni sezon, piyona sanatçısı Stephen Hough’un, 7 Ekimde vereceği  resitalle başlayacak. 1983 yılında kazandığı Naumburg Uluslararası Piyano  Yarışması sonrasında ünlü şeflerin yönetiminde Avrupa ve Amerika’nın en büyük  orkestraları ile çalan ve bugüne kadar yaptığı 40’ı aşkın albümle 7 Gramophone  Ödülü kazanan sanatçı, üç kez Grammy’ye aday gösterildi. Diapason d’Or, Deutscher  Schallplattenpreis ve Classic CD ödüllerini alan sanatçı, İstanbul MKM’deki konserinde Bach, Faure, Copland ve Chopin’in eserlerinden bölümler seslendirecek. "Francesco Goffriller 1737 yapımı çellosu" ile çello sanatçısı Ophelie Gaillard 13 kasımda, piyano sanatçısı Laure Favre-Kahn 18 aralıkta İstanbullu sanatseverlerle buluşacak.

Etkinliğin 2009 yılındaki bölümünde ise piyano sanatçıları John O’Conor 15 ocakta, Fredrik Ullen 18 şubatta, gitarı ile yetenekli sanatçı Xuefei Yang 18 martta, yine piyano sanatçıları Tamara Stefanovich 16 nisan, Enrico Belli Piyano 13 mayıs ve Chu Fang Huang 18 haziran tarihlerinde dinleyicilere müzik ziyafeti sunacaklar.

Pazartesi günü görüşene değin esen kalın sevgili dostlar.


Müfit Semih Baylan
Editör 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020