Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1771
5 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak olan CSO Stajyer sanatçı sınavı şartnamesi hükümleri, CSO gibi standardı yüksek bir orkestraya stajyer sanatçı seçmek için yeterli midir?

Yeterlidir.
Yeterli Değildir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 40 müzisyen gazete okuyor
 
 
Editör'den
 
 
Yayımlanan Sayı : 618

Bulgaristan’ın “Sanatçı” pazarı. - 03.09.2008

Mavi Nota’nın anket formuna yeni ayla birlikte yeni bir forum açtım. Devlet Konservatuarlarının yetenek sınavlarına giren öğrenci sayısı örneğin bir on yıl önce okul başına 700 civarında iken şimdi yine okul başına 100 ya da 150 civarına inmesinin nedenleri üzerinde durmak istedim.

Bunu siz değerli okurların görüşleri doğrultusunda kullanacakları oylardan çıkacak sonuca bıraktım.

Tabii ki bu konuda yapacak çok şeyimiz yok. Sadece düşünce üretip yetkilileri uyarmaktır bize düşen görev.

İşin en üzücü tarafı ise yetmiş üç milyonluk ülkemiz nüfusunun yarısını yirmi beş yaş altı genç nüfus oluşturmakta. Büyüklerimiz çıkıp istihdamdan falan dem vurmakta ama bu istihdamı gerçekleştirecek programları bir türlü hazırlayamıyoruz.

Dikkat ediyorum üniversite sınavında herhangi bir yüksek öğrenim programına giremeyen öğrenciler kendilerine hiç bakmadan özel yetenek sınavlarına yöneliyorlar. Hal böyleyken bile bir okula müracaat eden aday sayısı 200’ü geçmemektedir.

Yani yeteneksizlerin girdiği yetenek sınavı yapılmaktadır artık ülkemizde…

Madalyonun diğer yüzünde ise Devlet Konservatuarlarının program yetersizlikleri, araç ve gereç eksikleri, bu okullardan mezun olan öğrencilerin iş bulabilme kaygılarının hat safhada olması, devlete ait ödenekli sanat kurumlarının istihdam sorunları, popüler kültürün her şeyin önüne geçmesi gibi nedenler ilk bakışta önümüzde duran nedenlerdir.

Bir de alt yapı noksanlıkları tamamlanmadan mantar gibi Devlet Konservatuarı açmak bu işin tuzu biberi olmuştur ne yazık ki…

Sözü şuraya getireceğim aslında:

Komşumuz Bulgaristan bu işi o kadar güzel çözmüş ki dinlediğim zaman hayretler içinde kaldım.

Nüfus bakımından onda birimiz, toprak bakımından yedide birimiz olan Bulgaristan’da edindiğimiz bilgiye göre yüzden fazla Devlet Konservatuarı statüsünde eğitim veren okul var. Bu okullar her yıl mezun vermekte ve bunlar özel ya da devlet kuruluşlarında istihdam edilmektedir.

İşte işin çarpıcı yanı burada.

Bulgaristan yetiştirdiği sanatçılarını pazarlamaktadır. Yanlış okumadınız parası karşılığında pazarlamaktadır.

Nasıl mı?

Avrupa’nın belli başlı operaları, koroları, örneğin Hamburg Operası, Nürnberg Operası, Strasbourg Operası gibi kadroları otuz ya da kırk kişi ile sınırlı operalar geniş kadrolu bir eser sahneye koyduğu zaman Avrupa’da faaliyet göstermekte olan söz konusu sanatçı ajanslarından ihtiyaçları kadar sanatçı talep etmekte, bu ajanslarda irtibatta oldukları ve her an sanatlarını icra etmeye hazır olan Bulgar sanatçıları otobüslere bindirerek istenilen yere göndermekte, dolaysıyla hem talepte bulunan operanın sanatsal faaliyeti gerçekleştirmesi sağlanmakta hem de bu sanatçılar emeklerinin karşılığı olan paraları kazanmaktalar.

Profesyonelliğe bakar mısınız?

Böylelikle okulların yüksek düzeydeki eğitim normlarına devam etmeleri sağlanmakta hem de konservatuarlardan mezun olan sanatçılar istihdam edilmektedirler.

Böyle şeyleri biz neden düşünmeyiz ki?

İşte bu soru benim hep karşımda kocaman bir soru işareti olarak durmakta sevgili okurlar…

Cuma günü görüşene değin esen kalın…


Müfit Semih Baylan
Editör

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020