Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1758
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 64 müzisyen gazete okuyor
 
 
Editör'den
 
 
Yayımlanan Sayı :

Sizler Mavi Nota’ya, ben turneye… - 20.02.2006

Mavi Nota’nın sevgili okurları,

Büyük bir olasılıkla sizler bu satırları okuduğunuz sıralarda, ben Karadeniz’in şirin illerinden Ordu’da olacağım. Zira Genel Müdürlüğümüzün sezon başından bu yana uyguladığı “her ay her ilde bir Tiyatro” projesi çerçevesinde Trabzon Devlet Tiyatrosu’nun bu yılki en iyi yapımı olan Ayak Bacak Fabrikası adlı oyunun turnesi için.

Şubat başında Karadeniz’in öte ucunda Samsun’da, Samsunlu tiyatro seyircilerinin karşısına çıkmıştık. Şimdi ise önce Ordulu seyircilerimizin, ardından salı günü (yarın) Giresunlu seyircilerimizin karşısına çıkacağız. Eminim oyunumuzu en iyi şekilde sergileyip çarşamba günü Trabzon’da olacağım.
                                        
                                              ***

Mavi Nota bu haftadan itibaren sizlerle çok farklı yazılarla buluşacak. Bugünkü sayımızda da bunu görmüşsünüzdür mutlaka. Tabii bu yazıları okumak yetmez kanımca. Tüm okurlarımız yazılarını çalışmalarını Mavi Nota’ya gönderip yayınlatma olanağına sahip.

Ülkemizin karmakarışık gündeminin içinden çıkıp sakin kafayla birkaç satır yazabilmek artık iyice güçleşti. Bu müthiş gündem bombardımanı içinde kafanı toparlayıp “ hah bu gün şu konuyu yazacağım” diyemiyorsunuz. Tam klavyenin başına oturuyorsunuz, bir konuya yoğunlaşmışsınız, bir da bakıyorsunuz ki gündem değişmiş, neyi, nasıl ya da ne biçimde yazacağınızın içinden çıkamayıp, daha doğrusu neyi yazacağınızı şaşırıyorsunuz.

Ben özellikle bunu son bir buçuk aydan beri çok yaşıyorum değerli okurlar. Hiç bu dönem kadar yazamama sıkıntısı çekmemiştim. Tüm samimiyetimle belirtiyorum bunu.

                                              ***

Trabzon Belediyesi bir kültür, sanat kurulu oluşturmuş. Sanatın hemen, hemen bütün kollarını kapsayacak şekilde, fotoğraf sanatçısından, yazarına, müzisyeninden, ressamına, tiyatrocusundan, karikatürcüsüne, araştırmacısına varana kadar.

Tabii ki benim buna hiçbir itirazım yok. Ancak buraya seçilen kişileri seçmekte belirlenen ölçüt nedir? Bunu çok merak ediyorum doğrusu. Öyle ya bir ölçüt olmalı bunu yaparken. Şimdi ise Kültür Kurulu Trabzonlu sanatçıları içine alan bir kitap çalışması gerçekleştiriyormuş. Çok güzel bir çalışma, yakışır, bence geç bile kalındı böyle bir şey yapmakta. Ama yine burada da ölçüt nedir?

Sanat ve kültür alanında kendini ispatlamış, ünleri yurt dışına çıkmış Trabzonlu sanatçılara tabii ki itirazımız yok ancak çeşitli tavassutlara dayanarak adlarını buraya koydurmaya çalışanlara ne dersiniz? Bu alanda emeği olduğu halde bu tavassutlara yeltenecek gücü ve çevreyi bulamayan ya da tavassuta minnet etmeyen ama adları bir şekilde bu kitaba ya da antolojiye alınmayanların hakkını kim savunacak?

Bu sorular zinciri kafamı epeydir kurcalayıp duruyor.

Çünkü bu bölge niteliği kavramayı değil önce çıkarlarını kavramayı amaçlıyor.

Bilmem anlatabildim mi?


Müfit Semih Baylan
Editör

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020