Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1776
 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 37 müzisyen gazete okuyor
 
 
Miraç Zeynep Özkartal
 
 
Yayımlanan Sayı : 605

“AB’nin kültür politikasına da uyum sağlanmalı” - 01.08.2008

Editör’ün Notu: Yazının başlığına temel olan düşünceye katılmasak dahi ilginç düşünceler taşıdığından bu yazıyı okurlarımızla paylaşmak istedim.Euractiv.com.tr ’nin Genel Yayın Müdürü Zeynep Göğüş ile AB-Türkiye ilişkilerinde sanatın yerini konuştuk. 

Kültür ve sanatın Avrupa-Türkiye ilişkilerindeki yeri nedir?

Türkiye’nin marka değeri açısından ve Türkiye’yi doğru tanıtmak istiyorsak birinci sırada önemli. Türkiye’de de onların sanatçıları kadar iyi sanatçı ve kültür insanı olduğunu gördüklerinde ezberleri bozuluyor. Ama bizde hâlâ en büyük kurumların yöneticileri arasında bile bunu anlayabilenlerin sayısı çok az. Türkiye’nin marka değeri arttıkça kendisininkinin de yükseleceğini anlayan zihniyete ihtiyacımız var. Bu zihniyet özel sektörde yoksa kimse Ankara’yı suçlamasın. 

AB’nin kriterlerinde kültür sanat nasıl bir yer tutuyor?

AB’nin kültür politikaları var. Örneğin içinde bulunduğumuz yıl Kültürlerarası Diyalog Yılı ilan edildi. Buna çok önem veriyorlar. “Dil” politikaları önemli. Kültür sanatla, en iyi etkileşimin gerçekleştiğinin farkındalar ve bunu teşvik ediyorlar. Sadece enerji politikalarında ya da ihale kanununda AB’ye uymak yetmez. Kültür politikalarında da uyum sağlamadan o hendeği atlayamayız. 

Avrupa’nın Türk kültür sanat hayatına yaklaşımını nasıl görüyorsunuz? Oryantalizmin etkileri sürüyor mu, daha eşitlikçi bir bakış mevcut mu?

Oryantalizmi kendimiz körüklüyoruz. Sanat ve kültür dünyamızın insanları Avrupalıların karşısına onların mevcut oryantalist bakışını besleyecek sanat ve kültür eserleriyle çıkmayı tercih ettiler. İşin kolayı buydu çünkü. Sinemada olsun, romanda olsun, hep onların mönüsüne uygun yemekler pişti. Böyle olması bizi bir sarmala sürükledi.
Euractiv.com.tr ’deki kültür ve sanat bölümümüzde bu sarmalı bozan işlerin haberlerine yer vermeyi seçeceğiz. 

Son yıllarda Avrupa’da Türkiye’yi tema edinen pek çok festival yapılmaya başlandı. Sizce bu AB ile gelişen ilişkilerin bir sonucu mu?

Avrupa ülkeleri ile iletişimin artması oradaki ilgiyi çoğalttı ve Türkiye temalı festivaller hızla çoğalıyor. Bu noktada da oryantalizmin sarmalına düşmeyen işler başarmak çok önemli. Örneğin tarihi anlatan işlerin yanında mutlaka genç sanatçıların eserleri tanıtılmalı. Brüksel’de faaliyet gösteren TR PLUS adlı bir derneğimiz var, başkanlığını yürüttüğüm. Geçen ay TR PLUS, Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Sinema Merkezi ile birlikte Avrupa Parlamentosu’nda ödüllü genç Türk yönetmenlerinden kısa film seçkisi sundu. Çıkışta bir Avrupalı bürokrat bana “Biz genç Türklerin bu kadar modern işler yapabileceğini hiç düşünmezdik” dedi. İşte bunu söyletecek işler tasarlamamız gerek.

“Devlet tanıtımı tarafsız yapmalı”

Pek çok Türk sanatçı uluslararası alanda önemli pozisyonlarda. Kişisel başarıların ülke imajına etkisi nedir?

Kişisel başarıların ülke imajına kuşkusuz dolaylı bir katkısı olur. Bu etki sanatçının kendini nasıl konumlandırdığıyla da ilgili tabii. Ama siz sanatçınızı yalnız bırakırsanız, öyle bir etki de olmayabilir. Bir de tabii gereğinden fazla sahip çıkılanlar oluyor. Kültür sanatla tanıtımın da kriterleri ve stratejisi olmalı. Dev- let bunu iyi ve tarafsız yapmak zorunda.

“Ben dindarım, hat sanatıyla ve    ebruyla tanıtım yapıyorum” ya da “Liberalim, nü’leri götüreceğim” diye bir çatışma bu işe de karışırsa mahvoluruz. Ama bundan da vahimi var. Sanatsal etkinlik diye sevdiğimiz çok popüler insanları tanıtım projesi adı altında oraya götürmek... Kendi kendimize çalıp söylemenin kimseye yararı dokunmuyor, paralar boşuna harcanıyor. Bir konser oluyor, seyircisi Türk, medyası Türk, sadece Türk basınında yazılar çıkıyor, orada tek satır yok.

Kime yaradı bu?
 

 

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020