Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1762
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 25 müzisyen gazete okuyor
 
 
Barış Yıldırım
 
 
Yayımlanan Sayı : 585

Piyanist Elivar’dan iddialı program - 20.06.2008

Piyanist Emre Elivar, İstanbul Müzik Festivali çerçevesinde İrini’de verdiği konserde, “Romantik Çeşitlemeler” başlığı altında, Mendelssohn’dan “Variations Serieuses”, Brahms’tan “Paganini Teması Üzerine Çeşitlemeler” ve Beethoven’den “Diabelli Çeşitlemeleri” gibi virtüözite düzeyinde eserler seslendirdi. Piyanist, konser öncesi sorularımızı yanıtladı.     

Müzik Festivali’nde oldukça yoğun bir programla seyirci karşısına çıkıyorsunuz. Nasıl hazırladınız bu programı?

“Romantik Çeşitlemeler” fikrini öneren, Müzik Festivali Direktörü Yeşim Gürer’di. Brahms’ın “Paganini Varyasyonları”nı iki defter birden çalma önerisi bana cazip geldi; Beethoven’in “Diabelli Varyasyonları” ise daha önce kaydettiğim ve sahnede çalmayı çok istediğim bir eser. Bunları, içerik ve süre açısından dengelemek için Mendelssohn’un “Variations Serieuses”ünü ekledik: Sonuçta ağır fakat dengeli bir program ortaya çıktı. 

Almanya’daki Eisler Akademisi’nde virtüözite doktoranızı tamamladınız; nedir virtüözite doktorası? 

Aslında bu bir konsertistlik ya da solistlik eğitimi. Doktora bitirme sınavında, bir orkestra sınavının (Berlin Senfoni’yle) ardından, ikişer saatlik resital ve repertuvar sınavlarını verdim; sonuçta 2005 Şubat’ında birincilikle doktoramı tamamladım ve o zamandan beri akademide doçentlik yapıyorum.

Akademik çalışmayla konsertistlik birlikte nasıl gidiyor?

İkisinin beraber yürümesi kolay değil; ancak şu anda ders verdiğim halde, akademik çalışmaya çok fazla zaman ayırmıyorum. Konsertistin kendisine çok zaman ayırması, uzun uzun işkence etmesi gerekiyor! Akademi ve solo kariyer arasında seçim yapma noktasına gelirsem, seçimim ikincisinden yana olacak.

Kendi çalışmalarınıza ne kadar zaman ayırıyorsunuz?

Piyano başında çalışmaya insanın 5 – 6 saatten fazla gücü yetmeyebiliyor; parmak kıpırdatmanın ötesinde ciddi bir enerji aktarımı söz konusu. Ancak işin piyano başında bittiğini söylemek mümkün değil, zihniniz her zaman müzikle uğraşıyor. 

1996’dan beri Almanya’dasınız; Alman klasik müzik sahnesinin durumu nasıl?

Almanya klasik müzik açısından avantajlı bir ülke; özellikle Doğu Almanya, Rusya ve diğer Doğu Bloku ülkelerinden gelen hocalar sayesinde eğitim almak isteyenlere ciddi imkânlar sunuyor. Konser açısındansa, Türkiye’yle kıyaslanmayacak kadar çok orkestra ve opera evi mevcut. Ancak gidişat iyiye doğru değil; gösteri ve eğlence, insanların hayatında çok daha fazla yer kaplıyor. 

Albüm kayıtlarınız arasında, Bach ve Liszt eserlerinden oluşan bir albümün yanı sıra Beethoven’in son üç sonatı ve “Diabelli Çeşitlemeleri”ni içeren bir diğeri var. Ayrıca Necil Kazım Akses eserlerinden oluşan kolektif bir albüme de katkıda bulundunuz. Yerli besteciler üzerine çalışmalarınız devam edecek mi?

Kesinlikle. Zamanında Hikmet Şimşek’in TRT 2’deki “Çağdaş Türk Bestecileri” programı için pek çok kayıt yapmıştım. Rahmetli hocam Kamuran Gündemir de pek çok yerli eserin ilk seslendirilişine ve kaydına imza atmıştı; öğrencilerine de birikimini aktarırdı. Ona göre, bizim için Erkin, Saygun veya Usmanbaş’ın yapıtları da, Avrupa klasikleri gibi olmalıydı. Almanya’da Erkin, Saygun ve Akses’leri bazen bütün olarak bazen seçmeler halinde çaldım; seyirci de Türk müziğinin arabeskten ibaret olmadığını, ciddi anlamda modern müzik yapıldığını gördü. En son Ankara’da Çankaya Sanat Merkezi’nde, ABD’de yaşayan sevgili dostum Mahir Cetiz’in “Triptik” adlı eserini seslendirdim.
 

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020