Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1770
5 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak olan CSO Stajyer sanatçı sınavı şartnamesi hükümleri, CSO gibi standardı yüksek bir orkestraya stajyer sanatçı seçmek için yeterli midir?

Yeterlidir.
Yeterli Değildir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 29 müzisyen gazete okuyor
 
 
Arzu Haksun Güvenilir
 
 
Yayımlanan Sayı : 550

Klasik müziğin en saf hali - Aydınlanma Çağı Orkestrası/ Orchestra of the Age of Enlightenment - 01.05.2008

Tarihe karışmış ya da tozlu rafa kaldırılmış Barok dönem enstrümanlarıyla klasik besteleri orijinal haliyle yorumlayan Orchestra of the Age of Enlihtenment-OAE (Aydınlanma Çağı Orkestrası), yarın akşam İş Sanat'a konuk oluyor. 20 yılı aşkın süredir müzik dünyasınin içinde olan OAE, verdiği konserlerle büyük beğeni kazanarak türünün en önemli temsilcisi olmayı başarmış bir topluluk. Tarihe karışmış, rafa kaldırılmış çalgılarla, üstelik son teknolojiyle yan yana getirerek konser vermek, tüm bunları yaparken o dönemin müzikal dilini, ruhunu yakalamak göründüğü kadar da kolay değildir. Bunu başarmış dinamik ve kişilikli bir orkestra OAE.

Yönetilmekten hoşlanmadıkları için sabit bir şefleri yok OAE'nin. İstanbul konserlerinde topluluğu tanınmış şef Robin Ticciati yönetiyor. Ağırlıklı olarak Mozart'ın Idomeneo operasından aryaların yer aldığı programın solisti genç İskoç soprano Lisa Milne. Milne, özellikle Avrupa'nın saygın salonlarında birçok operada rol almış bir isim. OAE'yle dönem orkestrası olmanın ne anlama geldiğini, onları ayrıcalıklı kılan özelliklerini konuştuk.

Orchestra of the Age of Enlightenment nasıl kuruldu?

Aydınlanma çağı olarak bilinen döneme ait bir orkestrayız. Yani 17. yüzyıl sonlarından 19. yüzyılın başlarına kadar olan dönem. Bir dönem için zordu, 80'li yıllarda bu tür orkestralar yeniden kabul görmeye başladı. 1986 yılında kurulduk. Hiçbir şekilde sabit bir şefle çalışmama ilkesiyle hareket ettik. Konser bazlı olarak piyano veya keman çalan müzisyenleri şef olarak sahneye taşıdık...

Her yeni projede başka şefle çalıyorsunuz. Zorlukları oluyor mu?

Karakteristik özelliklerimizden biri bu. Gelişen bir orkestranın bir şefin ya da yönetmenin direktiflerine bağlı kalmaması gerektiğini düşünüyoruz.

Peki bir dönem orkestrası olmak ne demek?

Söz konusu dönemin enstrümanlarıyla, yine o dönemin müziğini aslına uygun bir biçimde dinleyiciye sunmak. Müzikal enstrümanlar zaman içinde değişiyor. Bu değişiklikler kimi zaman gelişigüzel yapılıyor. Ancak müziğin yapısında, tınısında önemli farklar ortaya çıkıyor. Dönem enstrümanlarıyla verilen konserlerde de bu sorunun en iyi cevabını görmek mümkün. Zaten bunu performanslarımızda dinleyici görüyor. Eserin orijinal versiyonunu, en orijinal şekliyle sunuyoruz. Fakat bazen konser salonlarındaki teknolojik değişilikler orijinal versiyonunu her yönüyle birebir kullanmamıza izin vermeyebiliyor. Böyle bir durumla karşı karşıya kalırsak da direnmiyoruz.

Bu nasıl bir durum?

Günümüz konser salonları son teknolojik donanıma, teknik alt yapıya sahip. Bu teknik alt yapı da tabi ki son dönem klasik müzik çalgılarını tanıyor. Bizim çalgılarla bazen uyumsuzluk gösterdiği durumlar oluyor. Ne olursa olsun yapılan tüm değişiklikler konser süresince etkili bir ses yaratmak adına...

Enstrümanlar arasında en çok ilgi gören hangisi?

Aslında hepsi ilginç. Çok sık kullanadığımız 'theorbo' ve 'ophecleide' en çok ilgi görenlerden. Bir çok enstrümanımızı da İstanbul konserimizde göreceksiniz. Dinlerken de modern enstrümanlarla arasındaki ufak farkları ayırt edebilirsiniz.

Modern enstrümanlarla arasında nasıl bir ses farkı var?

Dönem entrümanları otantik bir tınıya sahip. Kulağa daha nazik geliyor. Bunlarla canlı peformans da çok ilginç.

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020