Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1802
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 27 müzisyen gazete okuyor
 
 
Elçin Şener
 
 
Yayımlanan Sayı : 494

Stacey Kent "Büyük Bir Aşk ve Mükemmel Bir Yorum" - 08.02.2008

O, acı ve coşkuyu eşsiz bir şekilde birleştirdiği yorumuyla soluk kesiyor. O, müziğinde romantizmi öne çıkarıyor ve dinleyeni kıskıvrak yakalanıyor. O, sesiyle her yaştan cazseveri sarmalıyor… Onun ilham kaynağı insanlar… Dünyanın en iyi caz vokalistlerinden biri olan Stacey Kent , 20.yüzyılın en güzel aşk şarkılarına getirdiği taze ve içten yorumla hem dinleyicilerin hem eleştirmenlerin büyük beğenisini kazanmaya devam ediyor.

Bugüne kadar yorumladığı şarkılarla klasik Amerikan caz repertuarında başarısını kanıtlayan sanatçı, Kasım ayında Türkiye"de verdiği konserlerle hafızalarda derin izler bıraktı. Sanatçı önce  Ankara sonrada İstanbul konserinde efsane plak şirketi Blue Note"la yaptığı ilk kayıt olan “Breakfast on the Morning Tram” albümünden parçaları seslendirdi. Sanatçıya; saksafonda Jim Tomlinson, davulda Matt Skelton, piyanoda Graham Harvey ile basgitarda Dave Chamberlain eşlik etti. Sanatçının Vokaliz Organizasyon tarafından gerçekleştirilen “Vokaliz Club Geceleri” kapsamında Swissotel Ankara"da düzenlenen konserinin ardından gerçekleştirdiğimiz söyleşiyle de kendisini daha yakından tanıma şansını elde ettik. 

Stacey Kent"in öyküsü adeta bir film senaryosunu andırıyor… Hayatının dönüm noktasını edebiyat eğitimi almak için gittiği Avrupa"da Oxford"lu saksafoncu Jim Tomlinson"la karşılaştığında yaşıyor. Amerika"dan Avrupa"ya yaptığı bu yolculuk büyük bir aşkın yanı sıra mükemmel bir yorumcunun da doğmasına yardımcı olmuş.Oxford"da tanıştığı ve evlendiği tenor saksofoncu Jim Tomlinson"la yaptığı çalışmalarla Londra caz çevrelerinde yıldızı parlayan sanatçı, 1997"de çıkardığı ilk albümü “Close Your Eyes”dan itibaren gerçekleştirdiği kayıtlarda ve verdiği konserlerle dünya çapında müzikseverlerin ve eleştirmenlerin övgüsünü kazananmış. Stacey Kent"in müzik kariyeri en çok satanlar listesine giren 6 albümü, aralarında 2001 İngiliz Caz Ödülü ve 2002 BBC Caz Ödülleri “En İyi Vokalist” ödülü, 2004 Backstage Bistro Ödülü ve 2006 “Yılın Albümü Ödülü”nün de bulunduğu birçok ödülle son yılların en gözde caz seslerinden biri.

Hayatının Dönüm Noktası Jim Tomlinson

Stacey Kent"in yaşamında tesadüfler sonucu başlayan bir kariyer ve bu kariyerin onu dünyanın en iyi caz vokalizlerinden biri konumuna getirmesi yer alıyor. Kent"in müzikle olan bağı ise çocukluk yıllarına kadar uzanıyor. O yıllar için  “Kalbimde bir müzisyendim.” diyen sanatçı için müzik her zaman en büyük tutkusu olmuş.Kent “ Küçükken okuldan eve gelince odama geçer ve kulaklıklarımı takardım. Başka bir şey üzerine çalışsam bile müzik her zaman kalbimdeydi. Üniversitede edebiyat okudum. Zaten Jim ile tanıştığımızda ikimizin ortak noktası müziği hep kalbimizde yaşamış olmamızdı. Biz Jim ile ortak bir noktayı paylaştık ve buluştuk.”diyor . Bu buluşmayı profesyonelliğe taşıyan sanatçı, Jim Tomlinson ile tanışmanın yaşamında tam bir dönüm noktası olduğunu söylüyor. “Okuldan mezun olduğunda insanlar hangi yöne gideceklerini bilmezler. O yaşta ne öğrencisinizdir ne de çocuksunuzdur. Ve dünyadaki yerinizi bulmanız gerekir. Ben hangi yolda gideceğimi biliyordum. Bu benim seçimimdi.” diyor. Eşi ile birlikte hem yaşamı ve hemde sahneyi paylaşan sanatçı hem arkadaş , hem eş hem iş arkadaşı olmaktan dolayı kendimi çok şanslı hissettiğini söylüyor. “Yapmak istediğim her şeyi istediğim insanla yapıyorum. Her konuda çok iyi anlaşıyoruz. Bu kimyasal bir şey ve biz çok şanslıyız.” diyor.

Stacey Kent"in söylediği aşk şarkılarını dinleyen her kim olursa olsun kendisini çok farklı bir dünyada buluyor… Stacey Kent için müzik ihtiyacının olduğu şeyi alabilmek demek. “ Ben müzikten ihtiyacım olan şeyi alıyorum. Bu benim için çok önemli bir açı. Hayat herkes için zor. Bütün insanlar hayatta zorluklarla yüz yüze geliyor. Bu sorunlardan kurtulmak içinse bir yer arıyoruz. Aradıklarımız sinemada müzikte yada edebiyatta…  Sanat müzik edebiyat bu zorluklara güzellik katıyor. Bunlar bizi iyi hissettiriyor.” diyor.

“Breakfast On The Morning Tram” Dünyayı Dolaşıyor

Jim Tomlinson prodüktörlüğünde eylül ayında piyasaya çıkan Blue Note"la yaptığı ilk kayıt olan “Breakfast on the Morning Tram” albümünün kendisine çok heyecan verdiğini söyleyen sanatçı  Blue Note"la çalışmalarının devam edeceğini iletiyor.

“Breakfast on the Morning Tram” albümü ile ilgili olarak “ Bu çok değerli bir eser benim için. Şu anda gelecek hakkında plan yapmak için hazır değilim. Bu albüm zaten çok heyecan veriyor. Albümün şu andaki doğasını seyretmeyi tercih ediyorum. Herkesin beğendiği bir müziği yapmak çok gurur verici bir şey. Böyle bir şeye sahip olmak da çok kıymetli bir şey.” Bu albümden seslendirdiği parçalarla şimdiye kadar Almanya, Hollanda, İngiltere, Japonya, Polonya, İsviçre"nin de bulunduğu oniki ülkede konserler veren sanatçının ürkiyeden sonraki durağı İngiltere , Fransa, Amerika. Kent"in başarılarla dolu kariyerinde yeni bir adım olarak dikkat çeken “Breakfast on the Morning Tram” albümü “ The Remains of the Day” , “When We Were Orphans” , “Never Let Me Go” gibi romanların ödüllü yazarı Kazuo Ishigiro"nun kendisi için yazdığı dört parçası yer alıyor.

Sanatın pek çok alanında sanatçının kendini ifade ediş tarzı oldukça önemlidir. Stacey Kent"de tarzını oluşturmakta aşktan yararlanıyor. Fakat aşktan bahsederken sadece bir erkek ile kadın arasındaki aşktan bahsetmiyor. Yaşama aşkından da bahsediyor. “Ona sahip olmak hem eğlenceli hem de heyecan verici…. Sizin hayata sahip olduğunuzu anlamanızı sağlıyor. Hem acıyı hem de tatlının olduğunu yaşatan muhteşem bir duygu veriyor. Bunların altını çizdiğinizde kendinizi anlıyorsunuz ve insanlarda sizi anlıyor. Acıyı ve mutluluğu aynı anda anlatabilmek önemlidir.” diyor.

Hayatta Sadece Aşk Yok

Katıldığı bir Tv Programından bahseden sanatçı “ Bu programda, zor zamanlar geçirmiş üç kişi bir araya geldik… Örneğin grubumuzda çok kötü koşullar yaşamış bir şair de vardı. Kendi hayatlarımız ve çevrelerindeki insanların hayatlarından konuştuk. Hayatta sadece aşk yok acı da var….Fakat bu kadar acıya rağmen güzellik yine de ortaya çıkmayı başarıyor. Bizler hayatta güzel bir nokta bulmak için ortak şeyler bulmaya çalıştık. İnsanlar beni şaşırtıyorlar diyen sanatçı “Benim için farklı kültürleri bilmek, farklı ülkelere gitmek farklı alt yapısı olan insanlarla tanışmak ayrıcalıklı bir şey. Bundan feyz alıyorum.” diyor. İlham kaynağının insanlar olduğunu söyleyen sanatçı “Dünyada yaşayan tüm insanların ortak bir paydası var. Bana ilham veren şey insanların bu kötü koşullardan kurtulması… İnsanlar beni şaşırtıyor ve bu da bana ilham veriyor.” diyor.


Kaynak: http://www.baremdergisi.com/news_detail.php?id=7489

            http://www.staceykent.com/

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021