Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1802
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 29 müzisyen gazete okuyor
 
 
Umay Aktaş Salman
 
 
Yayımlanan Sayı : 472

Okulda müzik öğretmek zor zanaat! - 09.01.2008

Fazıl Say'ın müzik eğitimine bakışını eleştirdiği Türkiye'de her yedi okuldan ancak birine müzik öğretmeni düşüyor. Müzik öğretmeninin olduğu okullarda ise sıkıntılar bitmek bilmiyor. Fatih Kız Lisesi'nde iki yıldır öğretmenlik yapan, 700 öğrenciye müzik aleti çalmayı öğreten, ilçede 1000 kişilik koro kurup konser veren Müslüm Akdemir'e öğrencileri 'müzik dersine zorladığı' gerekçesiyle soruşturma açıldı. 15 yıllık öğretmen son bir yılda dört soruşturma geçirdi, hukuksal mücadelesi devam ediyor.

Ünlü piyanist Fazıl Say, yaptığı açıklamada okullarda müzik ve resim eğitiminin bitirildiğini, öğretmenlere güçlük çıkarıldığını iddia etti. Milli Eğitim Bakanlığı açıklamaları mesnetsiz bularak, son beş yılda atanan müzik öğretmeni sayısında artış olduğu söyledi. Müzik Eğitimcileri Derneği geçen beş yıl içinde 2010 müzik öğretmeni atandığını, bunun bir önceki beş yılın rakamının üçte ikisi olduğunu açıkladı. Derneğe göre Türkiye'de her yedi okuldan birinde müzik öğretmeni bulunuyor. İstanbul'da Fatih Kız Lisesi'nde yaşanan örnekse Fazlı Say'ın kastettiği müziğe bakış açısını özetler nitelikte.

İmzasız mektup

15 yıllık müzik öğretmeni Akdemir'in sıkıntılı günleri imzasız bir mektupla başladı. Mektupta, müzik öğretmeninin 'Hrant Dink'in hemşerisi olduğu, öğrencilere Ermeni ezgilerini öğrettiği, Alevilik ve Ermenilik propagandası yaptığı' ileri sürüldü. Bu yüzden hakkında soruşturma başlatıldı. Bu soruşturmadan herhangi bir sonuç çıkmazken, Akdemir, avukatı Metin İriz aracılığıyla suç duyurusunda bulundu. Sene sonuna gelindiğinde hakkında açılan bu soruşturmaya açıklığa kavuşturmak için Akdemir, öğretmenler odasında bir konuşma yaptı. Konuşmada 'Mektuba ismini ve imzasını koyamayan kişi kişilikten ve şahsiyetten yoksun olduğu için ismini koyamamıştır' ifadesini kullandı. Akdemir hakkında bu sefer de öğretmenlere küfür ettiği gerekçesiyle ikinci bir soruşturma daha açıldı.

“Öğrenciler istemiyor” denildi ama...

İddiaya göre, müzik öğretmeni, bu eğitim öğretim yılının başında ise okul yönetiminin 'Öğrenciler müzik dersi almak istemiyor, tayininizi başka okula isteyin' dayatmasıyla karşılaştı. Akdemir, durumu Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürü'ne iletince, 'Müzik dersini isteyen bir öğrenci dilekçe versin dersi açtıralım' denildi. Bu olayın ardından yaklaşık 250 öğrenci müzik dersi almak için dilekçe verdi. Dilekçeler Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne gitti. Bu kez de dilekçelerin zorla alınmış olduğu iddia edildi ve öğrencileri zorladığı gerekçesiyle Akdemir hakkında üçüncü bir soruşturma açıldı. Şu an beş sınıfa 10 saat ders veren Akdemir bu soruşturmanın hemen ardından derslerinin azlığı nedeniyle başka iki okul daha görevlendirildi. Akdemir görevlendirmeleri tebliğ etmediği için dördüncü soruşturma aldı. Kendi okulunun dışında iki okula daha gitmeye itiraz eden Akdemir, şimdi okulu dışında bir eğitim kurumuna daha derse gidiyor. Öğretmenin hukuksal mücadelesiyse avukatı aracılığıyla devam ediyor.

Müdür: Hakaret etti

Okul müdürü Cemal Akgöz öğretmenin sanatına bir şey demediklerini belirterek iddiaları reddetti. Öğretmenin dersini azaltmadıklarını söyleyen Akgöz, "İmzasız mektup ilçe milli eğitim müdürlüğünden geldi. O konu kapandı. Ancak o öğretmenlere şerefsiz diyerek hakaret etti" dedi.
 

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021