Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1776
 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 33 müzisyen gazete okuyor
 
 
Server Acim
 
 
Yayımlanan Sayı : 443

Duyarlık! - 26.11.2007

Cumhuriyetimizin kuruluşu aşamasında, ülkemizin kültür-sanat kurumlarının kuruluşunda Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ile birlikte çalışmış, aynı ortamı ve dönemi paylaşmış olan müzikolog, sanat tarihi uzmanı, bir dönem Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü yapmış, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'nn kuruluş aşamasında çok önemli katkı ve desteklerde bulunmuş olan Cevat Memduh ALTAR için 'Müzikbilimin; Tarih, Felsefe ve Estetik ile Buluşması - Doğumunun 104. yılında Cevat Memduh ALTAR' başlığı ile Bilkent Üniversitesi Ahmet Adnan Saygun Müzik Araştırma ve Eğitim Merke-zi'nde bir PANEL düzenlendi. Bu panele konuşmacı olarak katılmak şerefine ulaştım. Müzikolog Ersin ANTEP'in hazırladığı ve Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'nin destek verdiği bu panele Cevat Memduh ALTAR ile ilgili söyleyecekleri olan herkes (ailesi dahil) katıldı.

Çok önemli sözlerin söylendiği, çok önemli vurguların yapıldığı bu panele katılan dinleyicilerin sayısı ise oldukça az idi. Ankara'da müzik eğitimi alan kişileri ve de özellikle 'müzikoloji'alanında eğitim gören gençleri aradı gözlerim. Ahmet Adnan SAYGUN'un kompozisyon öğrencileri oldukları dönemde, Hasan UÇARSU ve Özkan MANAV, Saygun hocamızın Ankara'da bir eserinin seslendirilmesi söz konusu olduğunda, Mavi Tren'e binerler ve Ankara'ya gelirlerdi. Artık böyle öğrencileri bulmak oldukça zorlaştı galiba. Yaşlanıyor muyum? Yoksa gerçekten duyarlılıklarda bir azalma mı baş gösterdi, bilemiyorum.

Ya da insanları duyarsızlaştırarak, tepkisizleştirmek gibi bir plan mı gerçekleştirilmekte? Bunun cevabını birlikte aramak lazım. Ne oldu da, bundan çok değil yirmi sene öncesindeki duyarlılıklar, günümüzde kendini gösteremez hale getirildi? TRT gibi bir kurum bile, kadrolaşma neticesinde yayınını 3 saat kesmek noktasına kadar getirildi. Avrupa'da yayını 3 saat kesilen bir yayın kuruluşunun ilgili kişilerini görevlerinden alırlar. Ancak, özel bir uzmanlık gerektiren alanlara bile, o işin uzmanlarını değil de, şunun-bunun tanıdığı kişi ya dakişilerin atamasını yaparsanız, olacağı budur. Bugünkü TRT, artık eski TRT değil.

Geleceğe ümitle bakmak isteriz elbette ama, olan biteni gözlemlediğinizde, bunu gerçekleştirmek biraz zor gözüküyor

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020