Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1765
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 34 müzisyen gazete okuyor
 
 
Zekeriya S. Şen
 
 
Yayımlanan Sayı : 432

Atılgan, Cesur ve Yaratıcı: James Taylor Quartet - 09.11.2007

Her sanatçının özellikle uzman olduğu bir veya birkaç enstrüman vardır. Bu enstrümanlar klasik bilinenlerin yanı sıra hayatımızda ilk defa duyduğumuz türden de olabilir. Bunlardan bir tanesi Hammond orgu. 1935 yılında Laurens Hammond tarafından üretilen bu cihaz, ilk başlarda kilise orguna kıyasla ucuz bir alternatif olarak üretilmiş. Ancak zamanla müzisyenlerin dikkatini çekip caz, blues, gospel ve hatta rock müziklerinde bile kullanılmaya başlanmış. Ve zamanla bu enstrümanın da üstatları türemiş. Bunların arasında en ön plana çıkan kişi ise Britanya'nın medarı iftiharı caz-funk sanatçısı James Taylor. Maalesef ülkemizde fazla tanınmayan bu sanatçı, özellikle Amerika ve Avrupa'da yeni kuşak Hammond sihirbazı olarak tanınıyor. Ancak fazla üzülmeyin çünkü James Taylor ve ekibinin müziği ile 19 – 20 Ocak geceleri Garanti Caz Yeşili konserleri kapsamında, Babylon'da tanışma fırsatınız olacak. Ayağımıza kadar gelen, özelikle canlı performanslarıyla bir efsane olan bu ekibi kaçırmamak gerekir.

Amerikan şarkıcı/söz yazarı James Taylor ile uzaktan yakından alakası olmayan James Taylor ve ekibi, daha doğrusu The James Taylor Quartet (JTQ), 1985 yılında Elvis Costello, Ian Dury, Madness ve The Pogues gibi önemli sanatçı/grupları çatısı altında barındıran Stiff Records'un trajik iflası sayesinde kurulmuş. Bir önceki grubu The Prisoners'ı Stiff Records ile birlikte maziye gömen James Taylor, yoluna yeni ekibi ile birlikte dörtlü olarak devam etmiş. Herbie Hancock'un 1966 yılında Blow Up (Yön: Michelangelo Antonioni) filmi için bestelediği müziğin ana temasını alıp caz-funk normlarına dönüştüren JTQ, böylece aynı adlı ilk 45'liklerini 1985 yılında Re Elect The President (Acid Caz) etiketi altında çıkartmış. İnanılmaz bir başarı sağlayan Blow Up, yaklaşık bir yıl önce kaybettiğimiz BBC'nin efsanevi DJ ikonu John Peel'in dikkatini çekmiş. John Peel'in ve zamanında mükemmel bir dergi olan NME'nin yoğun tanıtım çalışmaları sayesinde grup hiç beklemediği bir ilgi ile karşılaşmış. Bu ilgi sonucu 1985 yılında Mission Impossible adlı mini bir albüm çıkartan ekip, müziğini yavaş yavaş James Taylor'un usta Hammond orgunun (modeli B-3) üzerine yapılandırmaya başlamış. Altmışların Alfie, The Graduate ve Goldfinger gibi gişe rekorları kıran filmlerin müziklerini, kusursuz olarak yüksek tempolu caz-funk melodileri ile yorumladıkları bu 33 dakikalık mini albüm, JTQ'nun önündeki kapalı kapıları birer birer açmaya başlamış.

2003 yılında çıkarttıkları en son albümleri The Oscillator dâhil toplam 21 albüm üreten grup (stüdyo/toplama ve canlı albümler dâhil), canlı dans melodilerine verdikleri önem sayesinde, stüdyo çalışmalarından öte konser performansları ile anılmaya başladı. James Taylor (Hammond Orgu), David Taylor (gitar) – 2005 yılında yerini Chris Bestwick'e bırakan James'in kardeşi - Gary Crockett (bas) ve Neil Robinson (bateri) temel çekirdeğinden oluşan JTQ, caz-funk ritimleri ve genellikle doğaçlama sololar sayesinde konserlerini farklı bir şölene dönüştürmeyi başardı. Seyirci ile yakın ve kalıcı müziksel temas kurabilen JTQ, bu özelliğini günümüze kadar taşıdı ve “bu geceki biletler tükendi” cümlesi ile özleşti.

Bir dönem Caz ve dans ekseninden soul müziğine dalan JTQ, bu eksende kısa ama başarılı bir yörüngede kaldıktan sonra tekrar benimsendikleri funk-caz yörüngesine geri döndü. Tüm dünya çapında iki yüz elli bin üstünde albüm satan, The Wonder Stuff'tan The Pogues'a, Manic Street Preachers'dan Kingmaker'a, U2'dan Tom Jones'a kadar birçok sanatçı/grup ile müzik işbirliği yapan James Taylor çok geniş bir yelpazeye sahip, bu da doğal olarak JTQ'nun müziğine yansımakta. Film müziklerine alışkın olan ekip aynı zamanda Austin Powers serisinin ilk filmindeki, dans etmeye davet eden, o kıpır kıpır müziği yaptı. Adeta her taşın altından çıkan bir grup gibi.

Yirmi yıl boyunca, her albümüyle farklı müzik bulvarlarında dolaşan JTQ, bir biçimde caz-funk müzik dersi vermekte. Dinleyene farklı müzik çeşnisi sunan ekip monotonluktan uzak, ilerici, çok yönlü bir oluşum. Birçok grup aynı tarz müzik sunarak kendilerini belirli bir çerçeveye sokup yaratıcılıklarını kısıtlarken, JTQ, caz sanatını her koldan kusursuz bir ustalıkla kavrayıp kendi kaderini yaratmakta. Her albümünde büyüdüğünü kanıtlayan, kulağı aynı şeye alışkın olan müzik dinleyene meydan okuyan JTQ, çok boyutsal bir caz icra ediyor. Müziklerini kaba, sert caz-funk olarak tanımlayan ekip, acid-caz etiketinden çok farklı olduklarını belirtiyor. Kendi müzik kaderini kendisi belirleyen, genel popüler akıma karşı yüzen müzikseverlerin kanımca kesinlikle göz ardı etmemesi gereken bir ekip JTQ. Ve şimdi onları canlı izleme fırsatınız var…

http://tikabasamuzik.com/yazilar/james_taylor_1.htm


 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020