Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1775
 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 25 müzisyen gazete okuyor
 
 
Elvan Duygu Gülay
 
 
Yayımlanan Sayı : 431

Kadın Aşkı ve Hayatı - 08.11.2007

1.      El Pano Moruno
2.      Seguidilla Murciana
3.      Asturiana
4.      Jota
5.      Nana
6.      Cancion
7.      Polo
8.      Als Luise die Briefe İhres Ungetreuen Liebhabers Verbrannte
9.      Gretchen am Spinnrade
10.  Die Erinnerung
11.  Serüven
12.  Yakarış
13.  Weihnachtsoratorium BWV 248 "Bereite Dich Zion"
14.  Immer Leiser Wird Mein Schlummer
15.  Von Ewiger Liebe
16.  Seit Ich Ihn Gesehen
17.  Er, Der Herrlichste Von Allen
18.  Ich Kann's Nicht Fassen, Nicht Glauben
19.  Du Ring an Meinem Finger
20.  Helft Mir, Ihr Schwestern
21.  Suber Freund, du Blickest
22.  An Meinem Herzen, an Meiner Brust
23.  Nun Hast du Mir den Ersten Schmerz Getan

Ezgi Saydım, İstanbul'da doğdu. Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarında Prof. Yıldız Dağdelen ve Prof. Güzin Gürel'in öğrencisi olarak mezun oldu. Salzburg Mozarteum'da Prof. Hanna Ludwig, Viyana'da Carol Byers ve James Pearson ile çalıştı. İstanbul Teknik Üniversitesi Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmalar Merkezi "Müzik Yöneticiliği" bölümünde Master çalışmalarını Ateş Orga ile tamamladı.

Ezgi Saydım, uluslararası platformda; Almanya, İsviçre, Avusturya, Belçika, İngiltere, İtalya ve Mısır'da çok sayıda konserler vermiştir. İstanbul Barok Topluluğu ile Henry Purcell'in Dido ve Aeneas Operasında rol almış, 25. Uluslararası İstanbul Müzik Festivalinde İstanbul Oda Müziği Topluluğu ile Ludwig Van Beethoven'in İskoç Halk Şarkılarını seslendirmiştir. Babası piyanist Prof. Ergican Saydam ile uzun yıllar baba-kız Duo yapmışlar; birlikte Schubertiade, Schumann'ın Kadın Aşkı ve Hayatı, Manuel de Falla'nın İspanyol şarkılarını yorumlamışlardır. 2000-2001 sezonunda Londra'da St. John's Smith Square konser salonunda The London Academy of Ottoman Court Music Orkestrası'ndan şef Emre Aracı, keman sanatçısı Cihat Aşkın ile Beethoven'in İrlanda ve İskoç halk şarkılarını seslendirmiş; bu konserin CD kaydını gerçekleştirmiştir.

Ezgi Saydım, 2004 Mayıs'ında, Viyana'da W.A. Mozart'ın Cosi Fan Tutte Operası'nda Dorabella rolünü oynadı. Eylül ayında İngiltere'de Uluslarası Ripon Müzik Festivali'nde şef Janusz yönetimindeki Manchester Camerata Orkestrası ve Leeds Filarmoni Korosu'nun eşlik ettiği Beethoven'ın 9. Senfonisi'nin alto solosunu seslendirdi. İstanbul'da Clara Schumann'ın şarkılarının (Op.13 Sechs lieder) Türkiye'de ilk seslendirilişini gerçekleştirdi. Mısır'da, Kahire ve İskenderiye operalarında konserler verdi.

Ezgi Saydım, özellikle opera repertuarında Mozart ve Rossini'nin aryalarını yorumuyla dikkat çekmiştir. Sanatçı, bir Lied şarkıcısı olarak çok yetenekli bulunmasının yanı sıra, operada ve ses sanatının pek çok dalında de başarılı yorumlar sunmaktadır. Çalışmalarında Türk bestecilerine de yer veren sanatçı; C.R.Rey, A.Saygun, E.Saydam, K.İnce ve H.Uçarsu'nun eserlerini de seslendirmiştir.

Ezgi Saydım, kendisine bu albümde eşlik eden ünlü piyanistimiz Kamerhan Turan'la beraber uluslararası sahnelerde çok sayıda konser vermiştir. Elinizdeki bu albüm, ikilinin birlikte yaptıkları en güzel çalışmadır. Kayıtlar klasik müziğin Avrupa'daki kalbi Viyana'da gerçekleştirilmiştir.

Albümün adı, Kadın Aşkı ve Hayatı; R.Schumann'ın "Frauenliebe und Leben" adlı eserinden alınmıştır. Türkiye'de bu konseptdeki ilk "Şarkı Albümü" olup; Bach, Mozart, Schubert, Schumann, Brahms, Mahler, Falla, Saydam ve Uçarsu'nun eserlerinden oluşmaktadır. Ermukan Saydam ve Hasan Uçarsu'nun şarkıları Ezgi Saydam tarafından ilk defa seslendirilmektedir.
 


 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020