Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1770
5 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak olan CSO Stajyer sanatçı sınavı şartnamesi hükümleri, CSO gibi standardı yüksek bir orkestraya stajyer sanatçı seçmek için yeterli midir?

Yeterlidir.
Yeterli Değildir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 19 müzisyen gazete okuyor
 
 
Güneş Ünsal
 
 
Yayımlanan Sayı : 414

Arapları Utanç İçinde Bırak Harika PETRA ... - 15.10.2007

Rami G. Huri’den çeviren Güneş Ünsal


Geçen hafta 100 milyon insanın katıldığı küresel kamuoyu araştırması yoluyla günümüzün Yedi Dünya Harikası'nın belirlenmesi, dünya çevresinde alışılmış iç karartan menüde hoş bir mola sundu. Arap dünyasındaki bizler Ürdün'de bulunan Petra'nın listeye girmesinden özellikle memnun olduk.

Kazananlar mimari ya da yapı tasarımları olsa da sonuçlardan yalnızca büyük turist akını ödülü beklentisinin yanında derin bir ders de çıkarılabilir. Petra ile durumun böyle olduğunu biliyorum çünkü 2000 yıl önce gelişen Nabetan antik şehrini araştırmak ve hakkında kitap yazmak için yıllar önce aylarca burada yaşadım.

Petra vadilerini, dağlarını, inişli çıkışlı tepelerini tanımlayan yüzlerce taştan oyulmuş ve inşa edilmiş anıtların arkasında hem göz kamaştıran bir şehrin başarısı hem de bu günün Arap dünyası ile çok ilgili olması gereken insani vasıfların mirası var. Bundan dolayı Arap dünyasında hiçbir şey kısa süreli-geçici olamaz ki bu miras oy kullanan yüz milyon kişinin bu günden asırlarca önceki şehrin başarısını tanıması sonucunu doğurmuştur. Belki Petra'nın tarihi, neden durumun böyle olduğunu ve bizim bunun hakkında ne yapabileceğimizi açıklayabilir.

500 yıldan az bir sürede gelişen bir yerli Arap kabile olan Nabetanlılardan gurur duyuyorum ve bu konuda zaafım var. Mimarileri muhteşem ama aslında tek örnek değil. Kullandıkları oyma taş tekniği hali hazırda tarihe MÖ. 5. Yüzyıl civarında girmiş Mısır'ın antik dünyasında, Asurlular ve Mezopotamya'da oldukça iyi bir şekilde oluşturulmuştu ve onlar bir çok dizayn teknolojisini kapsamlı ticaret ağları üzerinden karşılaştıkları Grek-Romen dünyasından benimsemişlerdi. Tanrının ve jeolojinin eseri olan Petra bölgesini Pembe-kırmızı Nubiyan kumtaşının doğal ihtişamı tanımlar.

Petra hakkında çok özel olan şeyler onların, muhteşem şehirciliklerini mümkün kılmış olan sosyal, ekonomik ve politik çevre ile oluşturulmuş insani vasıfları ve değerleridir.

Arap dünyası bu başarıyı temelden destekleyen semboller üzerinden uygun yansımalar gerçekleştirmek için bu değerlerden biri bile hala geçerli kaldıysa talep edip günümüz Arap dünyasında yeniden canlandırılabilir, güçlendirilebilir.

Petra ve Nabetanlılar çalışmamda, göçebe nesillerin küçük aşiretlerinin Güney Ürdün ve Kuzey Arabistan'da MÖ 4. Yüzyılda nasıl yerleştiklerini ve nasıl çabucak gelişip varlıklı, teknolojik olarak gelişmiş küçük krallıklar olduklarını ve ayrıca da Filistin, Sina ve Kuzey Suriye'ye ulaştıklarını anlatmaya yardımcı olan birkaç öz değer dikkatimi çekti. Petra ve Nabetan halkının cenaze kitabeleri ya da mimarisi dışında yazılı hiçbir kayıt olmaması da onları büyük bir gizem ile kuşattığından cazip hale getiriyor. Biz onları çoğunlukla arkeolojik kalıntılarından ve onlardan bahseden kimi Helenistik ve Roma dönemi yazılarından biliyoruz.

Tüm bu kaynaklar takiben benim seçeceğim ve bu günün Arap dünyası ile ilgili olabilecek olan bazılarının yanında Nabetanların birkaç nedenle büyüdüğünü gösteriyor. Öncelikle diplomasiyi bilgece kullanarak mümkün olduğu her an çatışmalardan kaçınmak. Onlar diğer yolların yanında bunu da kullandılar. O zamanın büyük gücü ve egemen politik durumları kabul edilmiş olan Grek ve Roma ile anlaşmaya girdiler. Bu Nabetanlılara kritik ticari aktivitelere girme-sürdürme izni verdi.

İkincisi Nabetanlılar ruhani ve dindışı arasındaki hassas dengeyi, tanrılarının gücünü zamanın yanında hayattan zevk alarak ve tüm dikkatlerini dini problemlere yöneltmeyerek kurdular.

Üçüncüsü, onlar çevre koruması ve yönetimi konusunda ve özellikle kurak bir bölgede az bulunan doğal su kaynaklarını kullanmada uzmandılar.

Dördüncüsü dengeli ekonomiden gelen varlık ve güvenliği yarattılar. Onlar hassas-kırılgan tek bir gelir kaynağına çok fazla bağlı olmaktan öte bağımlılıklarını tarım, mineraller, üretim ve ticaret dengesinde kurdular.

Beşincisi Nabetanlılar açık ki etkili adalet sistemi (Roma yabancıları bile adil yargılama beklerdi) ile, vatandaşlarının önünde alçak gönüllü ve yiyecek içeceğini onlarla paylaşan hizmet merkezli monarşi kombinasyonu ile kendilerini iyi yönettiler.

Altıncısı; kendine güven ile yabancı teknolojileri, sanat ve hatta dini değer ve sembolleri özümseyerek, diğer kültürlerden derinden ve yaygın olarak etkilendiler. Bu süreç kendi öz kültürlerini zenginleştirdi ve güçlü, zengin yerli karışımının kendilerine ait normlar içinde evrilmesi mümkün oldu ki bunlardan bir tanesi iki milenyum sonrasında bile dünya harikası olarak kabul edildi.

Şimdi eğer hala gitmediyseniz Petra'ya ve modern dünyanın diğer harikalarına gidin. Mimari yapıların muhteşemliğine göz atarken, bir yandan da arkasındaki insan değerlerinin galaksisini de görün. Arap dünyasında en azından Petra ve Nabetanlılar kozmopolitan değerleri, laik ve kutsal, barışsever, iyi yönetim ve çevresel korumanın yarattığı olağanüstü zenginliği, saygıyı ve yüzyıllar öncesinin
sağlamlığını hatırlatıyor. Aynı durumun bu gün yine geçerli olamaması için hiçbir neden olmamalıdır.


Lübnan'da yayınlanan Daily Star gazetesinden alınmıştır.


Kaynak: http://www.etnikmuzik.com/

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020