Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1762
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 22 müzisyen gazete okuyor
 
 
Tolga Akyıldız
 
 
Yayımlanan Sayı : 392

Bak bir varmış bir yokmuş. - 12.09.2007

‘Bak Bir Varmış Bir Yokmuş' albümünün ilkini defalarca dinlemiş ve onu arşivinin en nadide parçası olarak saklayan biriyim.

Aklıma estikçe de döner döner dinlerim. Bilirim ki o şarkıları eskitme ihtimalim yoktur. Birileri benden önce o işle yıllarca iştigal etmiş ve başarısız olmuştur.

Altmışlı yıllar. Kimler yoktu ki o albümde. Ajda, Nilüfer, İlham Gencer, Alagöz Kardeşler, Füsun Önal, Cici Kızlar, Bora Ayanoğlu, Hümeyra, Melike Demirağ, Şehrazat, Dario Moreno, Juanito.

Bu albüme emek veren Odeon, Hakan Eren ve Sony Müzik böylesi bir başarı bekliyorlar mıydı bilmiyorum. Ama ben kendi adıma bekliyordum. Hatta altmışlı yılları yapmışken peşi sıra yetmişler de gelir diyordum. Çok şükür geldi. Yine Nilüfer'le, Ayten Alpman'la, Lale Belkıs'la,Yaşar Güvenir'le, Hümeyra'yla, Tanju Okan'la, Ajda Pekkan'la, Ayla Algan'la, Füsun Önal'la, Ömür Göksel'le ve daha on şarkıyla geldi Türk pop müziğinin altın yılları.

Albümde dijital teknolojinin hakkını da vermişler. Hele hele zamanında Tanju Okan ve Ajda Pekkan'ın ayrı ayrı okuduğu ‘Hancı'nın teknolojinin yardımıyla düet haline getirilmiş hali var ki. O da meraklısı için bulunmaz Hint kumaşı.

Bu tür albümlerin o yıllarda gençliğini yaşamış müzikseverler için ne tür bir anlam ifade ettiğini bilmek için müneccim olmaya gerek yok. Benim asıl önemsediğim yeni nesil tüketicinin de, müzisyenin de o yıllardan çıkarması gereken dersler. Orijinal kayıtların sound teknolojisine, düzenlemelere hatta şarkıların armonik yapısına bile burun kıvırabilir, bıyık altından gülebilirsiniz. Ancak bu; en zor olanın basit bir melodi yazmak; doğru ve kendine özgü şarkı söylemek olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Bence müzisyeni, aranjörü, tüketicisi tekrar tekrar dinlemeli. Emin olun bu tip projeler bit pazarına ticari anlamda nur yağdırmak için değil, gönülle ve saygıyla yapılıyor. Siz de alın ki, ticari olsunlar, sayıları artsın.

CD kitapçığının içeriğinden görselliğine; kayıt teknolojisinden parça seçimine dört dörtlük bir çalışma olmuş. Başta Hakan Eren, Naim Dilmener, Odeon ve Sony olmak üzere emeği geçen herkese şapka çıkartıyorum.

Yeri gelmişken kendinizi bu işlere kaptırın diye de birkaç bilgi vermek istiyorum:

Hakan Eren'in hazırlayıp sunduğu ‘Bir Zamanlar' adlı program her cumartesi 23.00-24.00 arası; ‘Geçmiş Bahar Mimozaları' ise her pazar 21.00-23.00 arası Radyo D 104'te. Murat Meriç ve Alper Fidaner'in sunduğu ‘Kırkbeşlik'; her pazartesi 00.25 ve her cumartesi 14.10'da TRT 2'de; yine her Pazar 12.00'de TRT INT'te.

Ve kapsamlı içerikleriyle her türlü talebinizi karşılayacak iki site:
www.birzamanlar.net
 ve www.eski45likler.eglencesi.com 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020