Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1776
 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 22 müzisyen gazete okuyor
 
 
Ayşe Emek
 
 
Yayımlanan Sayı :

Saygun Viyana'yı Fethedecek! - 01.06.2007

Ahmed Adnan Saygun, Doğumunun 100. Yılında, klasik batı müziğinin en önemli merkezlerinden Viyana’da özel bir konserle anılıyor. Solist olarak piyanist Gülsin Onay’ın sahne alacağı konserde Viyana Senfoni Orkestrası’nı şef Rengim Gökmen yönetecek.

Viyana Senfoni Orkestrası, 6 Haziran 2007 tarihinde tamamen Ahmed Adnan Saygun’un eserlerine ayrılmış bir programla Avusturyalı müzikseverlerin karşısına çıkacak. Bestecimizin 100. Doğum Yılı sebebiyle verilecek bu özel konserde Orkestranın konukları ise Saygun’un dünyaca tanınmış iki öğrencisi: piyanist Gülsin Onay ve şef Rengim Gökmen.

Hocası Saygun’un en güçlü yorumcusu kabul edilen ve Saygun yorumları “aslına sadık, zeki ve kararlı” olarak değerlendirilen Gülsin Onay, konserde bestecinin 1. Piyano Konçertosunu seslendirecek.

Dünyanın önde gelen orkestralarından biri olan, Richard Strauss’tan Herbert von Karajan’a kadar pek çok ünlü şefin yönetiminde çalan Viyana Senfoni Orkestrası’nı şef Rengim Gökmen yönetecek.

Programda 1. Piyano Konçertosunun yanı sıra Saygun’un 1. Senfonisi ve İnci’nin Kitabı adlı eseri yer alıyor. 1. Senfoni, Avusturya tarafından ısmarlanmış olması ve ilk icrasının Viyana’da 1953 yılında gerçekleştirilmesi bakımından da bu konserde özel anlam taşıyor.

Viyana Senfoni Orkestrası’nın büyük bestecimiz Ahmed Adnan Saygun’u neredeyse ilk elden yorumuyla Viyanalılarla buluşturacağı konser 6 Haziran Çarşamba akşamı saat 19.30’da Konzerthaus Büyük Salonda gerçekleşecek.

“benim sevgili emprezaryom”

Saygun’un “benim sevgili emprezaryom” dediği Gülsin Onay, hocasının eserlerini dünyanın önde gelen orkestraları eşliğinde Teksas’tan Tokyo’ya sayısız ülkede seslendirdi ve kayıtlarını gerçekleştirdi. Onay, Saygun’un 100. Doğum Yılı vesilesiyle besteciyi tanıtmaya ve sevdirmeye devam ediyor.

11 Ocak’ta ülkemizi ilk kez ziyaret eden Atina Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde 1. Piyano Konçertosunu yorumlayan Gülsin Onay, eseri Ankara Müzik Festivali kapanış konserinde ve 10 Mayıs’ta Üsküp’te yine şef Rengim Gökmen yönetimindeki Makedonya Filarmoni Orkestrası eşliğinde seslendirdi.

2007 yılı başında Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası daimi şefliğine getirilen Rengim Gökmen de Ahmed Adnan Saygun’u yurtdışında ve yurtdışında tanıtmak için özel çaba sarf eden; bestecinin bir diğer çok değerli öğrencisi.

Gülsin Onay ve Rengim Gökmen 9 Haziran’da Saygun’un Onay’a ithaf ettiği 2. Piyano Konçertosunu seslendirmek üzere İstanbul Müzik Festivali kapsamında yine bir araya gelecek.

[fotoğraf: Ahmed Adnan Saygun ve Gülsin Onay]
 

 

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020