Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1771
5 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak olan CSO Stajyer sanatçı sınavı şartnamesi hükümleri, CSO gibi standardı yüksek bir orkestraya stajyer sanatçı seçmek için yeterli midir?

Yeterlidir.
Yeterli Değildir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 41 müzisyen gazete okuyor
 
 
Portre
 
  Ferhunde Erkin

(8 Temmuz 1909 - 11 Temmuz 2007)

Genç Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk kadın konser piyanisti Ferhunde Erkin, yirmiyi a
şkın konçertonun Türkiye'de ilk seslendirişini yapmakla kalmamış eğitimci kimliğiyle de Türk müzik devriminin en önemli simalarından biri olmuştur.

Ferhunde Erkin, ya
şamı boyunca eşi Ulvi Cemal Erkin ve diğer Türk bestecilerinin eserlerini sıklıkla seslendirdi, yurdun çeşitli yerlerinde verdiği konserler ve uzun sure müzikal ortaklık yaptığı Suna Kan ile birlikte verdiği oda müziği konserleri ile Türkiye'de klasik müziğin yaygınlaşmasına büyük katkılarda bulundu.

1931 yılında Ankara'da “Musiki Muallim Mektebi” olarak açılan ve daha sonra “Ankara Devlet Konservatuvarı”na dönü
şen eğitim kurumlarının ilk hocalarından birisi olan Ferhunde Erkin, öğretmenlik görevine 36 yıl aralıksız devam etti ve pek çok piyanist yetiştirdi. Öğrencileri arasında Ferhunde Erkin'in piyano ekolünü devam ettiren ve daha sonra Fazıl Say, Muhittin Dürrüoğlu Demiriz, Emre Elivar, Emrecan Yavuz gibi piyanistleri yetiştiren Kamuran Gündemir, piyano tuşlarıyla onunla tanışan Hüseyin Sermet sayılabilir.

22 piyano konçertosunun Türkiye'de ilk seslendirili
şini gerçekleştirdi. Paul Hindemith, Ernst Praetorius, Hans Rosbaud gibi dünyaca ünlü şeflerin eşliğinde çaldı. Antonio Saldarelli, Martin Bochmann ve Gaspar Cassado gibi ünlü çellistlerle, kemancı Licco Amar ve kardeşi Necdet Remzi Atak ile çok sayıda oda müziği konseri verdi.

1999 yılında Ferhunde Erkin, "Cumhuriyet Dönemi" ça
ğdaş sanat müziği yaşamımızın ilk büyük kadın temsilcisi olarak, Sevda Cenap And Müzik Vakfı’nın "Onur Altın Madalyası" ödülünü aldı.

2000 yılında Sevda Cenap And Müzik Vakfı Yayınları “Onur Ödülü Kitap Serisi” kapsamında “Ferhunde Erkin, Tu
şlar Arasında” adlı kitabı yayınladı. Öğrencisi Filiz Ali'nin kaleme aldığı kitapta Ferhunde Erkin'in yaşam öyküsü, çaldığı eserler ve “Türk Müzik Tarihi” açısından önemi etraflı bir şekilde ele alınıyor.

Ferhunde Erkin’in adına, detaylı bilgi ve belgelerle dolu, özenle hazırlanmı
ş resmi bir web sitesi bulunmaktadır: ferhundeerkin.com

Ferhunde Erkin 11 Temmuz 2007'de aramızdan ayrıldı...

           
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020