Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1766
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 21 müzisyen gazete okuyor
 
 
Portre
 
  Burhan Öçal

İsviçre’nin Zürih şehrinde ve İstanbul’da yaşayan Burhan Öçal, Avrupa’ya gittiği ilk günlerde kendini müzik ve sanat dünyasının içinde buldu. Çocukluğunda başlayan keşfetme merakı ve heyecanı onu erken yaşta dünyanın çok değerli müzisyen ve sanatçılarıyla tanıştırdı. Pek çoğuyla projeler yaptı, bugün de ortak çalışmaları sürdürüyor.

Burhan Öçal, İsviçre’deki ilk yıllarında ülkenin ünlü caz müzisyeni Pierre Favre ile çalıştı. Bu ismi İsviçreli caz piyanisti George Gruntz, Portekizli dünyaca ünlü klasik piyanist Maria Joao Pires ve Avustralyalı piyanist Peter Waters takip etti.

Bugüne dek başta Avrupa olmak üzere dünyanın her yerinde konser veren Öçal’ın asıl hayali Amerika’ya gitmek ve Hollywood’da oynamaktı. Weather Report’un yaratıcısı efsane isim Jo Zawinul ile tanışmasıyla kariyer planları değişti. Zawinul’un senfonik caz projesinde 10 sene boyunca solist olarak yer aldı. Öçal’ın ilk solo albüm çalışması Buthcer’s Dance idi. Aynı dönemde kendi adına kurduğu funk jazz grubuyla da (Burhan Öçal Group) albüm çalışması yaptı. Kendi geleneksel müziğini de ihmal etmeyen Öçal, “İstanbul Oriental Ensemble”ı kurdu. 16 yıl boyunca dünyanın pek çok farklı ülkesinde konserler veren grup bir fenomen haline geldi. Öçal’ın İstanbul Oriental Ensemble ile yaptığı albümlerin ilk iki tanesi Gypsy Rum ve Sultan’s Secret Door, Almanya’nın Grammy’si sayılan “Prieses der Deutschen Schallplattenkrıtık” ödülünü kazandı. Yine o dönem Sting ile tanıştı. Kendisini “imparator” olarak tanımlayan Sting ile pek çok kez birlikte çaldı. Dünyaca ünlü yaylılar dörtlüsü Kronos Quartet ile başta Amerika olmak üzere pek çok ülkede konserler verdi.

Öçal’ın Amerika’nın saygın menajerlik şirketi ICM’in ünlü klasik gitaristi Eliot Fisk ile tanışması da aynı döneme denk gelir. Ortak projeler gerçekleştiren ikili bütün Amerika’da ve Avrupa’da 10 sene boyunca konser verdiler. Öçal, önemli bir caz müzisyeni ve aynı zamanda yakın arkadaşı olan Amerikalı caz bas gitaristi Jamaaladeen Tacuma ile Groove Alla Turca albümünü çıkardı. Ardından dünyanın en önemli festivallerinden Montreal Caz Festivali’nde 150 bin kişiye konser verdi. Paris’te yaptığı solo çalışması Jardin Otoman ile Le Monde’un “Chok” ödülünü aldı. Amerika ve İngiltere’de ünlü olan İrlandalı kemancı Eilen Eiwers ile 2006’da başarılı bir Amerika turu yaptı.

Osmanlı dönemine büyük ilgi duyan sanatçı 36 padişahın anısına “Sultan” projesini hayata geçirdi. Sanatçı bugüne kadar üç albümü yayınlanan Sultan serisinin kalan 33 albümünü gelecek 10 yıl içerisinde tamamlamayı düşünüyor. Burhan Öçal doğup büyüdüğü şehir Kırklareli’ne vefa borcunu ödemek için kurduğu Trakya All Stars grubuyla iki albüm yapıp çeşitli konserler vermiştir.

Sanatçının birlikte çalışğı isimler arasında dünyanın en önemli fotoğraf sanatçısı ve yönetmeni Michel Comte da bulunuyor. Öçal’ın bitmek bilmeyen sinema tutkusu onu oyunculuğa kadar götürdü. Başarılı bir sinema filmindeki (O Şimdi Mahkum) başrolden sonra televizyon dizileri ve reklam filmlerinde yer aldı. Ünlü Derimod firmasının reklam yıldızı oldu. Son olarak Hennessy markasının reklam klibinde hip hop sanatçısı Pharrell Williams ile klip yapan Öçal, markanın Amerika’daki reklam yüzü oldu. Dünyanın çeşitli senfonik orkestralarında solist olarak yer alan Öçal bugünlerde iki büyük orkestra eseri üzerinde çalışıyor.

Burhan Öçal bugüne kadar pek çok festivalin konuğu oldu. Bu festivallerin başlıcaları şunlar: Montreal Jazz Festivali, Montreux Jazz Festivali, Womad World Music Festivali, Perugia Jazz Festivali, Roma Jazz Festivali, Şikago Jazz Festivali, Willisau Jazz Festivali, Bombay Jazz Festivali, İstanbul Jazz Festivali, Berlin Jazz Festivali, Paris Jazz Festivali, Viyana Jazz Festivali, Jazz àVienne, Moskova Jazz Festivali, Denhaag (North Sea Jazz Festivali).

 

Burhan Öçal’ın beraber çalışğı değerli isimler arasında şunlar yer alıyor: Sting, Jo Zawinul, Fazıl Say, Maria Joao Pires, Paco de Lucia, Kronos Quartet, Eliot Fisk, Howard Griffiths, Andreas Wollenweider, George Gruntz, Jamaaladeen Tacuma, Eilen Eiwers, Peter Kuhlmann, Peter Waters ve Werner Lüdi. Başta Türkiye olmak üzere bütün Avrupa ülkeleri, Kuzey Afrika, Kanada, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Orta Doğu, Uzak Doğu ve Asya ülkelerinde konserler veren Öçal, 2010’da Avrupa Kültür Başkenti olacak İstanbul için projeler hazırlıyor.

 

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020