Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1765
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 52 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Caz sanatçısı Kerem Görsev, 19 ve 20 Mayıs'ta İzmir’de konser verecek. - 13.05.2009Kerem Görsev, Swiss Otel Grand Efes’te düzenlenen basın toplantısında, 19 Mayıs akşamı Swiss Otel’in bahçesinde, keyifli ve farklı bir ortamda hayranlarıyla buluşacağını söyledi.

Otelde vereceği konserin pek çok ülkede yerleşik "caz turizmi" kavramına örnek olduğunu ifade eden Görsev, birçok sanatçının 10 günlük turneye çıktığını ve böyle konserler verdiğini kaydetti.

Kerem Görsev, otelin bahçesini çok beğendiğini, havanın uygun olması durumunda keyifli bir akşam vadettiklerini belirterek, bu konserde sanatseverlerle sadece son albümü "Diversion"u buluşturmayacağını, 1940’lı ve 1950’li yılların romantik caz parçaları ve film müziklerinden oluşan farklı bir seçki sunacağını söyledi.

Görsev, 20 Mayıs akşamı da Ege Üniversitesinde "en önem verdiğim dinleyici kitlem" diye tanımladığı üniversite öğrencileriyle bir araya geleceğini belirtti.

-MÜZİK DİNLEYEN ÇOCUKLAR-

Küçük yaşlarda, hatta anne karnında nitelikli müzik dinlemenin önem taşıdığını ifade eden Görsev, "Nitelikli müzik dinleyen çocukların pratiklik, dinginlik, problem çözme yeteneği, insan ilişkileri gibi konularda çok başarılı olduğu biliniyor. Bu çocukların zekası ve yaratıcılığı gelişiyor" diye konuştu.

Gençlere ve çocuklara çalmayı misyon edindiğini ve bu tür konserlerde büyük keyif aldığını, kendi çocuğunun da anne karnından itibaren müzik dinlediğini kaydeden Kerem Görsev, müzik eğitiminin "ayakları üzerinde duran, entelektüel, paylaşmayı seven bireylerin yetişmesinde önemli rol oynadığını" belirtti.

Görsev, 15 yıl önce öğrenciyken konserine gelen kişinin 15 yıl sonra çocuklarını da alarak yeniden konsere geldiğini görmekten çok  mutlu olduğunu söyledi.

Çocuklara yönelik özel bir çalışması olup olmayacağının sorulması üzerine de Görsev, farklı kişi ve grupların çalışmaları bulunduğunu, kendisinin de doğduğu günden itibaren kızına, odasına aldığı müzik setiyle müzik dinlettiğini belirtti.

Kerem Görsev, sözlerini şöyle sürdürdü:

"30 yıldır söylüyorum, buradan da yeni Milli Eğitim Bakanına çağrıda bulunuyorum, tüm okullara küçük müzik setleri alınsın ve müzik dinleme dersleri olsun. Bunlar sponsorlar aracılığıyla rahatça temin edilebilir. Birçok gelişmiş ülkede bu dersler var. Bunu 30 yıl, 50 yıl sonrasını düşünerek yapmak lazım. Dinleyenlerin ille de ileride müzisyen olması gerekmiyor. Daha nezih bir toplum  yaratmaya katkısı olacak. Töre cinayetleriyle birbirini taramayan, trafikte yol kavgası yapıp didişmeyen, sokakta izmaritini yere atmayan bir toplum olacak."

Görsev, bir gazetecinin nitelikli müzik ile popüler müzik karşılaştırmasıyla ilgili sorusu üzerine, "Son derece nitelikli popüler müzik yapanlar var. Bu isimler yıllar sonra da hatırlanıp dinleniyor. Niteliksiz olanlar ise kısa sürede tüketilip unutuluyor" dedi.

Görsev, Bülent Ortaçgil, Fikret Kızılok, Zuhal Olcay, Sezen Aksu, Mazhar Fuat Özkan’ın da aralarında bulunduğu bazı isimlerin "bir şeyler anlatan, kalıcı ve nitelikli" işlere imza attığını  kaydetti.

DHA

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020